Šta je zapaljenje sluzokože usne duplje (stomatitis)?
Nepovredjena sluzokoža u usnoj duplji na mestu izloženim trenjima, predstavlja barijeru mikrobnoj invaziji. Svi faktori hemijske, mehaničke i termičke prirode koji oštećuju površni sloj sluzokože pogoduju nastanku zapaljenja sluzokože usne duplje.
Opšta oboljenja koja smanjuju otpornost organizma, naročito ako je slaba higijena usta, doprinose nastanku ovog oboljenja. Oboljenje zahvata celu oralnu sluznicu pa i desni (gingiva).
Stomatitis aphtosa (afte) spada u grupu stomatitisa. Manifestuje se pojavom jednog, ili više ulkusa (čirića) na sluznici, koji se javljaju ponovno u različitim vremenskim intervalima.
Afte su nepoznate etiologije, tj. ne zna se tačno njihovo poreklo. Klinička slika se manifestuje pojavom simptoma u vidu pečenja i osećaja hrapavosti sluznice. Pre pojave ulkusa, sluznica na tim mestima je otečena i crvena. U centru promene dolazi do pojave nekroze (propadanje tkiva) i nastaje ulkus (grizlica).
Ulkusi su okruglog ili ovalnog oblika, ograničeni jasno izraženim crvenim prstenom. Dno ulkusa je prekriveno fibrinom. Aftozne promene su jako bolne, što se naročito pojačava prilikom govora, jela i svih pokreta muskulature.
Karakteristika afti je da če se često ponovo javljaju. Nekada su praćene hipersalivacijom, otokom regionalnih limfnih žlezda, povećanjem temperature i groznice.
Stomatitis herpetica je izazvan virusom herpesa. Javlja se pretežno kod dece. Nekoliko dana pre pojave promene u ustima, javljaju se početni simptomi u vidu malaksalosti, glavobolje, uvećanja limfnih žlezda, gastrointestinalnih smetnji i groznice.
U početku dolazi do izraženog crvenila desni sa pojavom otoka i krvavljenja. Pojavljuju se pojedinačne vezikule koje vrlo brzo pucaju i nastaju oštro ograničene erozije. One su rasute po ustima, a najviše po jeziku.
Širenjem i produbljivanjem erozija nastaju ulkusi žućkasto sive boje koji su jako bolni. Gingiva je jako crvena sa izraženim krvavljenjem. Sve ovo prati hipersalivacija i jaki bolovi. Zbog bolova deca odbijaju uzimanje hrane, pa tako lako dolazi do dehidratacije. Postoji opasnost i sekundarne infekcije.
Koji su simptomi zapaljenja sluzokože usne duplje?
- bolest počinje razaranjem površine sluzokože, a obolela mesta su intezivno crvene boje, zbog dobre prokrvljenosti
- sluznica je edematozna (otečena) i na obrazu i na jeziku se mogu videti otisci zuba
- jezik je obložen beličastom skvamom, a usne su nešto uvećane
- desni su upaljene i krvare na najmanji dodir.
- prisutna je hipersalivacija (pojačano lučenje pljuvačke) i zadah iz usta
- regionalne limfne žlezde su uvećane i bolne na dodir
- telesna temperatura je neznatno povećana, apetit je slab, prisutni su bolovi koji se naročito potenciraju za vreme jela i govora
- bolesnici imaju osećaj truleži u ustima, ili imaju gorak ukus u usnoj duplji
Kako se postavlja dijagnoza stomatitisa?
Dijagnoza stomatitisa se postavlja na osnovu anamneze sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom.
Poželjno je načiniti detaljan stomatološki pregled i uzeti bris sluzokože usne duplje na mikrobiološki pregled.
Kako se leči stomatiits?
Lečenje stomatitisa se sastoji u uklanjanju svih nadražaja usne šupljine uz primenu blagih antiseptičnih rastvora. Antibiotike treba ordinirati prema antibiogramu.
Lečenje aftoznog stomatitisa podrazumeva uklanjanje iritacija kao što su kvarni zubi, oštre ivice zuba i sl. uz primenu blagih dezificijentnih sredstava, ali i korišćenje preperata za jačanje imunog sistema.
Lečenje herpetičnog stomatitisa se sastoji u ispiranju usta blagim neiritirajućim sredstvima kao što je hydrogen, kalijum hipermangan uz ordiniranje C i B vitamina, kao i simptomatske terapije (analgetici).