Kompresije n. medianusa
Nervus medijanus je najčešće komprimovan u karpalnom tunelu (canalis carpi) i tada nastaje stanje koje se naziva “sindrom karpalnog tunela”. Karpalni tunel predstavlja koštano-vezivhi kanal, nerastegljivu tvorevinu kroz koju prolaze i potpuno je ispunjavaju 9 fleksornih tetiva i n. medijanus. Najmanje povećanje tkivne mase znatno povećava pritisak u ovom prostoru i prouzrokuje kompresiju i ishemiju nerva. Ovaj sindrom je učestao u žena u menopauzi, trudnoći i obolelih od reumatoidnog
artritisa i miksedema. Takođe se javlja u bubrežnih bolesnika koji redovno upražnjavaju dijalizu.
Klinička slika. Bolest je 8 puta češća u žena nego u muškaraca. Bol, parestezije i hipoestezije javljaju se u dermatomu n. medijanusa u šaci. Bolesnici se obično bude noću zbog žarećeg bola i tmjenja. Mali prst i ulnama strana 4. prsta su pošteđeni tegoba. Simptomi se ublažavaju kada se šaka protrese ili pusti da padne preko ivice kreveta. Danju su simptomi manje izraženi, sem kada su šake fiksirane, sa fleksijom u ručnom zglobu. Stanje može da se javi i bilateralno. S vremenom nastaje hipotrofija mišića tenara.
Dijagnoza se postavlja na osnovu karakterističnih anamnestičkih podataka. Prilično je pouzdan Phalenov test koji se izvodi tako što se šaka maksimalno savije put volarno u ručnom zglobu. Ukoliko postoji kompresija nerva, znaci parestezije se ubrzo javljaju, najčešće u roku od jednog minuta. Elektro- miografski nalaz takođe ukazuje na poremećaj sprovodljivosti komprimovanog nerva. Postoje i mnogi drugi testovi. U hroničnih bolesnika nastaje hipotrofija, a ponekad i teška atrofija tename muskulature, koja je inervisana motornom granom n. medijanusa. Ukoliko bolesnik ima cervikalnu spondilozu segmenta C6-C7, mogu da nastanu teškoće u postavljanju dijagnoze jer su simptomi slični kao kod kompresije n. medijanusa u karpalnom tunelu.
Lečenje. Ukoliko je dijagnoza precizno postavljena, hirurško lečenje u vidu presecanja fleksornog retinakuluma ručnog zgloba dovodi do brzog gubitka simptoma. Bolesnici se već prvo veče posle operacije naspavaju. Konzervativno lečenje se preporučuje jedino u trudnica. Postavlja se imobilizacija za ručni zglob.
Postoje i druge kompresivne neuropatije n. Medijanusa, koje se nazivaju pronator teres sindrom i prednji interosealni sindrom. U prvom je n. medijanus komprimovan proksimainije u visini m. pronator teresa, dok je u drugom komprimovana motorna grana n. medianusa – n. interosseus anterior.