Šta su interkondilarni prelomi butne kosti (fractura intercondilaris femoris)?
Femur (butna kost) je najdeblja i najjača kost u telu sa dobrom prokrvljenošću i jakim mišićnim miderom koji joj pruža zaštitu od preloma. Obično je potrebna veoma velika sila da bi došlo do preloma butne kosti i najčešće do preloma dolazi prilikom saobraćajnih nesreća, padova sa velikih visina, jakih direktnih udaraca…
Zbog uzraženog mišićnog midera koji se nalazi oko ove kosti, često prilikom preloma dolazi do pomeranja fragmenata kostiju, što u velikoj meri može da zakomplikuje osnovno stanje, jer dolazi do povreda okolnih neurovaskularnih strukutra.
Interkodilarni prelomi butne kosti su prelomi njenog distalnog dela (bliže kolenu) i često su udruženi sa prelomima ostalih struktura zgloba kolena. Najčešće su interkondilarni prelomi butne kosti označeni kao kominutivni prelomi sa pomeranjem fragmenata kostiju. U zavisnosti da li je zahvaćen zglob kolena, mogu se podeliti na ekstraartikularne (vanzglobne) i intraartikularne (unutarzglobne).
Statistički podaci pokazuju da se interkondilarni prelomi butne kosti predstavljaju oko 4% svih preloma butne kosti.
Kako se manifestuju interkondilarni prelomi butne kosti?
Od simptoma i znakova, kod interkondilarnog preloma butne kosti postoji
- bol u predelu donjeg dela butine i kolena
- deformacija noge sa pomerenom potkolenicom unutra, ili spolja
- postoji nemogućnost pokretanja noge i oslanjanja na nogu
- postoji veliki otok zgloba kolena zbog nakupljanja krvi unutar zgloba
- ukoliko postoji oštećenje neurovaskularnih struktura, može postojati nemogućnost pokretanja stopala, hladna i plavo prebojena noga i pojava ekstremnog otoka potkolenice
- kod starijih osoba, iterkondilarni prelomi butne kosti ne daju izraženi bol i otok, kao kod mladjih osoba
Kako se postavlja dijagnoza interkondilarnih preloma butne kosti?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na ovaj tip preloma.
Potrebno je načiniti redgenski snimak u dve ravni kako bi se dijagnoza potrdila. Kod višestrukih preloma sa pomeranjem koštanih fragmenata dolazi u obzir i snimanje skenerom (kompjuterizovana tomografija).
Kako se leče interkondilarni prelomi butne kosti?
Ukoliko je pomeranje fragmenata minimalno, plasira se gips od prepone do prstiju u trajanju od 6 do 12 nedelja. Potrebno je načiniti rendgenski snimak preko gipsane imobilizacije nakon 10 do 15 dan, jer se koštani fragmeni mogu pomeriti i unutar gipsa.
Prelomi sa pomeranjem koštanih fragmenata podrazumevaju ortopedsko operativno lečenje.
Komplikacije interkondilarnih preloma mogu biti poremećeno pokretanje zgloba kolena, infekcija, razvijanje artritisa zgloba kolena, tromboza dubokih vena, oštećenja neurovaskularnih struktura sa gubitkom funkcije pojedinih mišića, pa i gubitkom cele potkolenice.