Šta su povrede uretre?
Uretra predstavlja završni deo mokraćnih puteva koji je povezan svojim otvorom sa spoljašnjom sredinom. Povrede uretre su češće dogadjaju kod osoba muškog pola jer je uretra u telu penisa izložena delovanju spoljašnjih faktora, medjutim povrede se mogu desiti kod osoba oba pola. Nelečene, ili neadekvatno lečene povrede uretre mogu se komplikovati stvaranjem ožiljnog tkiva koje sprečava oticanje urina, dovodi do nastanka infekcija i dodatno komplikuje osnovno stanje.
Uzroci nastanka povreda uretre mogu da budu komplikovani porodjaj, instrumentacija prilikom endoskopskog pregleda, plasiranja katetera, balon dilatacija, ili prilikom prolaska kamenaca, trauma spoljašnjih genitalija koja je udružena sa povredama uretre, prelomi i povrede male karlice, ubodne rane i prostrelne rane… Kod osoba muškog pola, povrede uretre se mogu podeliti na povrede zadnje uretre (prostatični deo) koje nastaju prilikom traume karlice i povrede prednje uretre koje nastaju nekim od pomenutih mehanizama.
Statistički podaci pokazuju da se povrede uretre prilikom preloma karlice javljaju kod svakog dvadesetog pacijenta sa ovim prelomima, dok se tačna incidenca povreda prednjeg dela uretra ne zna. Osoba muškog pola su češće izložene povredama uretre od osoba ženskog pola.
Kako se manifestuju povrede uretre?
Simptomi i znaci povrede uretre mogu da budu
- prisustvo krvi u urinu (hematurija)
- spontano krvarenje iz uretralnog otvora (uretroragija)
- prisustvo koaguluma krvi na otvoru uretre
- može postojati hematom na telu penisa, ili na medjici (perineum)
- pacijenti se mogu žaliti na bol u medjici
- povrede prednjeg dela uretre mogu da budu udružene samo sa otežanim mokrenjem, pa se dijagnoza postavlja relativno kasno
- često postoje znaci i simptomi udruženih povreda
Kako se postavlja dijagnoza povreda uretre?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom pomaže da se postavi sumnja na povrede uretre.
Definitivna dijagnoza se najčešće postavlja retrogradnom uretrografijom (polako se ubrizgava kontrast kod uretralni otvor i vrši se snimanje rendgenom), mada se dijagnoza možem postaviti i punkcionim cistografijom (iznad pubične simfize, punktira se mokraćna bešika i ubrizgava se kontrast).
Endoskopski pregled uretre i mokraćne bešike obično pomaže da se potvrdi dijagnoza.
Kako se leče povrede uretre?
U najvećem broju slučajeva, povred uretre se zbirnjavaju hirurškim putem ukoliko je prekinut kontinuitet ureter i u domenu je lekara specijaliste urologije.
Kod tupih povreda sa hematomima, dolazi u obzir suprapubična punkcija mokraćne bešike i praćenje stanja do eventualnog poboljšanja.