Prolaps rektuma (Prolapsus recti) Prolaps mukoze rektuma (Prolapsus mucosae recti)
Prolaps rektuma podrazumeva prolaps cele debljine zida rektuma kroz anus (procidentia), za razliku od parcijalnog prolapsa koji zahvata samo mukozu (prolaps mukoze). Najčešće se sreću u prve dve godine života. Etiologija je najčešće nepoznata. Kao organski uzroci se pominju paraliza analnih sfinktera kod myelomeningocele i agenezije sakruma, cistična fibroza, kod ekstrofije mokraćne bešike sa dijastazom\simfiza. Rede se javlja u dece koja imaju konstipaciju i imaju običaj da dugo sede na noši.
Prolaps rektuma može biti vrlo mali, ali i da dosegne do kolena. Oštećenje mukoze rektuma je uzrok krvarenja. Prolaps rektuma se razlikuje od prolapsa mukoze rektuma po tome što on prolabira ćelom cirkumferencijom, dok sama mukoza nikad ne prolabira celim obimom anusa.
Prolaps se mora hitno redukovati kad god se desi, a potom treba zalepiti gluteuse flasterom (nekoliko sati) da bi se rektum zadržao na mestu. Roditelje treba naučiti da sami vrše redukciju, jer je redukcija jednostavna kada zbog venske staze još nije došlo do edema prolabiranog rektuma. Prstima se cirkumferencijalno obuhvati prolabirani deo creva i gurne unutra. Ukoliko već postoji edem nekoliko minuta zadržati pritisak, da se smanji edem, pa tek onda gurnuti. U tretmanu treba istražiti moguće predisponirajuće faktore, promeniti navike deteta, omekšati stolicu.
Većina pacijenata se izleći spontano kada se uklone predisponirajući faktori. Hronični prolapsi bez ovih faktora se moraju lečiti sklerozantnim injekcijama ili nekom od poznatih operacija.