Krivošija (Torticollis) kod deteta, dece
Po definiciji tortikolis predstavlja bočno krivljenje vrata Postoji više uzroka koji mogu dovesti do tortikolisa, kao što su hemivertebre vratne kičme, dizbalans okulomotornih mišica, upalna stanja na jednoj strani vrata. Najčešći uzrok tortikolisa je fibroza u sternokleidomastoidnom mišiću.
Postoje dve teorije koje nastoje da objasne genezu ovog oboljenja. Po jednoj radi se o porođajnoj traumi koja dovodi do hematoma u mišiću njegove kasnije organizacije i refrakcije, dok su po drugoj fibroza i skraćenje mišića rezultat intrauterine embriopatije. U prilog prvoj teoriji govori velika učestalost deformiteta kod karličnog položaja, mada kriv vrat sam po sebi može dovesti do abnormalnog položaja ploda u uterusu, što bi govorilo u prilog druge teorije.
Klinički, oboljenje se manifestuje 14. do 21. dana posle rođenja u formi diskretnog, bezbolnog otoka u sternokleidomastoidnom mišiću zahvaćene strane, tzv. pseudotumor. Tortikolis ne mora uvek da bude prisutan već se može videti samo rotacija glave na suprotnu stranu od pseudotumora. Ovaj tumor se može izgubiti spontano, ali u 9% slučajeva postaje još masivniji i produkuje se fibroza dovoljna da izazove pravi tortikolis. Jednom razvijen primarni deformitet dovodi do razvoja sekundarnih deformiteta u formi hemihipoplazije lica na zahvaćenoj strani i plagiocefalije. Glava postaje nagnuta na zahvaćenu stranu, a lice okrenuto na suprotnu. Mogu se razviti i sekundarni deformiteti kičmenog stuba.
U pogledu prevencije, moglo bi se reći da bi ona bila moguća ukoliko bi tortikolis bio rezultat porođajne traume, ali za ovo ne postoje adekvatni dokazi, štaviše malo je verovatno.
Konzervativni tretman kod tortikolisa u našoj klinici sprovode fizijatri. Rezultati su dobri ukoliko se počne na vreme, odnosno čim se oboljenje primeti. Hirurški tretman je rezervisan za slučajeve koji ne reaguju na konzervativni tretman. Apsolutna indikacija za operativni tretman je razvoj hemihipoplazije lica, bez obzira na uzrast. Hirurška tehnika se sastoji u presecanju skraćenog sternokleidomastoidnog mišića.
U diferencijalnoj dijagnozi u obzir dolazi tortikolis zbog bolnih stanja na vratu, okularni tortikolis i neuromuskularna inkordinacija (npr. kod cerebralne paralize).