Akutna distonička reakcija
Akutna distonička reakcija je najranija komplikacija koja se u 50% bolesnika javlja 48 sati posle uvođenja terapije, a u 90% bolesnika upotrebljavaju te lekove. Smetnje se razvijaju pet dana od početka neurolep- tičke terapije.
Akutnu distoniju mogu najčešće izazvati supstance koje modifikuju metabolizam monoamina (dopamina, norepinefrina i se- rotonina), kakve su dopamin stimulišuće supstance, amfetamin i amfetaminu slične supstance, blokatori dopaminskih receptora, kao i atipični neuroleptici (često se koriste kao antiemetici kod dece). Najpotentniji među njima su blokatori dopaminskih receptora (klasični neuroleptici).
Klinička slika se može razvijati u tri pravca:
- Blaže forme koje se karakterišu blagom zategnutošću mišića ili pojavom grčeva. Te promene mogu otežati žvakanje, govor i gutanje.
- Srednje teške forme koje se karakterišu epizodama kraćih ili produženih mišićnih spazama, (okulogirne krize, ekstenzija glave i vrata, ekstenzija i tilt glave, otvaranje usta i protruzija jezika, blefarospazam, trizmus, grimasiranje, glosofaringealna kontrakija, opistoto- nus, skolioza, lordoza, fleksija trupa i torzija karlice, hiperpronacija ruku).
- Teški oblici izazivaju jak bol sa disfagi- jom, dizartrijom, dislokacjom vilice, respiratornim stridorom sa cijanozom.
Akutna distonička reakcija je češća kod primene depo preparata, kao i kod koriš- ćenja potentnijih neuroleptika. Komplikacija je češća kod mlađih muškaraca. U starijoj populaciji akutna distonička reakcija je podjednaka i kod muškaraca i kod žena. Ova komplikacija se javlja i kod devojčica od 12 do 19 godina koje su na terapiji an- tiemeticima. Diferencijalno-dijagnostički dolaze u obzir status epilepticus, tetanus, tetanija, encefalitis, meningitis, rabies, in- trakranijalna hemoragija i paroksizmalne diskinezije.
Terapijski pristup bolesniku na terenu svodi se na opšte mere reanimacije. Pored uključenja infuzionih rastvora, treba naročito povesti računa o respiratornoj funkciji bolesnika. Nekada je samo kiseonična potpora dovoljna, a nekada je potrebno bolesnika intubirati i vetilisati preko Ambu balona. Sedativi (iz grupe benzodijazepina) i analgetici daju se prema potrebi.
U bolnici se lečenje nastavlja antiholi- nergicima svakih 4-6 sati oralno sledećih 24-48 sati, ukoliko je bolesnik izložen pojedinačnoj dozi neuroleptika. U slučaju da mora da se nastavi neuroleptik, preporučuje se davanje malih doza neuroleptika ili kombinovanje sa levodopom, dok se nekada preporučuju i primena amantadina sa ciljem da prevenira akutnu distoničku reakciju.