Šta je analna fisura (fissura ani)?
Analna fisura predstavlja pukotinu koja se javlja na završnom delu analnog kanala. Može zahvatiti samo epitel, ali i čitavu debljinu zida analnog kanala.
Analna fisura obično nastaje zbog otežanog prolaska prilikom pražnjenja tvrde stolice. Faktori rizika za njen nastanak su ishrana sa malo vlakana, dugotrajni i ponavljajući zatvori, ali i stanja nakon operacija ovog regiona kada se formira ožiljno tkivo koje ima slabiju elastičnost. Praktikovanje analnog seksa takodje može biti povezano sa razvojem analnih fisura, kao i stanja dugotrajnih prolivastih stolica i prolapsa rektuma.
Statistički podaci pokazuju da se analne fisure javljaju podjednako kod oba pola i nešto češće u populaciji odraslih.
Kako se manifestuje analna fisura?
Tipični simptomi i znaci analne fisure su
- jak bol koji se javlja naročito pri vršenju velike nužde
- pojava jakog bola pri defekaciji uzrokuje da se pacijenti plaše samog čina što dodatno pogoršava opstipaciju (zatvor) i pogoršava primarmo stanje
- može se javiti krvarenje u vidu končastih tragova krvi na stolici, ili na toalet papiru
- analna fisura se u najvećem broju slučajeva nalazi na zadnjem delu analnog otvora, a znatno redje sa prednje strane
- često se javlja i hipertonija analnog sfinktera (pojačan tonus)
Kako se postavlja dijagnoza analne fisure?
Anamneza sa tipičnom kliničkom slikom bola koji je naročito izražen pri defekaciji je tipična za analnu fisuru.
Objektivan pregled potvrdjuje dijagnozu i nije potrebno dopunsko testiranje, ali ako se i pored regulisanja stolice ponovo javljaju potrebno je načiniti kolonoskopski pregled i pretrage na Kronovu bolest, HIV, ili maligne promene.
Kako se leči analna fisura?
Neophodno je regulisanje stolice što se u najvećem broju slučajeva postiže unosom veće količine vlakana u ishrani sa pojačanom fizičkom aktivnošću. Preko 80 % slučajeva analnih fisura prolazi bez dalje terapije, ordiniranjem masti lokalno (masti mogu biti sa antibioticima, ali i malim dozama analgetika).