Prelomi olekranona (fractura olecranii)
Olekranon predstavlja gornji okrajak ulne, jedne od dve podlakatne kosti koji učestvuje u gradji zgloba lakta. Pored činjenice da je olekranon veoma masivan koštani deo, njegovi prelomi su relativno česti. Ovo se dogadja zato što je olekranon veoma izbačena koštana strukutra sa potkožnim položajem.
Najčešće, do preloma olekranona dolazi zbog pada na savijeni lakat. Mišići koji se pri tome grče, potpomažu prelom, tako što vuku olekranon. Drugi mehanizam preloma olekranona je direktan udarac u lakat sa zadnje strane. Veoma retko, može doći do preloma olekranona pri pokretima bacanja, kada postoje avulzioni prelomi.
Prelomi olekranona su u najvećem broju slučajeva poprečni, ali mogu biti uzdužni, kosi i kominutivni. Takodje, prelomi mogu biti vanzglobni i unutarzglobni, ali i udruženi sa prelomima ostalih struktura zgloba lakta i proksimalnog radioulnarnog zgloba.
Statistički podaci pokazuju da su prelomi olekranoni prisutni u najvećem broju kod odraslih osoba, jer je olekranon kod dece debela struktura, mnogo jača od distalnog dela humerusa, pa su kod njih suprakondilarni prelomi znatno češći. Otvoreni prelomi olekranona se javljaju kod svakog dvadesetog preloma.
Kako se manifestuju prelomi olekranona?
Simptomi i znaci preloma olekranona su
- bol na dodir predela lakta
- otok sa zadnje strane lakta
- ne postoji mogućnost opružanja lakta, već je on u savijenom položaju
- često pacijenti, pridržavaju povredenu ruku zdravom rukom
- zbog bliskog prisustva neurovaskularnih struktura, moguća je njhova povreda
- nekada, može doći do otvorenog preloma, kada telo ulne probija kožu
- može doći do krvarenja u zglob lakta (hemartros)
- česta je pojava hematoma na koži zadnje strane lakta
Kako se postavlja dijagnoza preloma olekranona?
Anamneza sa tipičnom kliničkom slikom i objektvnim pregledom je dovoljna da se posumnja na ovaj prelom.
Za definitivno postavljanje dijagnoze, mora se načiniti rendgenski snimak lakta u dve projekcije.
Kako se leče prelomi olekranona?
Ukoliko postoji pomeranje koštanih fragmenta manje od dva milimetra, može se načiniti gipsana imobilizacija sa rukom savijenom u laktu koja se skida nakon tri nedelje.
Kod većih dislokacija i kod komplikovanih preloma, mora se načiniti operativno lečenje koje podrazumeva osteofiksaciju koja se sprovodi Kišnerovim žicama, pločicama, ili intramedularnim zavrtnjevima.
Komplikacije preloma olekranona su najčešće gubitak pokreta u smislu smanjene ekstenzije zgloba lakta do 15 stepeni i manji gubitak supinacije. Takodje, moguća je pojava povreda neurovaskularnih struktura sa komplikacijama lošeg srastanja, nesrastanja, infekcija…