• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Oštećenja jednjaka kiselinama i bazama

Oštećenja jednjaka kiselinama i bazama

Korozivna oštećenja digestivnog trakta i njihove posledice nastaju ingestijom korozivnih materija, kiselina ili baza, najčešće akcidentalno ili u suicidalne svrhe. Razvo­jem tehnologije, posebno sintetisanjem teč­nih alkalija, ove materije su sve češći osnovni sastojci mnogih preparata koji se koriste u domaćinstvu (za pranje, čišćenje, odmašćivanje, poliranje, skidanje kamenca, pročišćavanje kućne kanalizacije i si.), či­me se povećava rizik od moguće ingestije i sledstvenih komplikacija.

U nekim zemljama broj korozivnih suže-nja jednjaka je takav da predstavlja ozbiljan medicinsko-socijalni problem. Podaci iz domaće literature ukazuju da je u pojedi­nim regionima učestalost trovanja korozi-vima ingestijom u odnosu na sva druga trovanja i do 10%, a da su komplikacije u vidu stenotičnih promena (uključujući i smrtni ishod) i do 45%. Korozivna ošteće­nja digestivnog trakta mogu nastati ingesti­jom različitih kiselina (koncentrovana sir-ćetna kiselina – esencija, akumulatorska kiselina – sumporna kiselina, hlorovodo-nična kiselina – sona kiselina i si), baza (natrijum-hidroksid – masna ili kamena so­da, kalijumpermanganat – hipermangan, kalijum-hidroksid i si.) i mnogim belilima (varikina) i deterdžentima. 

Mehanizam toksičnog delovanja

Obim i težina korozivnog oštećenja slu­znice gornjih delova digestivnog trakta u prvom redu zavisi od tri faktora:

  1. prirode korozivne materije,
  2. količine i koncentracije ingestirane ko­rozivne materije, i
  3. dužine trajanja kontakta sa sluznicom digestivnog trakta.

Endogeni faktori kao što su kvalitet sluzni­ce koji nije isti ni u zdravih ljudi (postoji in­dividualna osetljivost), a pogotovu u bole­snih (već postojeća oštećenja sluznice, alko­holizam, ciroza jetre, dijabetes i si.) i prisu­stvo ili odsustvo hrane u želucu, sigurno da dodatno utiču na efekat dejstva koroziva. 

Alkalije

Do pojave tečnih alkalija postojalo je pravilo da one oštećuju uglavnom jednjak i u manjem obimu niže partije digestivnog trakta (želudac, pilorus, duodenum). Teč­ne alkalije oštećuju podjednako sve delo-ve digestivnog trakta. Eksperimentalno je pokazano da prilikom unosa tečne alkali­je u jednjak anesteziranog psa dolazi do že­stoke regugitacije želudačnog sadržaja. Na­staje krikofaringealni spazam koji sprečava dalji prolazak u farinks. Peristaltika jednja­ka brzo vraća sadržaj nazad u želudac i ovakva klackalica traje 3-5 minuta.Nakon ovog perioda nastaje relaksacija pilorusa koja omogućava prolaz sadržaja u duode­num. Pored oštećenja jednjaka i želuca, opisane su i penetracije alkalija u okolne organe kao što su jetra, slezina, pankreas, tanko i debelo crevo.

Jake alkalije prouzrokuju oštećenja ko-likvacionom nekrozom koja podrazumeva saponifikaciju masti i proteina, a trombo-za krvnih sudova oštećene regije vodi da­lje do degeneracije i nekroze ćelija. Ova osobina kaustičnih alkalija povećava njiho­vu prodornost u tkiva i sprečava neutrali­zaciju po površini. Zbog toga se u trovanju alkalijama često opisuju penetracije kroz zid želuca u druge organe.

Kiseline

Kiseline u principu dovode do obimni­jih promena na želucu i pilorusu, ali su mnogobrojne studije pokazale da ni ovde nema pravila i da su sve partije gornjeg di­gestivnog trakta podjednako pod rizikom, bez obzira na mišljenje da pločasto sloje­vit epitel jednjaka ima zaštitnu funkciju.

Jake kiseline dovode do koagulacione nekroze i istovremeno do stvaranja zaštit­nog bedema u vidu koaguluma koji ogra­ničava dalju penetraciju korozivne materi­je u dublje slojeve tkiva. Zbog toga se kiselina razliva po površini dovodeći do većih plaža oštećenja sluznice i mogućno­sti sekundarne perforacije.

Opšte prihvaćena klasifikacija korozivnih oštećenja sluznice jednjaka i želuca slična je klasifikaciji opekotina kože.

  1. Prvi stepen karakteriše površinska hipe-remija, deskvamacija epitela i edem slu­znice.
  2. Drugi stepen podrazumeva dublje ošte­ćenje mukoze uključujući sve slojeve sa eksudacijom, erozijama i ulceracija-ma.
  3. Treći stepen označava penetraciju ulce-racije izvan mukoze u dublje slojeve tkiva, ponekad čak do komunikacije sa medijastinumom ili peritonealnom šu­pljinom. 

