• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
View All Result
Vaš internet lekar
No Result
View All Result

TUMORI CENTRALNOG NERVNOG SISTEMA (mozga) kod dece

TUMORI CENTRALNOG NERVNOG SISTEMA (mozga) kod dece

1. Intrakranijalni tumori

Esencijalno za dijagnozu intrakranijalnih tumora je:

*  Sporo progređirajući fokalni neurološki deficit;

*  Znaci povišenog intrakranijalnog pritiska (glavobolja, povraćanje i edem papile);

*  Neuroradiološki dokazano oboljenje.

Posle leukemija, tumori CNS predstavljaju drugi po učestalosti uzrok smrti u dece preko godinu dana starosti. Metastatski tumori CNS su retkos? ako se izuzmu leukemijske infiltracije. Čak su i benigni tumori CNS, u najširem smislu, maligni, jer svojim položajem između moždanih struktura, tendencijom da infiltrišu i prave lokalne recidive, imaju karakteristike malignih tumora.

Intrakranijalni tumori se mogu podeliti u 3 grupe, od kojih svaka ima relativno tipičnu simptomatologiju (slika 4.1).

/ grupa – glijalni tumori moždanih hemisfera

Ova grupa tumora je dosta retka, a prognoza uslovljena izrazitom malignošću. Dva benignija tumora su astrocitoma i hemangioblastoma, tumori koji formiraju cistične oblike, sporo rastu, pa je i prognoza bolja.

// grupa – tumori u predelu III komore

Ovi tumori su značajni jer rastu podmuklo i asimptomatski, a pozni znaci se manifestuju defektima u vidnom polju i ispadima u motorici očne jabučice. Najčešći su:

  1. Gliomi optičke hiazme i optičkih nerava dovode do bizarnih ispada u vidnom polju pre nego što dovedu do opstrukcije IH komore. Mogu biti udruženi sa neuro-fibromatozom. Sem hidrocefalusa koji se javlja zbog opstrukcije u predelu IH komore, viđa se i “sindrom diencefalona”, tj. anoreksija i gubitak težine zbog kompresije na hipotalamus. Terapija je dekompresivni šant i oslobađanje n. opticusa, ali je dugo preživljavanje i pored toga retkost.
  2. Kraniofaringeom (Craniopharyngeoma) je tumor sa izrazito podmuklim rastom. Njegovo poreklo je vezano za ostatke Ratkeovog špaga, a kako raste iznad ili ispod hipofize, kompresijom ove žlezde dovodi do usporavanja rasta i razvoja deteta, ali i postepenog sužavanja vidnog polja. Ranom dijagnostikom i hirurškim lečenjem omogućava se kompletno odstranjenje tumora bez posledica. Kasno otkri­veni tumori nemaju takvu prognozu, a hirurško lečenje najčešće dovodi do hipofizne insuficijencije, zbog čega je neophodna i supstituciona hormonska terapija..  Tumori pinealne žlezde se javljaju u tri oblika:

–     mali infiltrativni tumori moždanog stabla;

–     masivniji, kalcifikovani tumori;                                                                                                       .   *

–     veliki, cistični ili solidni, teratomi.

Ovi tumori se manifestuju glavoboljom, povraćanjem, edemom papile i pore­mećajima svesti, jer brzo dovode do opstrukcije toka cerebrospinalne tečnosti.

Lečenje je prvo usmereno na dezopstrukciju, bilo ventrikulocisternostomijom, bilo nekom od šant procedura, a zatim na odstranjenje tumora. Postoperativno se nastavlja sa zračenjem.

4.  Glijalni tumori imaju sličnu kliničku sliku ali im je rast invazivniji, pa se
lečenje zasniva na radio i hemoterapiji, a preživljavanje duže od 2 godine je izuzetno.

