Šta je demencija sa Levi telima?
Demencija sa Levi telima javlja se kod starijih osoba i treća je po učestalosti nakon Alchajmerove i vaskularne demencije (neki autori smatraju da je druga po učestalosti).
Karakteristika bolesti je da ima simptome Alchajmerove demencije i Parkinsonove bolesti koji se mogu javiti u različitim varijacijama u zavisnosti od težine simptoma.
Naziv bolesti potiče od proteinskih supstanci koje je 1912. godine dr. Levi pronašao u ćelijama mozga obolelih od Parkinsonove bolesti.
Tačan uzrok nastanka ovog oblika demencija nije u potpunosti poznati, ali se pretpostavlja da postoji genetska predispozicija.
Statistički podaci pokazuju da je ovaj oblik odgovoran za svaku petu demenciju, a pojedini podaci govore da je učestalost javljanja ove bolesti oko 100 osoba na 100 000 ljudi tokom jedne godine. Takodje, nešto češće se javlja kod osoba muškog pola, nego osoba ženskog pola.
Koji su simptomi demencije sa Levi telima?
Javljaju se simptomi demencije i parkinsonizma.
Simptomi demencije su:
- konfuzna stanja
- gubitak pamćenja
- smanjuje se sposobnost koncentracije i pažnje
- dezorijentacija u vremenu i prostoru
- depresija
- halucinacije
- poremećaji spavanja
Opisani simptomi mogu se javiti u bilo kom drugom obliku demencije. Međutim, kada se već u samom početku bolesti jave vidne halucijancije, kada je prisutna izmena „dobrih“ i „loših „ dana, kada postoji poremećaj pažnje, inaktivnosti i pospanosti , pa čak i tokom jednog dana, kada je prisutna jaka osetljivost na lekove koji se inače daju u tu svrhu, postavlja se sumnja da se radi o demenciji ovog tipa.
Simptomi parkinsonizma su:
- usporenost
- ukočenost
- drhtanje (tremor)
- gubitak posturalnih refleksa (sklonost padanju)
Za razliku od idiopatske Parkinsonove bolesti, simptomi se javljaju simetrično i sklonost padanju prisutna je već u samom početku bolesti.
Uzrok bolesti je nepoznat. Javlja se kod odraslih, starijih između 50. i 85. godine starosti. Ako u porodici već postoji oboleli od Demencije sa Levi telima, povećava se mogućnost da oboli još neko.
Kako se postavlja dijagnoza demencije sa Levi telima?
Što se tiče dijagnoze, ona se oslanja na anamnezu i kliniči pregled od strane specijaliste neurologije.
Ne postoji za sada laboratorijski, ili radiološki test kojim bi se moglo sa sigurnošću postaviti dijagnoza. U praksi, potrebno je isključiti druge slične bolesti.
Kod razvoja simptoma demencije i parkinsonizma unutar godine dana uz jake oscilacije simptoma , ranoj pojavi halucijacija i sklonosti padanja , prisutnosti poremećaja spavanja, disfunkciji autonozomnog sustava može se postaviti sumnja na razvoj demencije s Levi telima.
Kako se leči demencija sa Levi telima?
Ne postoji specifična terapija ove bolesti. Leče se pojedinačni simptomi.
Inhibitori holinesteraze su lekovi koji se koriste u lečenju Alchajmerove bolesti mogu poboljšati simptome i smanjiti pojavu halucinacija.
Lekovi koji se koriste u lečenju Parkinsonove bolesti smanjuju usporenost i ukočenost, ali mogu dovesti do pogoršanja halucijacija i konfuznih stanja.
Antipsihotici smanjuju halucijacije, ali mogu pogoršati demenciju
Antidepresivi i antiepileptici deluju na san, anksioznost, uznemirenost i depresiju.
Tok bolesti je različit, ali većina bolesnika umire 5-7 godina od postavljanja dijagnoze, većinom od posledica infekcije, ili posledica pada sa prelomima i nastankom komplikacija.