Klinička slika

U kliničkoj slici, odmah nakon ingestije korozivne materije, javlja se jak bol u usti­ma, ždrelu, duž jednjaka, želuca i celog tr­buha. Izražena je salivacija i povraćanje, često hematemeza. Gutanje je otežano i bolno. Često je i refleks gutanja ugašen pa sadržaj iz usta odlazi u pluća dovodeći do aspiracione bronhopneumonije i ARDS-a. Kašalj i otežano disanje su prateća simpto-matologija. Javljaju se znaci šoka sa cijano­zom, hladnom kožom, oslabljenim, ubrza­nim pulsom i hipotenzijom. Masivni edem glotisa zahteva urgentnu traheotomiju. U teškim slučajevima, posebno i najčešće u trovanju koncentrovanom sirćetnom kise­linom, zapaža se izrazita hemoliza eritro­cita što zajedno sa hipovolemijskim šo­kom, smanjenom perfuzijom bubrega i taloženjem hemoglobina u bubrežnim tu-bulima, dovodi do akutne bubrežne insu-ficijencije. Melena je često prisutna.

U akutnoj fazi bolesti moguće komplika­cije su perforacija jednjaka ili želuca i na­stanak medijastinitisa i peritonitisa, trahe-obronhoezofagealna fistula, ezofagoaortna fistula, gastrojejunalna fistula i si.

Tok bolesti obično protiče kroz 4 faze:

  1. Faza imflamacije prvih 4 do 7 dana, karakteriše je edem sa eritemom, stva­ranje tromboza i nekroza tkiva.
  2. Faza granulacije, dolazi do umnožava­nja fibroblasta, stvaranja granulacionog tkiva sa kolagenom.
  3. Faza perforacije, ukoliko proces napre­duje obično se javlja između 7. i 21. dana (ali nema pravila).
  4. Faza cikatrizacije, nastaje treće nede-lje od ingestije i može trajati i godinu dana, kada dolazi do stvaranja ožiljnog tkiva i zavisno od stepena oštećenja do stvaranja stenoza. Prema podacima Centra za kontrolu trovanja, korozivna oštećenja II stepena dovode do steno-ze jednjaka i želuca u blizu 20% sluča­jeva, dok korozivna oštećenja III stepe­na u preko 60%. Najčešće stenoze su u donjoj trećini jednjaka i u želucu gde se mogu manifestovati kao stenoza piloru-sa, stenoza antruma koja imitira karci­nom želuca (linitis plastica) i u oblku peščanog sata.

Dijagnoza Stepen i obim oštećenja sluznice utvrđu­je se fiberoptičkom ezofagogastroskopijom.

Rana endoskopija u prvih 12 do 24 sata od ingestije najznačajnija je dijagnostička, prog­nostička i terapijska procedura. Jedina kon-traindikacija za ranu endoskopiju je šokno stanje i znaci perforacije, ali nakon oporav­ka iz šoka ovu dijagnostičku proceduru tre­ba obavezno uraditi. Pored endoskopije po­trebno je uraditi grafiju pluća (eventualni medijastinitis) i nativni abdomena, labora­torijske analize krvi i urina (hemoliza, po­većane azotne materije u krvi, elektroliti), gasne analize (acidobazni status). 

Lečenje

Samo oštećenja II i III stepena zahte-vaju ozbiljniji tretman pa time i hospi-talno lečenje. U osnovi terapije je održa­vanje prohodnosti disajnih puteva, ade­kvatna oksigenacija (ponekad je potreb­na endotrahealna intubacija i veštačka ventilacija, obavezan je monitoring vitalnih funkcija), borba protiv šoka (analgetici, nadoknada tečnosti infuzionim rastvori­ma), korekcija acidobaznog i elektrolit-skog disbalansa, sprečavanje infekcije (an­tibiotici), korekcija anemijskog sindroma (davanje krvnih derivata, eritrocita, trom­bocita ili pune krvi). U slučaju bubrežne insuficijencije neophodna je hemodijali-za. Kortikosteroidnu terapiju, čija je prime-na još uvek kontroverzna, treba započeti što pre i to visokim dozama metilpredni-zolona (5 mg/kg) tokom prvih 24 do 48 sa­ti. Korisni su još atropin za smanjenje sa-livacije (0,5 mg), blokatori H2-receptora, antacidi i protektori sluznice želuca. Prvih dana ne treba davati ništa per os (uključu­jući i hranu), a po potrebi ishranu sprovo-diti TPN.

Najstrože je kontraindikovano izaziva­nje povraćanja ili ispiranje želuca, davanje neutralizirajućih agenasa (slabe baze ili sla­be kiseline), davanje aktivnog uglja i lak-sativa.

Slični članci

Ortopedska pomagala za aktivan i zdrav život bez bola!

ortopedska pomagala

Za one koji se svakodnevno susreću sa bolovima u zglobovima, kostima, mišićima i ograničenim kretanjem, ortopedska pomagala mogu biti spas....

Pročitaj jošDetails

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba Hiperekstenziona povreda se dešava samo u vratnom delu (cervikalna kičma) i to u situaciji kada glava...

Pročitaj jošDetails

Luksacija kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba Luksacija označava menjanje odnosa između dva susedna pršljena, tj pomeranje gornjeg u odno­su na donji pršljen ka...

Pročitaj jošDetails

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

Izdubljeno stopalo (Pes cavus) Ovo oboljenje se karakteriše naglašeno podignutim medijalnim uzdužnim lukom stopala. Često se javlja kod više članova...

Pročitaj jošDetails

Poplitealna cista (Cysta Bakeri)

Poplitealna cista (Cysta Bakeri) Originalni opis poplitealne ciste (Bejker, 1877) odnosio se na promene u okviru tuberkuloze kolena, koja je...

Pročitaj jošDetails

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris)

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris) Prepatelarna burza se nalazi ispred čašice kolena, u potkožnom tkivu između fascije pretčašičnih produžetaka m....

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Zuklopentiksol (Clopixol)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.