/// grupa – tumori zadnje lobanjske jame

To su najčešći tumori CNS u dece, i čine više od 50% svih intrakranijalnih tumora. I njihovi rani simptomi i znaci potiču od opstrukcije likvornog toka, tako da jutarnje glavobolje i povraćanje prethode neurološkom nalazu inkoordinacije, atak-sije, mpotonije i tremora. Histološki su najčešći sledeći tumori:

–     Meduloblastoma potiče od vermisa i brzo dovodi do kompresije IV komore i bazalnih cisterni. Nastaje opstrukcija cirkulacije cerebrospiname tečnosti ali i brza diseminacija kroz likvorni sistem, obično u spinalni kanal. Kako tumor ima vrlo brzi rast, u trenutku kada se pacijent javlja na pregled tumor je već dosta veliki i diseminovan. Uz palijativnu ili radikalnu hiruršku intervenciju obavezno se koristi i radio i hemoterapija, pa su i rezultati lečenja poslednjih godina mnogo bolji. Medu-oblastoma se najčešće dijagnostikuje kod dece stare oko 2 godine.

-Astrocitoma cerebeluma se javlja kod dece uzrasta oko 5 godina ili starije, točinje takođe jutarnjim glavoboljama i povraćanjem, ali je rast sporiji nego kód neduloblastoma. Cerebelarni znaci se javljaju pozno, a kako je tumor dobro lokali-ovan, kompletno hirurško odstranjenje je moguće.

–         Ependimoma je, sem po histologiji, veoma sličan meduloblastomu. Slična je tendencija diseminaciji kroz likvornu cirkulaciju, a prognoza je loša.

–         Glioma moždanog stabla se prezentuje više kao difuzno povećanje nego kao okalizovani tumefakt. Manifestuje se ispadima kranijalnih nerava (strabizam, faci-alna asimetrija, teškoće gutanja i hemipareza). Klinički, dete loše izgleda, za razliku od drugih tumora zadnje lobanjske jame. S obzirom na patoanatomski supstrat, lirurško lečenje tumora, sem šant procedura, nije moguće. Hemo i radioterapija maju različitog uspeha, zavisno od histoloških karakteristika glioma. 

Uinička slika

A.  Simptomi i znaci:

Možda će vaszanimati

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

  1. Povišen intrakranijalnipritisakmozQ nastati ili zbog opstrukcije cirkulacije erebrospinalne tečnosti, ili zbog tumorske mase. Povišen intrakranijalni pritisak se lanifestuje intermitentnim i sve češćim glavoboljama u frontalnom predelu kod upratentorijalnih, a okcipitalnim kod infratentorijalnih tumora. Kod odojčadi je kli-ička slika drugačija, javlja se pospanost, iritabilnost ili se dete udara pesnicom po glavi.
  2. Poremećaji vida se teško dijagnostikuju kod male dece. Hemianopsija se lajlakše ispituje u igri, uvođenjem predmeta u periferno polje dok dete fiksira pogled trema napred.
  3. Poremećaji govora i kožne promené su specifični poremećaji koji se ne cianifestuju kod svih vrsta tumora.

B.  Laboratorijski nalazi: neophodno je sačiniti endokrini status ukoliko se umnja na tumore hipofize i hipotalamusa. Ispitivanje likvora je dopušteno ukolikon e dobije za vreme hirurške intervencije. Lumbalna punkcija je kontraindikovana bog preteče inkarceracije moždanog tkiva i iznenadne smrti.

C.  Radiološki nalazi:

  1. Ro grafija lobanje je, uglavnom, od malog dijagnostičkog značaja, s bzirom da se registruju promené na kostima kod uznapredovalih tumora.
  2. CTsken glave sa ili bez kontrasta je revolucionarno unapredio dijagnostiku itrakranijalnih tumora. On ne samo da daje morfološku sliku tumora, njegovu Dkalizaciju i prostiranje, već može da sugeriše i kvalitet tkiva, edem, hidrocefalus td. Danas je jedino NMR metoda koja daje kvalitetnije i preciznije podatke o umorima CNS.
  3. Cerebralna angiografija se koristi prvenstveno kod tumora vaskulamog orekla, i s obzirom na invazivnost, kao metodu, je treba upotrebljavati jedino u ejasnim slučajevima. .
  4. Pneumoencefalografija (PEG) i elekîroencefalografija (EEG) se koriste kao opunske dijagnostičke metode.

