Šta su prelomi obe kosti podlaktice?
Podlaktica sadrži dve kosti, radijus koji se nalazi sa spoljašnje strane podlaktice i ulnu koja se nalazi sa unutrašnje strane podlaktice. Prelomi kostiju mogu biti poprečni, uzdužni, spiralni i višestruki (kominutivni). Takodje, mogu biti zatvorene frakture i otvorene, kada delovi kosti probijaju kožu, što u velikoj meri povećava mogućnost nastanka infekcije i komplikacija.
Uzroci nastanka preloma obe kosti podlaktice u direktni udarci u podlakticu, padovi sa visine, upucavanje iz vatrenog oružja, saobraćajne nesreće, ali i patološke frakture kod prisustva cisti i tumorskih formacija.
Statistički podaci pokazuju da prelomi podlaktice predstavljaju oko 15 % svih preloma.
Kako se manifestuju prelomi obe kosti podlaktice?
Simptomi i znaci preloma kostiju podlaktice su
- prisustvo bola u podlaktici
- otok i hematom
- prisustvo jasne deformacija podlaktice
- prilikom pregleda mogu se čuti krepitacija (škripanje i pucketanja koje nastaje dodirivanjem koštanih fragmenata) i patološka pokretljivost
- kod dece su prelomi često tipa zelene grane, kada postoji savijanje kosti bez veće dislokacije (periost zadržava integritet kosti)
- moguća je pojava oštećenja neurovaskuarnih struktura podlaktice sa gubitkom motornih i senzornih funkcija šake i pojavom krvarenja
- čest dolazi do pomeranja koštanih fragmenata i pojave otvorenih preloma
- povreda mekog tkiva može da dovede do razvoja kompertment sindroma
Kako se postavlja dijagnoza preloma obe kosti podlaktice?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom je dovoljna da se postavi dijagnoza preloma obe kosti podlaktice.
Definitivna dijagnoza se postavlja na osnovu rendgenskog snima u dve projekcije.
Elektromioneurografija, dopler krvnih sudova se koriste kod povreda neurovaskularnih struktura podlaktice.
Kako se leče prelomi obe kosti podlaktice?
Kod dece sa prelomima po tipu zelene grane, može doći u obzir i zatvorena repozicija sa gipsanom imobilizacijom koji daju veoma dobre rezultate sa minimalnim komplikacijama.
Potrebno je rano hirurško lečenje, najkasnije do 6 sati nakon povrede. Unutrašnja repozicija i fiksacija pločicama, zavrtnjevima, aili i intramedularnim klinovima su opcije lečenja.
Potrebno je praćenje stanja snimanjem rendgenom nakon 2,4,6,8,12 meseci od operativnog lečenja.
Komplikacije preloma obe kosti podlaktice su nezarastanje i slabije zarastanje, infekcija, povreda nerava i krvnih sudova, stvaranje kompertment sindroma i radioulnarne sinostoze.