Šta je migrena?
Migrena je pojava pulsirajuće glavobolje u jednoj polovini glave, a prati je niz drugih manifestacija kao što su mučnina, povraćanje, osetljivost na svetlost, buku i jake mirise.
Migrena je hronični poremećaj koji traje godinama. Ponavlja se u proseku 1-4 puta na mesec dana i traje od 4-72 sata.
Migrena i klaster glavobolja pripadaju primarnim neurovaskularnim glavoboljama. Promene koje se događaju na krvnim sudovima, posledica su metaboličkih promena koje uzrokuju određene promene u zidu krvnog suda što uzrokuje bol.
Otprilike, u 70% slučajeva postoji pozitivna familijarna anamneza. Rezultati današnjih ispitivanja upućuju na to da u patogenezi migrene sudeluje više gena. To potvrđuje i činjenica da je migrena čest pratilac drugih naslednih bolesti kao što su epilepsija, klaster glavobolja, autozomno dominantna vaskularna retinopatija, familijarna migrena sa vertigom i tremorom, dislipoproteinemija, itd.
Prema internacionalnoj HIS klasifikaciji postoje
- migrena bez aure
- migrena s aurom
- oftalmoplegična migrena
- retinalna migrena
- povremeni dečji sindromi koji mogu biti prekursori, ili vezani za migrenu
- komplikacije migrene
- migrenozni poremećaji koji ne ispunjavaju postojeće kriterijume
Najčešći oblici su migrena bez aure i migrena s aurom. Aura je pojava nekih simptoma neposredno pre pojave glavobolje (promena raspoloženja, svtlaci pred očima, huk u ušima).
Na razvoj i učestalost migrena mogu uticati i provokativni faktori (okidači). Oni mogu biti: hormonski (menstruacija, ovulacija, oralni kontraceptivi), ishrana (alkohol, glutamati, aspartan, čokolada, sirevi, propuštanje obroka….), psihološki (stres, strah, briga, depresija), uticaj iz okoline (jako svetlo, jaki mirisi, buka…), promene u spavanju (manjak sna, ili previše sna), lekovi (histamin, rezerpin, hidralazin, estrogeni, nitrolicerin, ranisan..), trauma, fizička iscrpljenost itd.
Svaka osoba vremenom upozna koji su to faktori koji kod nje mogu izazvati glavobolju i njihovim izbegavanjem može uticati na učestalost i težinu svojih napada
Češće obolevaju žene. Najčešće se javlja od desete do pedesete godine života, a izrazito od 25. do 45. godine.
Koji su simptomi migrene?
Ono što migrenu čini posebnom su četiri moguće faze razvoja migrenskog napada. Sve faze ne moraju se javiti kod svakog napada, ni kod svakog pacijenta.
Predznaci čine prvu fazu. Javljaju se otprilike 24 sata pre migrene i opisuju se kao pojačana ekscitiranost, hiperaktivnost, ili depresivno raspoloženje, iritabilnost.
Nakon toga sledi glavobolja, ili kod migrene sa aurom koja traje 10- 20 minuta i javlja se 20-60 minuta pre glvobolje. Najčešća je vidna aura (tačkice, linije, slepe tačke u vidnom polju), zatim aura u obliku parestezija (osećaj trnjenja) jedne ruke, lica, usana i jezika, i smetnje govora, vrtoglavica itd.
Posle aure nastupa kraći interval nakon kog usledi srednje jaka, ili jaka, pulsirajuća glavobolja u polovini glave (npr. iza oka, u čelu, iza uha). Pojačava se na fizičku aktivnost. Javlja se osetljivost na svetlost, buku i jake mirise tako da zahteva mirovanje u tihoj, zamračenoj prostoriji.
Slede mučnina i povraćanje. Nakon prestanka glavobolje sledi faza oporavka u kojoj se bolesnik oseća malaksalo i iscrpljeno i može zapasti u san.
Kako se postavlja dijagnoza migrene?
Za sada ne postoji dijagnostička metoda kojom bi se mogla potvrditi dijagnoza migrene, nego se na osnovu određenih kriterijuma za dijagnozu migrene bez aure i migrene sa aurom može postaviti pozitivna dijagnoza.
Kriterijumi uključuju podatke o broju glavobolja, lokalizaciji, prisutnosti ili odsutnosti drugih vrsta glavobolja i neuroloških simptoma.
Dijagnozu postavlja najčešće lekar, specijalista neurologije.
Kako se leči migrena?
Pošto je migrena heterogeni poremećaj koji se razlikuje po težini, učestalosti i udruženim pojavama kod svakog bolesnika, terapijski pristup je individualan.
Medikamentozna terapija uključuje nespecifične lekove kao što su Aspirin i nesteroidni antireumatici (npr. Ibuprofen) koji u blažim oblicima uspešno uklanjaju tegobe.
Od specifičnih lekova (derivati ergotamina i triptamina) postoje tablete u raznim oblicima. Koja će se terapija primeniti i u kojem obliku zavisi od kliničke slike migrene i od drugih bolest. Dobri rezultati u lečenju postižu se i drugim metodama kao što su akupunktura, infiltracija Botoksom, itd.
Definitivno izlečenje migrene, za sada ne postoji.