Osteochondritis disecans (disektantni osteohondritis) kolena kod dece, deteta
To je stanje u kojem se deo zglobne površine Sa odgovarajućim segmentom subhondralne kosti postupno odvaja od okolnog osteokartilaginoznog tkiva. Separacija može biti delimična ili totalna, kada se odvojeni segment pojavljuje kao slobodno zglobno telo.
Uzrok bolesti je ostao nepoznat. Bolest se najčešće javlja u kolenu, mada može da se nađe u laktu, kuku, skočnom zglobu i drugde.
Najčešća tegoba je intermitentni bol u zglobu koji se javlja pri napornim fizičkim aktivnostima, zatim otok, kočenje, nekada i blokiranje zgloba. Pregledom se nalazi bol iznad ledirane površine. Kada je medijalni kondil femora mesto lezije, onda bolesnik drži potkolenicu u spoljnoj rotaciji. Vilsonov znak je vrlo značajan za dijagnozu osteohondritisa: dete leži na leđima, koleno je savijeno pod 90 stepeni i unutra rotirano. Postupno ispružanje provocira bol sa prednje strane unutrašnjeg kondila (pri fleksiji od 30 stepeni), koji prestaje pri spoljnoj rotaciji.
Radiografija je veoma značajna za dijagnozu, odslikava dobro ograničen fragment subhondralne kosti odvojen od femoralnog kondila. Nekada se nalazi krater odakle je odvojeno parče kosti i nalazi se u vidu slobodnog zglobnog tela. Ako anteroposteriorni snimak nije dovoljno jasan radi se tunelski snimak sa fleksijom kolena od 30 stepeni.
Lečenje zavisi od uzrasta pacijenta, anatomskog stanja (da li je vezana ili odvojena od podloge), lokacije i veličine lezije. Lečenje dece ispod 12 godina je neoperativno i bez artroskopije, osim ako se radi o odvojenom fragmentu. Gips za hod iznad kolena (u toku 6 nedelja) dobro štiti koleno od stresa u slučaju lezije. Svakodnevne vežbe održavaju snagu mišića i obim pokreta slobodnih zglobova.