Diferencijalna dijagnoza

Mnoga patološka stanja mogu da daju sličnu kliničku sliku koju daju i intra­kranijalni tumori. Subduralni hematom, toksične encefalopatije (uremija…), “pseudotumor CNS”, apsces mozga, cerebralna cisticerkoza itd., mogu da se mani-festuju progresivnom glavoboljom, povraćanjem, konvulzijama i fokalnim neu­rološkim deficitima, ali se navedenim dijagnostičkim metodama mogu precizno izdiferentovati. 

Lečenje 

A.  Hirurško lečenje se u idealnim slučajevima svodi na ekstirpaciju tumora u celini. U slučajevima kada to tehnički nije moguće uraditi, izbor je parcijalna ekstirpacija, biopsija, neka od šant-procedura ili dekompresija.

B.   Radijaciona terapija se primenjuje kao nastavak hirurškog lečenja (npr. meduloblastoma) ili izolovano, kao kod tumora moždanog stabla, hipofize i kvadrigeminalne ploče. U tim slučajevima ponekada je neophodna šant-procedura za dezopstrukciju cerebrospinalne cirkulacije.

C.   Hemoterapija je takođe jedna terapijska mogućnost koja dopunjuje prethodne dve. To se posebno odnosi na progresivne i rekurentne tumore CNS. Protokoli su specifični za pojedine tumore.

D.  Supstituciona hormonska terapija, antikonvulzivi i antiedematozna terapija se primenjuju po potrebi, simptomatski i postoperativno. 

Prognoza

Sto je pacijent stariji, to su i tumori manje maligni. Ukupna operativna smrt­nost iznosi oko 5%. Kod benignih tumora CNS (ima ih oko 45%) hirurška ekscizija je i definitivno lečenje. Neurološke i hormonalne sekvele nisu retke ali supstituciona terapija može znatno da ublaži postoperativne tegobe.

Maligni tumori su nešto češći (oko 55%) i naravno s obzirom na histologiju nisu podjednako zloćudni. Bolja dijagnostika, hirurgija, radijaciona i hemoterapija su umnogome doprineli dužem preživljavanju. Kod meduloblastoma se objavljuju rezultati sa desetogodišnjim preživljavanjem od 80% pacijenata. Kod glioma moždanog stabla i ependimoma preživljavanja duža od 5 godina su retkost.

Previous Post

Porodjajne povrede glave kod bebe

Next Post

Psuedotumori mozga kod dece

Slični članci

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba

Hiperekstenziona povreda kičmenog stuba Hiperekstenziona povreda se dešava samo u vratnom delu (cervikalna kičma) i to u situaciji kada glava...

Read more

Luksacija kičmenog stuba

Luksacija kičmenog stuba Luksacija označava menjanje odnosa između dva susedna pršljena, tj pomeranje gornjeg u odno­su na donji pršljen ka...

Read more

Izdubljeno stopalo (Pes cavus)

Izdubljeno stopalo (Pes cavus) Ovo oboljenje se karakteriše naglašeno podignutim medijalnim uzdužnim lukom stopala. Često se javlja kod više članova...

Read more

Poplitealna cista (Cysta Bakeri)

Poplitealna cista (Cysta Bakeri) Originalni opis poplitealne ciste (Bejker, 1877) odnosio se na promene u okviru tuberkuloze kolena, koja je...

Read more

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris)

Zapaljenje prepatelarne kese (Bursitis praepatellaris) Prepatelarna burza se nalazi ispred čašice kolena, u potkožnom tkivu između fascije pretčašičnih produžetaka m....

Read more

Artroza kuka – koksartroza

Artroza kuka - koksartroza Kobsartroza ili artroza kuka je degenerativno oboljenje čije su osnovne karakteristike progresivno propadanje zglobne hrskavice i...

Read more
Load More
Next Post

Psuedotumori mozga kod dece

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti krvi i hematopoeznog sistema (hematologija)

Neutropenija (sniženi nivo neutrofila u krvi)

Anorhija (anorchia)
Dečje i urodjene bolesti (pedijatrija)

Anorhija (anorchia)

Mučnina (nausea)
Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Zbog čega treba da uradite 5D ultrazvuk u trudnoći?

Štitna žlezda

Štitna žlezda

Dijabetesna periferna neuropatija

Dijabetesna periferna neuropatija

Efikasan tretman bola u grlu

Efikasan tretman bola u grlu

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Kontakt
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
View All Result
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.