Galeazzi prelom
Galeazzi prelom je prelom tela radijusa sa dislokacijom distalnom (donjeg) radioulnarnog zgloba. U pitanju je posebna vrsta preloma kod kojih je fraktura jedne kosti podlaktice udružena da iščašenjem radioulnarnog zgloba. Druga vrsta ovih preloma je Monteggi prelom kod koje je fraktura ulne udružena sa dislokacijom glave radijusa.
Najćešći mehanizam Galeazzi preloma predstavlja pad na ispruženu ruku sa šakom u položaju pronacije. Moguć je nastanak ovog tipa preloma i direktnim dejstvom sile prilikom udaraca.
Statistički podaci pokazuju da Galeazzi prelom predstavlja oko 4% svih preloma podlaktice. Osobe muškog pola su nešto češće pogodjene ovim tipom povrede od osoba ženskog pola.
Kako se manifestuje Galeazzi prelom?
Simptomi i znaci Galeazzi preloma najčešće su
- javlja se bol u distalnoj trećini podlaktice i u zglobu ručja
- čest se javlja deformacija podlaktice
- otok je redovno prisutan u donjoj trećini podlaktice i u zglobu ručja
- prilikom pregleda mogu se čuti krepitacije (škripanje i pucketanje kostiju podlaktice)
- povreda interosealnog nerva moža da prouzrokuje paralizu fleksora prstiju
- moguć je nastanak otvorenih preloma kada okrajci radijusa probijaju kožu
Kako se postavlja dijagnoza Galeazzi preloma?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je najčešće dovoljna za psotavljanje tačne dijagnoze.
Potrebno je načiniti redngenski snimak podlaktice i zgloba ručja u dve projekcije za definitivno postavljanje dijagnoze.
Kako se leči Galeazzi prelom?
Kod odraslih se u najvećem broju slučajeva vrši hirurška intervencija sa repozicijom i fiksacijom radijusa zavrtnjevima i pločicama. Nakon 4 nedelje potrebno je načiniti kontrolni rendgenski snimak , a nakon 6 nedelja uklanja se imobilizacija.
Gipsana imobilizacija se najčešće stavlja nakon skidanja konaca sa rane, a ruka mora da bude u položaju supinacije (dlanovi da gledaju napred).
Kod dece dolazi u obzir zatvorena repozicija sa gipsanom imobilizacijom, ali kod odraslih ovaj način lečenje najčešće ne daje zadovoljavajuće rezultate.
Komplikacije Galeazzi preloma javljaju se kod svakog drugog pacijenta i obuhvataju loše srastanje, infekciju, povrede interosealnog nerva i nestabilnost distalnog radioulnarnog zgloba.