Fractura phalangae medialis et proximalis manus (prelom šake)
To su veoma česti prelomi i mogu da zahvate bazu , sredinu – dijafizu ili vrat falange. Frakture proksimalne falange su dva puta češće od ostalih preloma falangi. Takođe je neophodno razlikovanje intraartikularnih i ekstraartikulamih preloma jer predstavljaju potpuno različit terapijski problem. Intraartikularni prelomi su svakako mnogo komplikovaniji jer mogu da ostave značajne posledica.
Ekstraartikularni prelomi su obično transverzalni, sa volamom angulacijom koja može da ošteti flek- sorne tetive. Takođe se javljaju spiralni prelomi.
Klinički nalaz je značajan, ali radiografski snimak daje uvid o kakvoj vrsti preloma se radi.
Lečenje
Lečenje ekstraartikulamih preloma bez dislokacije je uglavnom jednostavno. Prakdkuje se dinamčka imobilizacija. Povređen prst se vezuje za zdrav, tako da se pravi veštačka sindaktilija.. Po smirivanju bolova započinje se pasivna i aktivna mobilizacija povređenog prsta. Imobilizacija se drži 2-3 nedelje. Prelomi sa dislokacijom mogu da se lečekonzervativno ukoliko je fragment manji, a ukoliko zahvata više od 25% artikulame površine neophodno je operativno lečenje. Takvi prelomi moraju biti anatomski reponirani da bi se ponovo uspostavila kongruentnost zglobnih površina koja je neophodna za normalne pokrete.
Komplikacije
Prilikom lečenja ovih preloma posebno mora da se vodi računa o rotaciji prsta, da ne bi nastala fraktura male sanata rotacionog tipa, što dovodi do ukrštanja prstiju.