Prelomi podlaktice
Podlaktica je jedinstvena struktura koja pruža stabilnost ali istovremeno omogućuje i pokretljivost (pronaciju-supinaciju). Rotacija je izvodljiva zahvaljujući posebnoj anatomskoj gradi radijusa koji se rotira u svom distalnom delu oko glavice ulne za čitavih 160 stepeni.
U slučaju preloma obično se lome obe kosti, ali ponekad je prelomljen samo radi-jus ili ulna. Ukoliko postoji prelom samo jedne kosti sa dislokacijom i skraćenjem, neminovno nastaje iščašenje u proksimal-nom ili distalnom radioulnarnom zglobu.
Prelomi obe kosti podlaktice
Prelom obe kosti podlaktice može nastati direktnom ili indirektnom silom. Često nastaje u saobraćajnim nesrećama. Takav tip preloma je obično poprečan u srednjoj trećini i moguća su teža oštećenja mekot-kivnog omotača. Indirektan način povređivanja je obično svojstven dečjem uzrastu, kada postoji spiralan prelom ulne uz poprečan prelom radijusa.
Klinička slika
Klinički se prelom može prepoznati po veoma izraženom deformitetu uz sve ostale sigurne i nesigurne znake preloma. Radi mogućnosti povrede sudovnog sistema, potrebno je proveriti puis na arterijama podlaktice.
U dece se fragmenti obično ne dislo-kuju jer je pokosnica debela i javlja se prelom u vidu zalomljene zelene grančice. Kako postoje četiri fragmenta, oni mogu da se postave u veći broj pozicija, uslovljenih rotacijom žbice, tako da ponekad nastaju loše srasli prelomi sa gubitkom pokreta pro-supinacije. Takode, fragmenti žbice i lakat-ne kosti mogu da se dodiruju i ukoliko srastu nastaje radioulnarna sinostoza koja takode sprečava pokrete prosupinacije.
U dečjem uzrastu konzervativno lečenje, odnosno manuelna repozicija sa kasnijom imobilizacijom, obično je uspešno. U odraslih osoba je operativno lečenje (osteo-sinteza) najbolji način lečenja takvih preloma kao i otvorenih preloma podlaktice.
Komplikacije u lečenju ovakvih preloma nisu retkost. Najčešće nastaje poremećaj zarastanja jedne od kostiju u vidu produženog zarastanja ili pseudoartroze. Takode, u određenom procentu postoji loše srastanje preloma praćeno komplikacijama. Neurovaskulame lezije zahtevaju hi-ruršku eksploraciju i rekonstrukciju. Jedna od veoma opasnih komplikacija je „kompartment sindrom” (sindrom mišićne lože) koji se leci urgentnom fasciotomijom (zasecanjem fascije) i dekompresijom.
Izolovani prelomi dijafize jedne od kostiju podlaktice
Prelomi samo jedne kosti podlaktice veoma su retki. Nastaju obično direktnim udarom. U sklopu ovih preloma postoji često previđena povreda proksimalnog ili distal-nog radioulnarnog zgloba. Takode su učestale pseudartroze, jer zbog očuvanog integriteta jedne kosti prelomljeni fragmenti druge kosti nemaju odgovarajući kontakt.
Klinička slika može biti vrlo diskretna, tako da se čak i radiografskim snimanjem može prevideti. Za ovu vrstu preloma je karakteristično da se fragmenti polomnje-ne kosti minimalno pomeraju.
Lečenje je klasično i izvodi se gipsanom imobilizacijom.