Povrede akromioklavikularnog zgloba
Akromioklavikularni zglob zajedno sa sternoklavikularnim zglobom omogućava pokrete protrakcije i retrakcije ramena i doprinosi kombinovanom pokretu abduk-cije ruke. Anatomski predstavlja potencijalno nestabilan zglob koji čine dve ravne i spljoštene artikularne površine okružene slabom i labavom kapsulom. Kapsula je pojačana gornjim i donjim akromiokalviku-larnim ligamentima kao i pripojima m. tra-pezijusa i m. deltoideusa. Zglob je takođe pojačan snažnim korakoklavikularnim ligamentom (conoidni i trapezoidni ligament).
Povreda akromioklavikularnog zgloba može da nastane direktnim udarom u vrh ramena ili padom na ispruženu ruku. Postoje tri stepena oštećenja kapsule, liga-menata i odnosa klavikule i akromiona. Najozbiljniji je III stepen kada nastaje kidanje svih ligamenata uz kidanje mišićnih pripoja i periosta klavikule. Klavikula viri iznad akromijona i postoji federirajući fenomen. Pritiskom ruke kost može da se vrati put nadole kada se zglob anatomski reponira, ali puštanjem kosti zglob se ponovo iščašuje i taj fenomen se naziva „dirka na klaviru”.
Lečenje iščašenja akromioklavikularnog zgloba je konzervativno i operativno. Konzervativnim lečenjem se akromioklavikularni zglob dovodi u anatomski odnos i veoma je naporno za bolesnika. Simptomatskim lečenjem se postižu dobri funkcionalni rezultati ali loš estetski izgled. Operativno lečenje se izvodi kod aktivnih sportista i kod bolesnika kojima estetski smeta tumefakta sa zadnje strane na zglobu.