Prelom skafoidne kosti
Prelom skafoidne kosti veoma je značajna a i ozbiljna povreda. Skafoidna kost pripada i proksimalnom i distalnom redu ručja pa neadekvatno lečenje povredene skafoidne kosti dovodi do značajnog invaliditeta i poremećaja funkcije ručnog zgloba i šake u celosti. Može se slobodno reći da je to mala kost ali velika briga za povredenog i lekara jer ima reputaciju pre-loma koji se teško leci (75% svih povreda karpusa). Prelom je retkost u starih osoba i dece.
Prelom nastaje padom na ispruženu i dorziflektiranu ruku. Najčešći su prelomi u srednjoj trećini – struk (70%), zatim u prok-simalnoj trećini (20%), a najređi u distalnoj trećini (10%). Najgoru prognozu imaju prelomi proksimalne trećine jer postoji problem vaskularizacije ovog dela kosti.
Klinička slika se odlikuje otokom i bolnom osetljivošću dorzuma ručja u pre-delu stiloidnog nastavka radijusa. Palpatorna bolna osetljivost skafoidne kosti u „anatomskoj burmutici” je klasičan znak
Bol se javlja i pri aksijalnom opterećenju skafoidne kosti pritiskom na palac.
Kad god postoji sumnja na prelom skafoidne kosti neophodna je imobilizacija ručnog zgloba, bez obzira da li se prelom vidi na rendgenskom snimku. Ukoliko je klinički i radiografski dokazan prelom, postavlja se podlakatna ili nadlakatna gipsana imobilizacija koja se pruža do baze proksimalne falange palca. Ako za duži period prelom ne zaraste, indikovano je operativno lečenje, pogotovu što ti prelomi mogu da prave pseudoartozu.