Tromboembolija, embolija
Embolija je akutna opstrukcija ili „začepljenje” arterije embolusom (na grčkom embolus znači „čep”). Embolija se najčešće dešava na arterijskim račvama (ilijačna, fe-moralna, poplitealna itd.), pa embolus koji je do tada mogao prolaziti kroz arteriju više ne može zbog suženja arterijskog lumena ispod račve. Postoje sledeće vrste embolusa: tromboembolus, aterosklerotični plak, masna kapljica, vazduh, strano telo, maligna čestica.
Masna i vazdušna embolija su mnogo rede nego što to na prvi pogled izgleda. Masna embolija se gotovo isključivo dešava nakon preloma dugih cevastih kostiju, i to u području plućnog krvotoka. Vazdušna embolija nastaje najčešće akcidentalno tokom različitih medicinksih postupaka (operacije na otvorenom srcu sa primenom ekstrakorporalne cirkulacije, operacije karotidnih arterija sa primenom santa itd.), i pogađa centralni nervni sistem. Danas su najčešće ću tromboembolija, embolija aterosklerotičnim plakovima, a treba pomenuti i neuobičajene uzroke.
Tromboembolija
Tromboemboliju izazivaju trombi koji se stvaraju u srcu, arterijama ili venama ako postoji staza ili povećana koagulabilnost krvi, odnosno ako je oštećen endotel.
Tromb u srcu nastaje u vezi sa sledećim bolestima:
– ishemijska bolest (infarkt, subendokard-na ishemija, aneurizma leve komore);
– reumatska bolest (posebno mitralne val-vule);
– tumori srca (posebno miksom leve pret-komore);
– kongestivna srčana slabost;
– absolutna aritmija;
– infektivni endokarditis (posebno aortne valvule i tada daje retke ,,septične”em-bolije).
Aneurizma je najčešće arterijsko oboljenje koje uzrokuje stvaranje tromba. Embolus koji izaziva akutnu ishemiju donjih ekstremiteta najčešće potiče iz aneurizme in-frarenalne aorte, poplitealne arterije, fe-moralne i ilijačne arterije.
Veoma često tromb nastaje u dubokim i površnim venama noge, ali veoma retko on može preko perzistentnog foramena ovale preći u levo srce i dati „paradoksalnu” emboliju neke od arterija.
Embolija aterosklerotičnimplakom
Egzulcerisani aterosklerotični plak je najčešći izvor ove vrste embolusa. Kada je reč o donjim ekstremitetima, on najčešće nastaje na račvi abdominalne aorte ili zajedničke ilijačne arterije, a daje mikroem-bolije prstiju (najčešće palca) poznatu kao „sindrom plavog prsta”- blue toe Syndrome, anglosaksonskih autora.
Neuobičajeni uzroci embolije
Maligni tumori nekada mogu urasti u arterije, gde se mogu fragmentisati i dati emboliju.
Masovna primena invazivnog praćenja monitoringa pacijenata, dijagnostike i ostalih invazivnih radioloških procedura, uzrokuje embolije odlomljenim delovima katetera i instrumenata koji se tom prilikom koriste.
U još veće raritete ubraja se embolija projektilima, koji nakon ustrelnih povreda dospevaju u veće arterije i potom migriraju u neki manji arterijski sud koga opstru-iraju.
Klinička slika
U anglosaksonskoj literaturi se upotrebljava izraz „five p” (pet pi) da bi se označili najkarakterističniji simptomi i znaci is-hemije ekstremiteta. Oni ozanačavaju: ,,pain”-bol; ,,paralysis”-paralizu; „paresthesia”-poremećaj senzibiliteta; „pallor”-promenu boje i temperature kože; „pulse a bseness”—odsustvo pulseva.
Bol je za pacijenta najupečatljiviji simptom akutne ishemije ekstremiteta. Obično nastaje iznenada, jak je, i pacijent ga može veoma precizno lokalizovati. Kod pacijenta gde je uzrok ishemije akutna arterijska tromboza, on nije tako dramatičan jer se zbog postojanja izvesne kolateralne cirkulacije ishemija bolje toleriše.
Motorna pareza ili paraliza, takođe je, za bolesnika veoma upečatljivo stanje kome može precizno odrediti početak i lokalizaciju, a znak je teške ishemije.
U početnom stadijumu ishemije gubi se samo sposobnost percepcije lakog dodira, jer prvo stradaju tanja nervna vlakna kojima se on prenosi. Gubitak sposobnosti da se registruje bol, pritisak i temperatura, znak su da su stradala i deblja nervna vlakna, to jest da ishemija dugo traje.
