Oštećenja jednjaka kiselinama i bazama
Korozivna oštećenja digestivnog trakta i njihove posledice nastaju ingestijom korozivnih materija, kiselina ili baza, najčešće akcidentalno ili u suicidalne svrhe. Razvojem tehnologije, posebno sintetisanjem tečnih alkalija, ove materije su sve češći osnovni sastojci mnogih preparata koji se koriste u domaćinstvu (za pranje, čišćenje, odmašćivanje, poliranje, skidanje kamenca, pročišćavanje kućne kanalizacije i si.), čime se povećava rizik od moguće ingestije i sledstvenih komplikacija.
U nekim zemljama broj korozivnih suže-nja jednjaka je takav da predstavlja ozbiljan medicinsko-socijalni problem. Podaci iz domaće literature ukazuju da je u pojedinim regionima učestalost trovanja korozi-vima ingestijom u odnosu na sva druga trovanja i do 10%, a da su komplikacije u vidu stenotičnih promena (uključujući i smrtni ishod) i do 45%. Korozivna oštećenja digestivnog trakta mogu nastati ingestijom različitih kiselina (koncentrovana sir-ćetna kiselina – esencija, akumulatorska kiselina – sumporna kiselina, hlorovodo-nična kiselina – sona kiselina i si), baza (natrijum-hidroksid – masna ili kamena soda, kalijumpermanganat – hipermangan, kalijum-hidroksid i si.) i mnogim belilima (varikina) i deterdžentima.
Mehanizam toksičnog delovanja
Obim i težina korozivnog oštećenja sluznice gornjih delova digestivnog trakta u prvom redu zavisi od tri faktora:
- prirode korozivne materije,
- količine i koncentracije ingestirane korozivne materije, i
- dužine trajanja kontakta sa sluznicom digestivnog trakta.
Endogeni faktori kao što su kvalitet sluznice koji nije isti ni u zdravih ljudi (postoji individualna osetljivost), a pogotovu u bolesnih (već postojeća oštećenja sluznice, alkoholizam, ciroza jetre, dijabetes i si.) i prisustvo ili odsustvo hrane u želucu, sigurno da dodatno utiču na efekat dejstva koroziva.
Alkalije
Do pojave tečnih alkalija postojalo je pravilo da one oštećuju uglavnom jednjak i u manjem obimu niže partije digestivnog trakta (želudac, pilorus, duodenum). Tečne alkalije oštećuju podjednako sve delo-ve digestivnog trakta. Eksperimentalno je pokazano da prilikom unosa tečne alkalije u jednjak anesteziranog psa dolazi do žestoke regugitacije želudačnog sadržaja. Nastaje krikofaringealni spazam koji sprečava dalji prolazak u farinks. Peristaltika jednjaka brzo vraća sadržaj nazad u želudac i ovakva klackalica traje 3-5 minuta.Nakon ovog perioda nastaje relaksacija pilorusa koja omogućava prolaz sadržaja u duodenum. Pored oštećenja jednjaka i želuca, opisane su i penetracije alkalija u okolne organe kao što su jetra, slezina, pankreas, tanko i debelo crevo.
Jake alkalije prouzrokuju oštećenja ko-likvacionom nekrozom koja podrazumeva saponifikaciju masti i proteina, a trombo-za krvnih sudova oštećene regije vodi dalje do degeneracije i nekroze ćelija. Ova osobina kaustičnih alkalija povećava njihovu prodornost u tkiva i sprečava neutralizaciju po površini. Zbog toga se u trovanju alkalijama često opisuju penetracije kroz zid želuca u druge organe.
Kiseline
Kiseline u principu dovode do obimnijih promena na želucu i pilorusu, ali su mnogobrojne studije pokazale da ni ovde nema pravila i da su sve partije gornjeg digestivnog trakta podjednako pod rizikom, bez obzira na mišljenje da pločasto slojevit epitel jednjaka ima zaštitnu funkciju.
Jake kiseline dovode do koagulacione nekroze i istovremeno do stvaranja zaštitnog bedema u vidu koaguluma koji ograničava dalju penetraciju korozivne materije u dublje slojeve tkiva. Zbog toga se kiselina razliva po površini dovodeći do većih plaža oštećenja sluznice i mogućnosti sekundarne perforacije.
Opšte prihvaćena klasifikacija korozivnih oštećenja sluznice jednjaka i želuca slična je klasifikaciji opekotina kože.
- Prvi stepen karakteriše površinska hipe-remija, deskvamacija epitela i edem sluznice.
- Drugi stepen podrazumeva dublje oštećenje mukoze uključujući sve slojeve sa eksudacijom, erozijama i ulceracija-ma.
