Povrede uha
Povrede uva mogu da zahvate samo spoljnje, srednje ili unutrašnje uvo, ili su kombinovane tako da obuhvataju više regija-
Povrede usne školjke najčešće su uzrokovane dejstvom oštre ili tupe mehaničke sile, a rede su posledica fizičkih i hemijskih faktora. Prema stepenu oštećenja, mehaničke povrede mogu biti otvorene i zatvorene.
Otvorene povrede usne školjke nastaju kao posledica oštre mehaničke sile. To su najčešće sitne povrede na koži (posekoti-ne), zatim manja ili veća oštećenja svih tkiva, a izuzetno dolazi i do potpunog odse-canja cele usne školjke. Parcijalne ili totalne amputacije najčešće se dešavaju pri automobilskim nesrećama ili su posledica povreda na radu.
Komplikacije kod ovih povreda mogu nastati ako se blagovremeno ne primeni adekvatna antibiotska terapija. Načešće se razvija zapaljenski proces kože, hrskavice i njenog površnog sloja, što može da ima za posledicu pojavu manjih ili većih defor-miteta usne školjke.
Lečenje ovih povreda zavisi od njihovog obima. Obrada rane se vrši prema hirur-škim principima, šije se samo koža i to maksimalno štedeći. Osim toga treba dati antibiotsku terapiju i AT zaštitu.
Zatvorene povrede usne školjke nastaju usled dejstva tupe mehaničke sile. Oštećenje karakteriše pojava izliva i nakupljanja krvi (othematom) između hrskavice i njenog površnog sloja (perihondrijuma).
Klinička slika
Klinički se povreda manifestuje pramenom konfiguracije usne školjke. Ona je otečena, a na njenoj prednjoj strani vide se modrikasta, bezbolna i elastična izbočenja različitog stepena. U početku bolesnik najčešće nema subjektivnih tegoba i ove pro-mene može slučajno da primeti ili da mu neko drugi na to skrene pažnju. Kao posledica hematoma može se razviti aseptička nekroza hrskavice, a pojavom sekundarne infekcije mogu nastati zapaljenski procesi usne školjke.
Terapija
Lečenje je hirurško i sastoji se u inciziji koja se izvodi na najvećem udubljenju normalne konfiguracije usne školjke na kojem se nalazi hematom. Punkcija hematoma može biti uspešna ako se primeni u početnoj fazi (pre koagulacije krvi) i u uslovima apsolutne asepse. Međutim, pri ovoj intervenciji postoji mogućnost za unošenja infekcije i pojava zapaljenskih procesa. Prilikom pomenutih intervencija uvek se stavlja kompresivni zavoj. Antibiotska terapija se daje u cilju sprečavanja infekcije.