Gubitak pulseva distalno od mesta arterijske opstrukcije, jedan je od najtipičnijih znakova akutne ishemije. Međutim, ni on nije apsolutan. Prisustvo distalnih pulseva ne mora isključivati akutnu ishemiju jer to mogu biti o prenesene pulsacije preko „mekog” neokluzivnog tromba. Takođe, odsustvo pulseva može označavati hronič-ni proces. Ipak, kod bolesnika gde su prisutni ostali simptomi i znaci akutne ishemije, izostanak pulseva na ishemičnoj nozi, a naročito ako su oni prisutni na ostalim ekstremitetima, sigurno označava akutnu ishemiju.
Promena boje (bleda pa lividna) i temperature (hladna) kože može označavati akutnu ishemiju. Postoje i druga stanja koja mogu promeniti boju i temperaturu kože, tako da ovaj znak ima značaj jedino u korelaciji sa ostalima
Dijagnoza
U postavljanju definitivne dijagnoze akutne ishemije donjih ekstremiteta i utvrđivanju uzroka primenjuju se standardni postupci kao i kod ostalih vaskularnih bolesti: Dopler, angiografija, Dupleks ultraso-nografija, kompjuterizovana tomografija (KT) i nuklearna magnetna rezonansa (NMR).
Dopler
Dopler sonografsko ispitivanje u slučaju akutne ishemije donjih ekstremiteta pokazuje verovatnu lokalizaciju arterijske opstrukcije na osnovu spektralne analize krive protoka i segmentnih pritisaka, dok Dopler indeksi koji najčešće iznose 0,0, govore o težini ishemije.
Angiografija
U slučaju akutne ishemije donjih ekstremiteta, angiografija pokazuje nivo arterijske opstrukcije, stanje arterija iznad i ispod mesta opstrukcije, prisustvo ili odsustvo kolaterala. Na osnovu toga se dosta pouzdano može tvrditi da li je reč o emboliji ili trombozi, i još preciznije o uzroku ishemije. Na kraju, na osnovu angiografije donosi se odluka o načinu lečenja.
Tretman
Tretman akutne ishemije donjih ekstremiteta mora biti pravovremen, imajući u vidu da posle šest do osam sati promené u ishemičnom području postaju ireverzibilne. Tretman je gotovo isključivo operativan, mada nas literaturni podaci obavezuju da govorimo i o neoperativnom.
Operativni tretman
U slušaju embolija primenjuje se embo-lektomija—operativno odstranjenje trombo-emebolusa. Ona može biti direktna i indirektna.
Direktna embolektomija znači direktan pristup mestu embolije, otvaranje arterije i manuelno odstranjenje embolusa. Ovo je jednostavan postupak ako je mesto embolije pristupačno (račva femoralne ili popli-tealne arterije). Tehnički je teže pristupiti kruralnim arterijama, površnoj femoralnoj i kolenom delu poplitealne arterije, dok je pristup abdominalnoj aorti ili ilijačnim arterijama složena hirurška procedura koja kod starijih, visoko rizičnih bolesnika, može biti rizična zbog mogućnosti mortaliteta i morbiditeta.
Izuzetno je značajno uvođenje u hirur-šku praksu Fogarti (Fogartv) katetera 1963. godine, jer je on omogućio indirektnu em-bolektomiju. Time se embolektomija „nepristupačnih” arterija maksimalno pojednostavljuje.
Ako ishemija dugo traje, embolus ili tromb se sekundarno šire i fiksiraju za arterijski zid. Tada ih je nemoguće odstraniti kompletno Fogarti kateterom (naročito ako su zahvaćene bočne grane i pedal-ne arterije), i tada je indikova intraarterij-ska primena fibrinolitika. Na raspolaganju su streptokinaza i urokinaza. Zbog direkt-nijeg dejstva urokinaza je bolja i treba je primeniti u vidu 30-to minutne intraarterij-ske infuzije kroz kateter čiji je vrh u kontaktu sa trombom, u dozi od 200 000 do 300 000 I.J.
Neoperativni tretman
Kada je reč o neoperativnom tretmanu, to podrazumeva primenu heparina, trom-bolitika i perkutane aspiracione embolek-tomije.
Primena visokih doza heparina u tretmanu akutne ishemije donjih ekstremiteta danas ima veoma usko indikaciono područje. Indikovana je jedino:
– kod visoko rizičnih bolesnika,
– ako ishemija traje više od 8 sati,
– ako su zahvaćene male arterije (stopalo),
– ako je fibrinolitička terapija kontraindi-kovana.
