Šta je fimoza?
Koža na glaviću penisa (prepucijum) u većini slučajeva potpuno prekriva glavić i tokom mirovanja se može pasivno prevući tokom glavića. Takodje, tokom erekcije dolazi do njenog spontanog retrahovanja preko glavića penisa. Fimoza postoji kada je otvor na prepucijumu isuviše mali i ne može se prevući preko glavića.
Postoji fiziološka fimoza koja se normalno javlja kod muške novorodjenčadi i dece uzrasta do tri godine i postoji kao zaštita glavića od uticaja amonijaka iz urina i kod njih često postoji genetska predispozicija.
Drugi oblik je patološka fimoza koja se manifestuje tokom dečjeg i odraslog doba. Patološka fimoza se može javiti kada je kožica prepucijuma urodjeno uska u predelu otvora, ali može nastati i kao posledica zapaljenskih procesa na glaviću sa posledičnim stvaranjem priraslica i nemogućnosti njenog pomeranja.
Takodje, postoji podela na kompletnu i nekompletnu fimozu. Kod nekompletne, koža prepucijuma se može prevući do pola glavića, ali ne i preko čitavog glavića, a kod nekompletne fimoza koža se ne može prevući uopšte.
Statistički podaci pokazuju da se fiziološka fimoza javlja kod svakog desetog muškog novorodjenčeta i deteta uzrasta do tri godine.
Kako se manifestuje fimoza?
- koža koja prekriva glavić (prepucijum) se ne može prevući preko glansa
- kod fiziološke fimoze, dete je uzrasta do tri godine i ne postoje ožiljci na ovoj strukturi
- kod fimoze nastale kao posledica zapaljenskog procesa, može se videti beli fibrozni prsten na otvoru prepucijuma koji onemogućava njegovo širenje
- često se formira balončić ispod kože prepucijuma tokom mokrenja
- dete nekada može otežano da mokri i da ima poremećni mlaz
- češće su infekcije glavića isled zadržavanja urina u prepucijalnoj kesi
- moguća je pojava ascedentnih infekcija urinarnih puteva
- često je zaostajanje mokraće zbog otežanog pražnjenja
- moguća je pojava bolnih polnih odnosa
Najozbiljnija komplikacije fimoze je parafimoza (koža glavića, kada se prevuče, ne može da se vrati). Tada dolazi do otoka i kompromitovane cikulacije, pa može doći do razvoja nekroze i gangrene.
Balanitis je inflamacija kože glansa, a postitis inflamacija unutrašnjeg lista prepucijuma. Balanopostitis predstavlja zapaljenje kože glansa sa unutrašnjim listom kože glavića. Na glaviću i kožici se javlja crvenilo, otok i ponekad gnojav sekret.
Kako se postavlja dijagnoza fimoze?
Dijagnoza se postavlja samo na osnovu kliničke slike i objektivnog pregleda lekara. Nekada i roditelji same umeju da prepoznaju ovo stanje.
Kako se leči fimoza?
Kod postojanja fiziološke fimoze nije potrebno lečenje, već se savetuje roditeljima da prilikom kupanja prevlače kožicu preko glavića kako bi se povećala elastičnost.
Operativni zahvati se vrši najčešće u pubertetu, a retko ranije. Cirkumcizija, odnosno obrezivanje je tradicionalna metoda rešavanja problema fimoze, prepucioplastika je hirurška metoda gde se kroz plastičnu operaciju kožica i prepucijumski otvor šire do potrebne veličine. Moguća je i upotreba steroidnih masti koje pokazuju odredjeni efekat u povećanju elastičnosti prepucijlnog otvora.
Prednosti prepucioplastike su brži i bezbolniji oporavak, manje komplikacija i očuvanje prepucijuma.