Krvarenje iz nosa (Epistaksa) kod deteta, dece
Pošto nosne funkcije zagrevanja, vlaženja i pročišćavanja vazduha zahtevaju dobru vaskularizaciju, epistaksa je čest problem tokom detinjstva. Prednji deo septuma je regija gde su krvarenja najčešća (90% slučajeva) iz venskih anastomoza zvanih Kiesselbachv pleksus.
Faktori koji predisponiraju epistaksu su različite manipulacije po nosu i u nosu, strana tela, spoljna trauma, devijacija septuma, infekcije, alergije, faktori sredine ( vlažnost i temperatura udahnutog vazduha), sistemska oboljenja, kao i brojna hematološka oboljenja i/ili poremećaji koagulacije. Ipak, najveći broj krvarenja iz nosa nastaje iz nepoznatih uzroka, spontano i najčešće noću.
Eksploracija nosa pokazuje zonu punkti-formne hemoragije u prednjem delu nosnog septuma. Nos treba aspirirati ili naučiti pacijenta da ga isprazni, što svakako pomaže da se odredi mesto krvarenja. Ukoliko je krvarenje profuzno i ne može se zaustaviti na uobičajene načine, potrebno je izvršiti tamponadu nosnog hodnika koji krvari, a u slučajevima krvarenja iz zadnjih de-lova septuma i epifarinksa, obavezna je zadnja tamponada uz dopunu prednjom, u slučaju potrebe. U većini slučajeva tamponada nije potrebna i problem se rešava kauterizacijom. Treba upotrebiti dobar izvor svetlosti, nazalni vazokonstriktor i površnu anesteziju sa lopticom vate kojom se snažno pritiska nekoliko sekundi. Mesto krvarenja se kauterizuje srebro-nitratom, a nova vatica se koristi da se odstrane ostaci te supstan-ce. Moguće je izvršiti kauterizaciju fiber-op-tičkim laserom, pogotovo u slučajevima redih krvarenja iz zadnjih, teže dostupnih delova septuma ili konhi. Nakon intervencije, pacijentu se savetuje da izbegava manipulacije oko nosa ili snažno duvanje nosa tokom tri dana, kao i da vlazi površinu vazelinom. Ne smeju se kauterizovati obe strane septuma u isto vreme, jer to može dovesti do perforacije septuma.