• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Specifična terapija u akutnoj fazi ishemijskog moždanog udara

Specifična terapija u akutnoj fazi ishemijskog moždanog udara

U lečenju akutnog ishemijskog možda­nog udara postoji nekoliko terapijskih stra­tegija, ali još uvek nijedna nije dostigla potpun stepen saglasnosti i ne može se smatrati doktrinarnim stavom.

  1. Trombolitička terapija. Primena ove terapije u akutnom ishemijskom možda­nom udaru zasniva se na fibrinolitičkom dejstvu na formirani tromb i ponovnoj re- kanalizaciji krvnog suda u okviru prvih sa­ti od nastanka simptoma.

Za intravensku trombolizu se koristi re- kombinantni tkivni aktivator plazminoge- na (rtPA) čija je primena strogo selekcioni- sana zbog mogućih i teških hemoragijskih komplikacija, te su i postulati njegove pri- mene strogo definisani. Može se primeniti kod osoba sa umereno izraženim kliničkim znacima ishemijskog moždanog udara ko­ji je nastao ne više od 180 minuta do pri- mene terapije. Daje se rtPA (Alteplasa) 0,9 mg/kg TT, max 90 mg, prvo 10% u i.v. bo- lusu, a ostatak u i.v. inf tokom 60 minuta. Ova terapija je indikovana kod svega 6-7% bolesnika sa ishemijskim moždanim uda­rom.

Intraarterijska tromboliza je nova te­rapijska procedura kojom se tromboli- tik (urokinaza, prourokinaza, rTPA) uvo­di intraarterijski pomoću katetera do me- sta okluzije i tu se otpušta. Primena leka može biti u okviru prvih 4 do 6 sati od na­stanka moždanog udara. Ovaj način dava­nja zahteva odgovarajuću opremu i speci- jalizovan neuroangiografski tim. Ovakva primena trombolitika može biti indikova­na kod okluzije a. cerebri medije ili a. bazilaris.

  1. Antikoagulantna terapija. Upotreba heparina u akutnoj fazi ishemijskog mož­danog udara u smislu njegovog lečenja ne­ma svojih opravdanja kako kod komplet- nog tako i kod progresivnog moždanog udara. S druge strane, izvesno je njeno rae- sto u primarnoj i sekundarnoj prevenciju ranih recidiva kod kardioembolijskog mo­ždanog udara.

Indikacije za primenu antikoagulantne terapije u akutnoj fazi moždanog udara su: akutni infarkt srca kada je obiman, pred­njeg zida ili je udružen sa atrijalnom fibri- licijom ili srčanom insuficijencijom ili se ehokardiografski registruje tromb u srčanoj šupljini, raniji infarkt srca kada postoji aki- netski segment ili anurizmatska dilatacija zida leve komore, reumatska srčana obo­ljenja zalistaka sa ili bez atrijalne fibrilaci- je, druga oboljenja srčanih zalistaka kod kojih se aspirin pokazao kao neefikasan, veštačke valvule, poremećaj srčanog ritma tipa atrijalne fibrilacije, dilatacione kardio- miopatije ili urođene srčane mane. Pored navedenih indikacija, antikoagulantna tera­pija se može primeniti i kod tromboze ce­rebralnih vena ili venskih sinusa, nekih hi-

 

perkoagulabilnih stanja, velikog broja kre- šendo tranzitornih ishemijskih udara kod kojih se aspirin nije pokazao efikasnim, arterijskih stenotično-ulcerativnih lezija ka­da postoji formirana trombotična masa, kod masivnih tromboza bazilarne arterije, spontane ili traumatske diskecije karotid- ne ili vertebralne arterije i moždanog uda­ra u razvoju.

