Povrede potkolenice, skočnog zgloba i stopala
U ovom predelu najčešće su povrede skočnog zgloba (distorzije ili prelomi), koje se po učestalosti nalaze odmah iza pre-loma radijusa na tipičnom mestu. Prelomi dijafiza tibije i fibule su redi, nastaju silom većeg intenziteta (saobraćajne nesreće) i stoga su to najčešći otvoreni prelomi (frac-tura aperta) koji se lece po posebnom protokolu.
Povrede distalno od femura dele se na:
- prelome (platoa tibije, dijafize tibije i fibule, skočnog zgloba)
- mekotkivne povrede (distorzije skočnog zgloba i rupture Ahilove tetive),
3- prelome u predelu stopala (prelomi ta-lusa, kalkaneusa, metatarzalnih kostiju i falangi prstiju stopala).
Prelomi platoa tibije (kondila tibije) naj-šeće su lokalizovani na lateralnom kondi-lu tibije i uzrokovani su abdukcijom potkolenice (npr. u trenutku kada auto udara u spoljašnju stranu kolena).
Prelom platoa tibije može da bude sa ko-minucijom i depresijom platoa, ili sa depresijom ali bez kominucije (sa jednom frakturnom linijom, (slika 8). Prelomi platoa tibije bez depresije su retki.
Lečenje zavisi od tipa preloma. Prelom bez depresije leci se konzervativno. Prelom sa jednom prelomnom linijom i dislokacijom fragmenta se fiskira (šrafom), a kod preloma sa depresijom i kominucijom mora se podići deo platoa (spongioplastikom) a potom izvršiti unutrašnja fiksacija preloma.
Komplikacije ovih preloma su: deformi-tet tipa gena valga, ukočenost zgloba i postraumatska artroza. Komplikacije retko
zahtevaju lečenje, ali kada je indikovano, vrše se korektivne osteotomje, artrodeze, proteze kolena.
Prelom medijalnog kondila tibije je redak.
Prelomi dijafize tibije i fibule su česti i to naročito tibije, s obzirom na eksponira-nost potkolenice. Takode, česti su i otvoreni prelomi tibije, što nosi rizik kontaminiranosti, odnosno pseudoartroze. Ukoliko pak prelom nije otvoren, a izazvan je silom velikog intenziteta postoji realna opasnost od nastanka komaprtment sindroma. Stoga je vrlo bitno u inicijalnom pregledu proceniti otok, čvrstinu otoka, pulsacije arterija tibialis posterior i dorsalis pedis, jer ako nema pulsacija i prisutan je kompart-ment sindrom, neophodno je hirurški inter-venisati. Ta intervencija je dosta hitna, pa je i brzo dopremanje bolesnika u bolnicu sa prelomom tibije izuzetno značajno.
Lečenje se sastoji od inicijalne adekvatne transportne imobilizacije (Kramerove šine) čiji je cilj sprečavanje da zatvoreni prelomi predu u otvorene, sprečavanje oštećenja mekih struktura, krvnih sudova, živaca, prevencija embolizacije (trombo-embilijske ili masnu embolije).
Ako je prelom otvoren, vrši se čišćenje rane (hidrogenom, fiziološkim rastvorom, povidonom), primarna hirurška obrada rane (debridement), AT zaštita, antibiotska terapija (trenutna, unutar sat vremena od povrede).
Spoljašnja fiksacija (slika 9) uvek se primenjuje kod otvorenih preloma jer omogućava ponovljen debridmane i pokrivanje mekotkivnih defeketa režnjevima.
Komplikacije preloma potkolenice su mnogobrojne i česte (posebno kod otvorenih preloma): infekcija, nesrastanje, odlo-ženo-prolongirano srastanje, loše srastanje preloma, povrede krvnih sudova i živaca, tromboembolije. Kod zatvorenih preloma, izazvanih silom velikog intenziteta, može da nastane kompartment sindrom.
Prelomi u predelu skočnog zgloba su veoma česti i po broju polomljenih ma-leolusa dele se na jednomaleolarne, bima-leolarne i trimaleolarne prelome (mar-go posterior u ortopediji naziva se „treći maleolus”). Prelomi mogu biti nedisloko-vani (lece se gisanim imobilizacijama) i dislokovani koji se moraju brzo operativ
no lečiti, uz elevaciju noge i negu kožnog omotača. Posebno se vodi računa o tibio-fibularnoj sindesmozi („zglobna viljuška”) (slika 10).
Diferencijalna dijagnoza za prelome u predelu skočnog zgloba su distorzije trećeg stepena kod kojih su otok i bol izrazito veliki.
Komplikacije preloma u predelu koč-nog zgloba su: ukočenost, osteoartroza, M. Sudeck.
Distorzije skočnog zgloba su vrlo važna grupa povreda skočnog zgloba kako zbog broja povreda tako i zbog brojnih i ozbiljnih sekvela. Distorzije skočnog zgloba de-le se na tri stepena. Prva dva stepena lece se bandažiranjem, a treći stepen gipsanom imibilizacijom uz elevaciju noge.
Ruptura Ahilove tetive je povreda koja se često pogrešno interpretira kao distor-zija skočnog zgloba ili ruptura mišića tri-cepsa sure. Mehanizam povrede je nagli odraz ili trčanje pacijenata srednje dobne starosti koji su nepripremljeni za fizičke aktivnosti. Rupturu tetive prati prasak i jak bol, a klinički pacijent ne može da stoji na prstima povredene noge. Može se palpira-ti zjap na mestu rupture, ali definitivna dijagnoza je ultrazvučni ili MRI nalaz. Leče-nje je neoperativno (gipsana imobilizacija sa stopalom u ekvinusu, da bi se krajevi tetive doveli u kontakt) ili operativno (kod mladih pacijenata)
U značajne prelome stopala ubrajamo prelome talusa, kalkaneusa, povrede-luk-sacije, kao i prelome metatarzalnih kostiji u falangi prstiju.
- Prelomi talusa su najčešće lokalizova-ni na vratu talusa i nastaju u saobraćajnom udesu kada se prednja ivica tibije utisne u vrat talusa (maksimalna dorzifleksija stopala). Lečenje je konzervativno kod nedis-lokovanih, odnosno operativno kod dis-lokovanih preloma. Komplikacije su: ne-srastanje, subtalarna artroza, avaskularna nekroza talusa, nekroza kože.
- Prelomi kalkaneusa su prelomi koji se najčešće viđaju kod paijenata koji su pali sa visine (kada u 50% slučajeva postoji i
udruženi prelom lumbalnog ili torakalnog pršljena). Lečenje je neoperativno (kod ne-diskovanih) ili operativno kod dislokova-nih preloma (slika 11). Komplikacije: sub-talarna artroza i ukočenost.
3- Prelomi metatarzalnih kostiju se najčešće viđaju na bazi pete (V) metatarzal-ne kosti (slika 12) koji se naziva Jonesov prelom (nastao avulzijom pripoja m.pero-neusa brevisa) ili prve (I) metatarzalne kosti. Klinički postoji podatak o povredi, ali nekada i u maršu ili sportu (što može da ukaže na postojanje stres ili marš frakture). Lečenje je najčešće neoperativno. Poseban problem su otvoreni prelomi me-tatarzanih kostiju koji se moraju fiksirati, a defekt kože pokriti. Konkvasacije stopa-
Slika 12. Jonesov prelom V metatarsalne kosti.
la se ponekad moraju završiti amputacijom.
4. Prelomi falangi prstiju nastaju ili direktnim udarom ili padom predmeta na stopalo i mogu biti jednostavni ili otvoreni prelomi koji zahtevaju operativno lečenje.