Prelomi kuka
Prelomi kuka podrazumevaju prelome proksimalnog okrajka butne kosti. Prema anatomskom segmentu koji zahvataju, dele se na prelome vrata butne kosti koji su intrakapsularni i na intertrohanterne prelome koji su uglavnom ekstrakapsularni. Ovi prelomi su jedan od najčešćih uzroka smrti i disabiliteta u populaciji starijeg uzrasta. Oni su jako retki kod mladih. Njihova in-cidenca raste proporcionalno sa proseč-nom starošću populacije.
Obični padovi kod mladih zdravih ljudi ne mogu dovesti do preloma kuka. Da bi se to dogodilo, neophodno je prisustvo više faktora rizika. To su pre svega starost, mnoge hronične bolesti koje prate stariji uzrast (kardiovaskularne, neurološke) i oslabljena snaga same kosti (osteoporo-za). Iz tih razloga, prelome kuka prati visok stepen mortaliteta i mnogobrojne komplikacije bez obzira na savremeno lečenje koje se primenjuje.
Najčešće komplikacije kod preloma kuka su:
- nezarastanje (pseudoartroze),
- razlabavljenje ili kolaps fiksacije ili proteze,
- loše srasli prelomi,
- infekcija (postoperativna),
- fekubitusi,
- neurološke (pogoršanje mentalnog statusa),
- duboka venska tromboza i plućna embolija i (DVT i PE).
Duboka venska tromboza i plućna embolija su najčešće komplikacije kod starije populacije sa prelomom kuka. Incidenca, venografski dokazana, duboke venske tromboze varira između 40% i 90% ukoliko se ne koristi nikakva profilaksa. Incidenca fatalne plućne embolije je veća od 2% čak i sa profilaktičkim merama. Dijagnoza duboke venske tromboze može da bude teška. Fatalna plućna embolija može da se desi bez prethodnih kliničkih znakova duboke venske tromboze. Kliničko praćenje pacijenata podrazumeva dnevni pregled butine i lista na bol, otok, osetljivost i povišenu temperaturu. Za profilaksu se danas najviše koristi niskomolekularni frakcionisani Heparin, rana mobilizacija pacijenata, elastične čarape itd.