Način davanja. Uobičajeno je dava­nje heparina u kontinuiranoj i.v. inf. od oko 1000 ij./h sa ili bez i.v. bolus doze, tokom prvih 5-15 dana kada je i rizik od recidiva moždanog udara najveći. Rede se primenjuje i frakcionirano sc. dava­nje heparina u istoj dozi. Cilj je da se PTT vreme produži za oko 1,5 do 2 puta u od­nosu na kontrolno. U slučaju postojanja izražene hemoragične transformacije in­farkta, koja se kod kardioembolijskog MU često sreće, ili masivnih infarktnih lezija koje su predisponirane za hemoragičnu transformaciju, preporučuje se odlaganje ove terapije za oko 3 do 5 dana od nastan­ka moždanog udara. Posle oko dve nede- lje davanja heparina nastavlja se sa pero- ralnim antikoagulansima tipa varfarina ili dikumarola tokom tri meseca do neodre­đeno dugog perioda, zavisno od indikaci­ja za uvođenje ove terapije. Prati se pro- torombinsko vreme čiji INR treba da se kreće od 2 do 4,5 opet zavisno od indika­cija.

3 Antiagregaciona terapija. Iako još uvek nema dokaza o efikasnosti aspirina u akutnoj fazi moždanog udara, preporuču­je se njegova upotreba u dozi od 150 do 300 mg/dan, čim se postavi dijagnoza ce­rebralnog infarkta, do odluke o načinu da­lje sekundarne prevencije.

  1. Hemodilucija. Cilj ove terapije jeste da snizi hematokrit za 15% i tako smanji visko- znost krvi i poveća cerebralni krvni protok. Za sada se ovaj vid terapije ne može pre­poručiti za rutiniranu kliničku praksu.
  2.  Neuroprotektivna terapija se zasni­va na ideji da se održi viabilnost ishemič- nih neurona u zoni penumbre, premosti vreme do ponovnog uspostavljanja reper- fuzije i smanji veličina infarktne lezije. Većina neuroprotektivnih preparata se nalazi u eksperimentalnoj ili eventualno početnoj kliničkoj fazi istraživanja sa obja­vljenim preliminarnim kliničkim rezultati­ma i za sada se ne mogu preporučiti za kli­ničku praksu.
  3.  Drugi lekovi. Širom sveta, pa tako i na­šoj zemlji, u svakodnevnom lečenju prime- njuju se lekovi koje su promovisale farma­ceutske kuće a koji su sa vrlo malim ili nikakvim efektom u lečenju akutnog ishe- mijskog moždanog udara. Ovi lekovi se na­zivaju „vazodilatatorima”, „metaboličkim stabilizatorima”, „moždanim oksigenatori- ma“ i slično. Za sada se primena ovih pre­parata ne može preporučiti (Tabela VI).
  4.  Hirurška terapija. Urgentne hirurške intervencije u akutnoj fazi ishemijskog moždanog udara u smislu dezopstrukcije krvnog suda, endarterektomije, embolekto- mije i angioplastike još uvek se ne preporučuju zbog nedovoljno informacija u pogledu njihove efikasnosti, a i mogućih ozbiljnih komplikacija i rizika tokom ovih intervencija.

Slični članci

Doživite starost bez straha pravilnim upravljanjem zdravstvenim izazovima!

Starenje je prirodni deo života, a sa njim dolaze i brojni zdravstveni izazovi koji mogu uticati na kvalitet života starijih...

Pročitaj jošDetails

Šta je pregled EEG glave?

EEG je metoda koja detektuje električnu aktivnost mozga korišćenjem elektroda postavljenih na na površinu glave. Elektrode detektuju fluktuacije napona koje...

Pročitaj jošDetails

Ukočen vrat i glavobolja

 Poštovani. Imam 31.god. muško. visok 188 težak 92. Nedavno sam imao problem sa vratom,ukočen zivac. zaspao sam slučajno za radnim...

Pročitaj jošDetails

Da li sam meteoropata

Imam 23 godina, i vec 4 dana se osecam lose i depresivno bez ikakvog razloga. Nemam apetit i dugo spavam,...

Pročitaj jošDetails

Patim od anskionznosti

Zdravo.Imam pitanje vec par godina bolujem od ankcioznosti. Bila sam pocela sa lecenjem.medjuti prekinula sam kad sam ostala u drugom...

Pročitaj jošDetails

Bol u plećki

Postovani, molim za pomoc . Bol u levoj plecki koji sesiri ka vratu. potiljku. Sta da uradim,koje analize. Hvala Vam. ...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Opšte mere, prevencija i lečenje somatskih komplikacija moždanog udara

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.