Prelom vrata V metakarpalne kosti
Najčešći su prelomi vrata V metakarpalne kosti i obično nastaju u tučama. Neadekvatan udarac pesnicom (pravilan udarac se zadaje II i III metakarpalnom kosti) prouzrokuje ovakve povrede koje se nazivaju i „bokserski prelom” ili prelom „lošeg uličnog borca”. I ostale metakarpalne kosti mogu da imaju istu vrstu preloma.
Klinički se manifestuje jasan deformitet dok se ne formira veći otok.
Prelom IV a posebno V metakarpalne kosti, zbog njihove pokretljivosti u karpo-metakarpalnim zglobovima, leci se imobilizacijom u trajanju od tri do četiri nedelje. Kada je angulacija veća od 40 stepeni i ukoliko postoji rotacioni deformitet, neophodna je repozicija preloma. Prelomi III a posebno II metakarpalne kosti, zbog njihove nepokretljivosti u karpometakarpal-nim zglobovima, zahtevaju tačnu repoziciju, jer angulatorni deformiteti dovode do gubitka pune fleksije prstiju i značajnog funkcionalnog deficita.
Prelomi I metakarpalne kosti (metakar-palna kost palca) mogu biti intraartikular-ni i ekstraartikularni. Ekstraartikularni prelomi lece se relativno jednostavno i ne ostavljaju posledice. Najznačajniji su intra-artikularni prelomi baze (ulaze u metakar-potrapezni zglob), koji se još nazivaju Ben-nett-ovim kada postoje dva kostna fragmenta, a Rolandovim prelomom kada postoje tri kostna fragmenta.
Ti prelomi nastaju često u tučama. Osnovni princip je da intraartikularni prelomi moraju biti precizno reponirani, da bi se sprečio nastanak posttraumatske osteoartroze. Postoji više prihvaćenih metoda lečenja, ali danas se postižu najbolji rezultati krvavom repozicijom i unutrašnjom fiksacijom preloma.
Prelomi baze ostalih metakarpalnih kostiju nisu značajan terapijski problem.