Prelomi tibijalnog platoa ( fractura condily tibiae)?
Plato tibije predstavlja gornji okrajak ove kosti koji je kritična tačka za nošenje težine tela i formiranje zgloba kolena. Svaki drugi prelom gornjeg okrajka tibije je udružen sa povredama ligamenata i meniskusa kolena.
Najčešći mehanizam preloma platoa tibije je valgus opterećenje potkolenice (potkolenica ide upolje i lomi kondile o donji okrajak femura). Takodje, do ovih preloma može doći padom sa visine, udarcem u gornji deo potkolenice, dejstvom vatrenog oružja… Ovaj tip povreda se često dogadja prilikom saobraćajnih nesreća.
Statistički podaci pokazuju da je svaki drugi pacijent sa prelomom platoa tibije starosti iznad 50 godina sa promenama na kostima po tipu osteoporoze. Kod mladjih osoba, do preloma platoa tibije dolazi dejstvom sila velikog intenziteta.
Kako se manifestuju prelomi platoa tibije?
Simptomi i znaci preloma platoa tibije su
- bol u povredjenom kolenu
- postoji otok i deformitet povredjenog kolena
- postoji otežano, ili onemogućeno izvodjene aktivnih i pasivnih pokreta kolena
- moguća je povreda neurovaskularni struktura zatkolene jame (zatkolena arterija i zatkoleni nerv, kao i peronealni nerv)
- naročito je opasno ukoliko postoji otvoren prelom, zbog opasnosti od infekcije zglobnih i koštanih struktura
- prilikom pregleda mogu se čuti krepitacije (škripanje i pucketanje koje nastaje dodirom koštanih fragmenata)
- moguća je pojava izliva krvi u zglobnu šupljinu
Kako se postavlja dijagnoza preloma tibijalnog platoa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se posumnja na postojanje ovih preloma.
Za definitivno postavljanje dijagnoze preloma platoa tibije potrebno je načiniti rendgenski snimak zgloba kolena u dve projekcije.
Nekada je potrebno načiniti skener (kompjuterizovana tomografija) i nuklearnu magnetnu rezonancu kako bi se definitivno potvrdilo postojanje i tip preloma, kao i povrede pridruženih struktura zgloba kolena.
Elektromioneurografija, dopler krvnih sudova i kontrastna snimanja krvnih sudova (angiografija) su rezervisane za slučajeve kada postoji sumnja na povrede neurovaskularnih struktura.
Kako se leče prelomi tibijalnog platoa?
Kod postojanja jednostavnih fraktura bez većeg pomeranja koštanih fragmenata, dolazi u obzir gipsana imobilizacija zgloba kolena sa zabranom opterećenja do 4 meseca nakon povrede.
Operativno lečenje je rezervisano za otvorene prelome, komplikovane prelome sa povredama krvnih sudova, nerava i kompartment sindromom, kod postojanja nestabilnosti zgloba kolena, kod bikondilarnih preloma kolena…
Operativno lečenje podrzumeva spoljašnju fiksaciju i unutrašnju fiksaciju zavrtnjevima i pločicama.