U takvim slučajevima potrebno je hepa-rin primeniti u vidu kontinuirane intraven-ske infuzije od 2000 do 3000 I.J. na čas.
Trombolitici imaju veći značaj i efekat od heparina, a iste indikacije u tretmanu akutne ishemije donjih ekstremiteta. Najefikasniji su u slučajevima gde iz tehničkih razloga (male arterije) operativno lečenje nije moguće.
Perkutana aspiraciona embolektomija
Ovo je najmoderniji nehirurški tretman akutne ishemije donjih ekstremiteta uzrokovane embolijom. Prvi ju je u lečenju plućne tromboembolije primenio Grinfild (Greenfield) 1968. godine. Postoje radovi koji govore o velikoj efikasnosti ove metode u tretmanu embolije donjih ekstremiteta, ali ona još uvek nije bitnije ugrozila primat operativne embolektomije.
Sindrom kasne revaskularizacije
Sindrom kasne revaskularizacije ili re-perfuzioni sindrom jeste skup lokalnih i sistemskih promena posle revaskularizacije ishemičnog tkiva. Kompartment sindrom je stanje povećanog tkivnog pritiska unutar zatvorenog prostora koji redukuje kapilarni protok na nivo koji je niži od onog koji je neophodan za život tkiva. Nastaje kada je taj pritisak 10 do 30 mmHg. Kao posledica ovog pritiska prvo stradaju nervi, potom mišići i ostale strukture. Najčeše on nastaje u prednoj tibijamoj loži koja je dobro ograničena tibijom, fibulom, kožom i membranom interoseom. Najnovija ispitivanja su pokazala da je ovaj sindrom praćen sledećim simptomima i znacima: bol – 86% slučajeva; otok – 78%; bol na dodir – 55%; „viseće stopalo” – 39%; poremećen senzibilitet stopala – 32%; odustvo pe-dalnih pulseva – 50%.
Da bi se ovo sprečilo potrebno je da se uradi fasciotomija u svim slučajevima gde ishemija traje više od šest sati. To je jednostavna hirurška procedura pravljenja kožnih i fascijalnih „otvora”, čime se postiže dekompresija kompartmenata i sprečava ireverzibilno oštećenje struktura u njemu. Nekada je nužna i resekcija fibule, a mi smo kod bolesnika sa prolongiranom is-hemijom nakon ratnih povreda vršili i sukcesivne nekrektomije mišića. Smanjenjem mišićne mase smanjivane su sistemske komplikacije, smanjivana je funkcionalnost, ali je povećavan procenat spašenih ekstemiteta.
Produkti koji se stavaraju tokom ishemije (kalijum, vodonik, laktati, piruvati, mi-oglobin), pored opisanih lokalnih efekata, imaju još veće sistemske efekte kada u re-perfuziji dospeju u vensku cirkulaciju. Tada nastaje hiperkalijemija, mioglobinemija i metabolička acidoza. To može dovesi do depresije miokarda sa zastojem srca, plućne isnuficijencije, a pre svega, akutne bubrežne insuficijencije. Hiperkalijemija i mi-oglobinemjia se suzbijaju stimulisanjem diureze (najmanje 100 ml na sat). To se postiže upotrebom osmotskih (Manitol) i ostalih diuretika, a nekada je potrebna i privremena hemodijaliza. Acidoza se re-guliše davanjem bikarbonata. Sve ovo je veoma kompleksan proces koji zahteva intenzivno praćenje bolesnika sve dok ne dođe do hemodinamske i metaboličke stabilnosti.
U cilju sprečavanja nastajanja sindroma kasne revaskularizacije potrebno je pacijenta adekvatno tretirati i lečiti u takozvanom zlatnom periodu, za koji je naglašeno da iznosi prvih šest sati. To možemo postići samo ukoliko u postojećem lancu zdravstvene zaštite lekar koji prvi dolazi u kontakt sa pacijentom ima na umu mogućnost nastajanja arterijske embolizacije koja nije retka patologija u današnje vre-me.
Za proksimalnije embolije (račva Aorte, femoralna arterija) klinička slika je najčešće očigledna i uklapa se u već opisanu, sobzirom da je ceo ekstremitet i velika masa tkiva zahvaćena ishemijom. Za distalni-je embolije (poplitealna i kruralne arterije) klinička slika može biti ublažena i neretko se dešavalo da pacijenti koji imaju bol, pa-restezije, pareze i manje promene temperature kože budu tretirani kao bolesnici sa lumboisialgijom.