Labirintitis
Labirintitis je zapaljenje membranoznog i koštanog labirinta. Najčešće je timpano-geni (otogeni) i nastaje kao komplikacija akutnog ili hroničnog otitisa. Prema kliničkom toku deli se na latentni ili manifestni, prema patoanatomskom substratu deli se na serozni, gnojni i nekrotični, a prema obimu zapaljenjskog procesa na cirkum-skruptni i difuzni.
Uzročnoci infekcije su isti kao kod ma-stoiditisa.
U toku akutnog otitisa bakterijski toksini prolaze kroz membranu okruglog prozora u labirint ili zapaljenje prelazi na labirint direktno zbog destruktivnog delo-vanja holesteatoma kod hroničnog otitisa. Patoanatomski substrat kod labirinti-tisa kao komplikacije akutnog otitisa je serozna, rede gnojna eksudacija u labirint, a kao komplikacija hroničnog otitisa to je osteomijelitis i nekroza koštanog labirinta.
Klinička slika
Postoji latentni oblik bolesti koji je po obimu cirkumskriptni i nastaje kao komplikacija hroničnog otitisa i manifestni oblik.
Latentni oblik karakteriše:
- pojava vrtoglavice samo na provokaciju: pritisak na tragus, povlačenje usne školjke ili pri toaleti uva aspiracijom,
- supuracija iz uva može da bude prisutna ali i ne mora,
- nagluvost kao posledica hroničnog otitisa, ali nije obavezno,
- pri inspekciji bolesnika zapaža se pojava nistagmusa samo na provokaciju.
Manifestni oblik karakteriše:
- dramatičan početak sa izraženom vrtoglavicom,
- gađenje i povraćanje zbog nadražaja vagusa,
3- pogoršanje sluha može da bude naglo i do potpune gluvoće,
- inspekcijom se zapaža obavezno prisustvo horizontalnog rotatornog nistagmusa,
- bolesnik se zanosi na stranu obolelog uva ili uopšte ne može da ustane,
- povišena telesna temperatura.
Dijagnoza
- Pozitivna anamneza na akutno ili hro-nično zapaljenje uva.
- Otoskopski i otomikroskopski zapaža se pojava sekreta u spoljašnjem slušnom hodniku kao i znaci hroničnog otitisa na bubnoj opni.
- Ispitivanje spontanog nistagmusa pokazuje njegovo prisustvo u početku bolesti ka obolelom uvu, a kasnije kada dođe do uništenja labirinta prema zdravom uvu. Kod latentnih oblika nistag-nus se javlja samo pri provokaciji od strane bolesnika ili lekara. Ispitivač može provocirati nistagmus aspiracijom sekreta iz obolelog uva kada se javlja nis-tagmnus ka zdravoj strani ili kompresijom vazduha u spoljašnjem slušnom hodniku kada se javlja nistagmus ka bolesnoj strani. Pojava vrtoglavice i nistagmusa pri spoljašnjoj provokaciji naziva se „znak fistule”
Diferencijalna dijagnoza
- Apsces malog mozga.
- Ukoliko bolesnik ima apsces malog mozga, hoda na širokoj osnovi (ataksija) a bez zanošenja ka obolelom uvu kao kod labirintitisa. Prisutni su drugi neurološki znaci (adijadohokineza, žarišni znaci).
3- Znaci povišenog intrakranijalnog pritiska, bradikardija, bradipsihija, povraćanje bez muke i napora.
- Otogeni meningitis.
- Razlikuje se od labirintitisa odsustvom nistagmusa, pojavom fotofobije i pozitivom meningealnih znaka.
- Neuronitis n. Vestibularis.
- Razlikuje se od labirintitisa odsustvom nagluvosti i urednim otoskopskim i otomikroskopski nalazom.
- Vrtoglavice drugog porekla (metabolički poremećaji, vaskularni poremećaji, multipla skleroza, encefalopatije).
Terapija
1. Ukoliko je labirintitis komplikacija akutnog otitisa, lečenje je paranteralna pri-mena antibiotika (Penicilina, Cefalosporina) uz paracentezu (incizija bubne opne).
- Kod manifestnog oblika kao komplikacije hroničnog otitisa terapiju što pre treba početi hirurškom intervencijom uz labirintektomiju i primenu antibiotika u cilju prevencije endokranijumskih komplikacija.
- Kod latentnog, cirkumskriptnog oblika, terapija se sastoji u operaciji srednjeg uva i to timpanoplastici ili radikalnoj trepanaciji.