- Treći stepen označava penetraciju ulce-racije izvan mukoze u dublje slojeve tkiva, ponekad čak do komunikacije sa medijastinumom ili peritonealnom šupljinom.
Klinička slika
U kliničkoj slici, odmah nakon ingestije korozivne materije, javlja se jak bol u ustima, ždrelu, duž jednjaka, želuca i celog trbuha. Izražena je salivacija i povraćanje, često hematemeza. Gutanje je otežano i bolno. Često je i refleks gutanja ugašen pa sadržaj iz usta odlazi u pluća dovodeći do aspiracione bronhopneumonije i ARDS-a. Kašalj i otežano disanje su prateća simpto-matologija. Javljaju se znaci šoka sa cijanozom, hladnom kožom, oslabljenim, ubrzanim pulsom i hipotenzijom. Masivni edem glotisa zahteva urgentnu traheotomiju. U teškim slučajevima, posebno i najčešće u trovanju koncentrovanom sirćetnom kiselinom, zapaža se izrazita hemoliza eritrocita što zajedno sa hipovolemijskim šokom, smanjenom perfuzijom bubrega i taloženjem hemoglobina u bubrežnim tu-bulima, dovodi do akutne bubrežne insu-ficijencije. Melena je često prisutna.
U akutnoj fazi bolesti moguće komplikacije su perforacija jednjaka ili želuca i nastanak medijastinitisa i peritonitisa, trahe-obronhoezofagealna fistula, ezofagoaortna fistula, gastrojejunalna fistula i si.
Tok bolesti obično protiče kroz 4 faze:
- Faza imflamacije prvih 4 do 7 dana, karakteriše je edem sa eritemom, stvaranje tromboza i nekroza tkiva.
- Faza granulacije, dolazi do umnožavanja fibroblasta, stvaranja granulacionog tkiva sa kolagenom.
- Faza perforacije, ukoliko proces napreduje obično se javlja između 7. i 21. dana (ali nema pravila).
- Faza cikatrizacije, nastaje treće nede-lje od ingestije i može trajati i godinu dana, kada dolazi do stvaranja ožiljnog tkiva i zavisno od stepena oštećenja do stvaranja stenoza. Prema podacima Centra za kontrolu trovanja, korozivna oštećenja II stepena dovode do steno-ze jednjaka i želuca u blizu 20% slučajeva, dok korozivna oštećenja III stepena u preko 60%. Najčešće stenoze su u donjoj trećini jednjaka i u želucu gde se mogu manifestovati kao stenoza piloru-sa, stenoza antruma koja imitira karcinom želuca (linitis plastica) i u oblku peščanog sata.
Dijagnoza Stepen i obim oštećenja sluznice utvrđuje se fiberoptičkom ezofagogastroskopijom.
Rana endoskopija u prvih 12 do 24 sata od ingestije najznačajnija je dijagnostička, prognostička i terapijska procedura. Jedina kon-traindikacija za ranu endoskopiju je šokno stanje i znaci perforacije, ali nakon oporavka iz šoka ovu dijagnostičku proceduru treba obavezno uraditi. Pored endoskopije potrebno je uraditi grafiju pluća (eventualni medijastinitis) i nativni abdomena, laboratorijske analize krvi i urina (hemoliza, povećane azotne materije u krvi, elektroliti), gasne analize (acidobazni status).
Lečenje
Samo oštećenja II i III stepena zahte-vaju ozbiljniji tretman pa time i hospi-talno lečenje. U osnovi terapije je održavanje prohodnosti disajnih puteva, adekvatna oksigenacija (ponekad je potrebna endotrahealna intubacija i veštačka ventilacija, obavezan je monitoring vitalnih funkcija), borba protiv šoka (analgetici, nadoknada tečnosti infuzionim rastvorima), korekcija acidobaznog i elektrolit-skog disbalansa, sprečavanje infekcije (antibiotici), korekcija anemijskog sindroma (davanje krvnih derivata, eritrocita, trombocita ili pune krvi). U slučaju bubrežne insuficijencije neophodna je hemodijali-za. Kortikosteroidnu terapiju, čija je prime-na još uvek kontroverzna, treba započeti što pre i to visokim dozama metilpredni-zolona (5 mg/kg) tokom prvih 24 do 48 sati. Korisni su još atropin za smanjenje sa-livacije (0,5 mg), blokatori H2-receptora, antacidi i protektori sluznice želuca. Prvih dana ne treba davati ništa per os (uključujući i hranu), a po potrebi ishranu sprovo-diti TPN.
Najstrože je kontraindikovano izazivanje povraćanja ili ispiranje želuca, davanje neutralizirajućih agenasa (slabe baze ili slabe kiseline), davanje aktivnog uglja i lak-sativa.