Prelom spoljašnjeg kondila humerusa (fractura condily lateralis humeri)?
Humerus predstavlja kost nadlaktice koja učestvuje u gradji zgloba lakta i zgloba ramena. Na svom donjem delu se širi i bočni krajevi se nazivaju kondilusi (spoljašnji i unutrašnji). Distalni kraj humerusa se u najvećem delu sastoji od hrskavice u uzrastu kada se ove povrede javljaju, što znatno može otežati dijagnozu i pogoršati prognozu.
Tip I preloma spoljašnjeg kondila zahvata centar osifikacije i preoteže se do zglobne površine sa glavicom radijusa. Tip II preloma koji je češći proteže se zglobnu površinu sa ulnom i stvara nestabilnost zgloba lakta.
Do preloma ovog tipa može da dodje prilikom dejstva sile na ispruženu podlakticu sa šakama okrenutim napred (supinacija) pri čemu sila gura podlakticu unutra u vrši pritisak gornjim okrajkom ulne na spoljašnji kondil humerusa. Moguća je pojava ovih preloma i prilikom pada na ispruženu ruku, kada glavica radijusa udara o spoljašnji kondil i lomi ga.
Statistički podaci pokazuju da prelomi spoljašnjeg kondila humerusa predstavljaju oko 17% distalnih preloma humerusa. Najveći broj osoba koje imaju prelome spoljašnjeg kondila humerusa su deca srednjeg uzrasta 6 godina.
Kako se manifestuje prelom spoljašnjeg kondila humerusa?
Simptomi i znaci preloma spoljašenjg kondilusa
- bol povredjenog lakta, više izražen sa spoljašnje strane
- otok
- deca odbijaju da aktivno pokreću lakat
- često se zdravom rukom pridržavaju za mesto povrede
- nekada se prilikom pregleda, kod postojanja nestabilnih fraktura, mogu čuti krepitacije (škripanje, pucketanje)
Kako se postavlja dijagnoza preloma spoljašnjeg kondila humerusa?
Anamneza sa kliničkom slikom i objektivnim pregledom u velikoj meri pomaže da se posumnja na prelom spoljašnjeg kondila humerusa.
Za definitivno postavljanje dijagnoze potrebno je načiniti rendgenski snimak lakta u dve projekcije. Nekada je potrebno snimiti i nepovredjeni lakat, kako bi se napravilo poredjenje.
Nuklearna magnetna rezonanca se može načiniti kod nemogućnosti postavljanja dijagnoze rendgenskim snimkom, a postoji realna sumnja da fraktura postoji. Kod dece se mora načiniti uvodjenje u kratkotrajnu opštu anesteziju, jer je potrebno strogo mirovanje tokom snimanja.
Kako se leče prelomi spoljašnjeg kondila humerusa?
Tipovi I preloma sa pomeranjem koštanih fragmenata do 2mm leče se gipsanom imobilizacijom zgloba lakta u položaju fleksije i supinacije u trajanju od 4 nedelje.
Ukoliko se dijagnoza tipa I preloma psotavi kasno i kod tipa II preloma, mora se načiniti unutrašnja fiksacija koštanih okrajaka Kišnerovim žicama i imobilizacija zgloba lakta u pomenutom položaju.