Šta je intertrohanterični prelom butne kosti (fractura intertrochanterica femoris)?
Butna kost aktivno učestvuje u formiranju zgloba kuka sa acetabulumom karlične kosti. Do preloma gornjeg dela femura može doći u predelu glave butne kosti, vrata butne kosti i ispod vrata butne kosti, izmedju velikog i malog trohantera – intertrohanterična regija femura. Subtrohanterični prelomi butne kosti se javljaju ispod intertrohateričnih preloma.
Najčešće do intertrohanteričnog preloma femura dolazi zbog smanjene koštane mase (osteoporoza), a može da bude i uzrok postojanje maligniteta na kostima (multipli mijelom, sekundarni depoziti – metastaze). Moguća je pojava intertrohanteričnih preloma i prilikom dejstva sila visokog intenziteta prilikom saobraćajnih nesreća. Redji mehanizam je destvo sile direktno na regiju kuka, prilikom udarca, ili pada na zglob kuka.
Statistički podaci pokazuju da se prelomi kuka javljaju na otprilike 0,1% opšte populacije, ali su uzrok velikih bolničkih troškova zbog duge hospitalizacije i čestih komplikacija.
Kako se manifestuju intertrohanterični prelomi femura?
Simptomi i znaci preloma femura u intertrohanteričnoj regiji najčešće su
- postoji bol jakog intenziteta u regiji zgloba kuka
- noga je ispružena i u spoljašnjoj rotaciji
- prilikom aktivnog i pasivnog pokretanja natkolenice u zglobu kuka, bol se pojačava
- može se javiti otok povedjene regije sa hematomom okolne kože
Kako se postavlja dijagnoza intertrohanteričnog preloma femura?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na intertrohanterični prelom femura.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu rendgenskog snimka zgloba kuka iz više projekcija.
U pojedinim slučajevima, poželjno je načiniti snimanje skenerom (kompjuterizovana tomografija).
Kako se leče intertrohanterični prelomi femura?
U svim slučajevima intertrohanteričnih preloma, potrebno je hirurško lečenje, osim kada zdravstveno stanja pacijenta to ne dopušta.
Kod mladjih osoba, moe se načiniti unutrašnja repozicija i fiksacija zavrtnjevima i pločicama, intremedularnim klinom i zavrtnjevima, kao i Enderovim klinom. Kod starijih osoba, dolazi u obzir samo zamena zgloba kuka.
Komplikacije intetrohanteričnih preloma femura mogu da budu nesrastanje, loše srastanje, infekcija, neurovaskularne povrede, bolovi u zglobu kuka…