Šta je Monteggi prelom?
Prelom podlaktice sa iščašenjem proksimalnog (gornjeg) radioulnarnog zgloba se naziva Monteggi preloma. Podlaktica se sastoji od dve kosti ulne i radijusa koje čine zglob ručja i zglob lakta, ali su spojene i medjusobno.
Tip I ovih preloma se sastoji od frakture ulne sa prednjim iščašenjem radijusa. Tip II ovih preloma se sastoji pd frakture ulne sa zadnjim iščašenjem radijusa. Tip III se sastoji od frakture ulne sa spoljašnjim iščašenjem radijusa. Tip IV ove frakture se sastoji od preloma obe kosti podlaktice sa iščašenjem radijusa.
Uzrok nastanka Moteggi preloma je najčešće pad sa rukom u položaju pronacije (kada dlanovi gledaju pozadi). Nekada, direktan udarac u podlakticu može da načini Monteggi prelom. Pojedini autori su nagoveštavali da tip II ovih preloma nastaje kod iščašenja lakta, a tip III nastaje pri dejstvu slie na spoljašnji deo lakta.
Statistički podaci pokazuju da Montaggi relom predstavlja 5% svih preloma podlaktice. Najčešće se javlja tip I preloma sa prednjim iščašenjem radijusa, nešto redje se javlja tip III sa spoljašnjim iščašenjem radijusa, a najredje se javlja tip II sa zadnjim iščašenjem radijusa. Monteggi prelom se dogadja i u pedijatrijskoj i u starijoj populaciji.
Kako se manifestuje Monteggi prelom?
Simptomi i znaci Montegii preloma mogu da budu
- bol u laktu sa otokom lakta
- postoji deformitet podlaktice
- prilikom pregleda mogu se čuti krepitacije (pucketanje i struganje okrajaka kostiju) i evidentirati pokretljivost koštanih okrajaka
- može se napipati dislocirana glavica radijusa
- moguća je pojava otvorenih preloma
- moguća je povreda radijalnog nerva prilikom ovog tipa preloma
Kako se postavlja dijagnoza Montegii preloma?
Anamneza sa kliničkom slikom i obejktivnim pregledom je dovoljna da se postavi sumnja na ovaj tip preloma.
Za definitivno postavljanje dijagnoza potrebno je načiniti rendgenski snimak podlaktice u dve projekcije.
Elektromioneurografija, dopler krvnih sudova i eventualan kontrastna snimanja krvnih sudova su rezervisani za povrede neurovaskularnih strukutra.
Kako se leče Montaggi prelomi?
Glavica radijusa mora se namestiti 6 sati nakon povrede najkasnije. Kod nekomplikovanijh preloma može se načiniti zatvorena repozicija glavice radijusa sa nameštanjem ulne i gipsana imobilizacija sa rukom u spinaciji i flektiranom pod uglom od 90%, kod tipe I, III, IV preloma. Kod tipa II preloma, ruka je flektirana pod uglom od 70 %. Imobilizacija traje minimum 4 nedelje.
Kod otvorenih i komplikovanih fraktura, kao i kod nemogućnosti zatvorene repozicije, mora se načiniti operativno lečenje koje podrazumeva fiksiranje ulne zavrtnjevima i pločicama. Stariji pacijenti se obično operativno leče, dok se kod dece u većem broju postižu dobri efekti konzarvativnim tretmanom.
Poželjno je načiniti kontrolne radiografije nakon 2, 4, 6 nedelja. Komplikacije Montagii preloma, su nesrastanje kostiju, subluksacije glavice radijusa, infekcija, povrede nerava, poremećena funkcija zgloba lakta, hronični bol…