Urtikarija (urticaria – koprivnjača)
Urtikarija je polietiološko oboljenje, koje je posredovano hemijskim medijatorima, medu kojima je najznačajniji histamin, akarakteriše se eksudativnom papulom ili plakom (urtika) kao osnovnom promenom.
Etiopatogeneza urtikarije je vrlo kompleksna. Medijatori procesa su histamin, kinini, serotonin, acetilholin, prostaglan-dini i leukotrieni. Najznačajniji medu njima je histamin, koji dovodi do vazodila-tacije, povišene propustljivosti zida krvnih sudova i pruritusa; on takode izaziva kontrakciju glatkih mišića i hiperse-krecijusluzokoža. Promene na koži supo-sledica vazodilatacije i edema derma i/ili hipoderma. Respiratorni, gastrointesti-nalni i kardiovaskularni sistem takode mogu biti ledirani i učestvovati u nastajanju kliničke simptomatologije.
Etiopatogenetski mehanizam odgovoran za pojavu ovih promena može biti imunološki i neimunološki. Imunološke urtikarije su najčešće uzrokovane reakcijom I tipa (anafilaksa, preosetljivost ranog tipa), gde specifični antigen izaziva stvaranje antitela klase IgE. Ova antitela proizvode B limfociti, ali u tom procesu induktivnu ulogu imaju i medijatori Th-2 limfocka, pre svega 11-4. IgE- -antitela se vezuju za membranu mastocita i bazofilnih leukocita; vezivanje specifičnog antigena, koji mora premostiti bar 2 IgE molekula, dovodi do degranulacije ovih ćelija i do oslobađanja medijatora (Shema 1-1). Specifični antigeni koji izazivaju ovaj oblik urtikarije su brojni. (Tabela 1-I). Ovi oblici urtikarije obično nastaju nekoliko minuta posle kontakta sa uzročnikom; međutim, medikamenti mogu davati promene i’posle više dana, pa čak i nedelja. U redim slučajevima u osnovni urtikarijal-nih promena može biti i imunološka reakcija III tipa sa aktivacijom komple-menta (vasculitis urticarialis, serumska bolest); kod ovih oblika antitela pripadaju klasi IgG i IgM. Neimunološke ur-tikarije nastaju usled direktnog oslobađanja medijatora iz mastocita, bez učešća antigen-antitelo reakcije, pa se ova pojava naziva anafilaktoidna reakcija. Tačan mehanizam procesa nije jasan, ali se smatra da kod tih osoba postoji povišena sklonost mastocita da oslobađaju medijatore. Indukujući agensi (histaminoliberatori) mogu biti lekovi, hemikalije, neke vrste hrane, aditivi, okultne infekcije, kao i hipotetični endogeni faktori. Medu njima su najznačajnija radiokontrastna sredstva, opijati, intravenski anestetici, školjke…
Urtikarija može biti izazvana i nizom fizičkih faktora: toplota, hladnoća, sunce, pritisak i dr. Mehanizam nastajanja ovih oblika urtikarije je kompleksan i aedovoljno razjašnjen. U redim slučajevima i u ove procese je uključen imunološki mehanizam. Ipak se smatra da kod većine fizički faktori imaju direktnu ini-;irajuću ulogu u degranulaciji funkciomalno izmenjenih mastocita.
U redim slučajevima urtikarija se avlja kod sistemskih bolesti kolagenog kiva, hipertireoidizma i malignih tumo-a, ali i kod nekih drugih opštih oboljeija .
Klinička slika
Urtikarija je vrlo često oboljenje. Javlja se u oko 25% populacije u nekom periodu života i-može astati u svim uzrastima.
jagode i limun. Intolerancija anafilaktoidnog tipa usled uzimanja aspirina, nes-teroidnih antinflamatoraih sredstava i aditiva iz hrane pripisuje se abnormalnom metabolizmu arahidonske kiseline. U nekim slučajevima i emocionalni stres može provocirati urtikariju.
Kod značajnog broja obolelih uzročnik i mehanizam nastajanja ne može biti otkriven i ovi slučajevi se nazivaju idiopatske urtikarije. U skorije vreme su opisane i autoimune urtikarije, koje su izdvojene iz grupe idiopatskih urtikarija.
Osnovna eflorescencija je urtika, prototip eksudativne papule. Javlja se kao cir-kumskriptni edem površnog dela derma. Promene su najčešće u vidu ograničenih, eritematoznih i elastičnih papula ili ploča (plak) čije se dimenzije kreću do 10 i više santimetara. Mogu se javiti i u obliku anu-lamih (Slika 1) i circinarnih elemenata. U slučaju intenzivnog edema, usled sekundarne kompresije krvnih sudova urtika postaje bleda i čvrsta (porcelanska urtika) (Slika 2). Ukoliko dođe do ekstravazacije eritrocita, urtika postaje hemoragična. Navedene promene mogu biti pojedinačne, ili konfluirati (Slika 3); obično su simetrične, a pruritus je redovno prisutan. Urtike se povlače posle nekoliko sati (promene ne traju duže od 24 sata), a dalji tok oboljenja protiče u sukcesivnim naletima. U zavisnosti od trajanja, urtikarija može biti akutna i hronična.
Akutna urtikarija se karakteriše naletima koji traju do 6 nedelja. Javlja se u svim uzrastima, ali je češća kod de-ce i mladih osoba. U osnovi oboljenja je najčešće imunološki mehanizam zavisan od IgE; uzročnik je obično poznat i egzogenog je porekla. Rede se javlja kao kratkotrajna neimunološka reakcija uzled uzimanja neke hrane ili leka (v. gore).
Hronična urtikarija je ona kod koje se naleti promena javljaju duže od 6 nedelja, a može trajati mesecima i godinama. Obično se sreće kod sredo večnih osoba, pretežno ženskog pola. U redim slučajevima je imunološke prirode (često uzimanje jednog leka, hrane i si.). Niz opštih oboljenja takode može biti praćen hroničnom urtikarijom (Tabela l-II). Najčešće, međutim, uzročnik ostaje nepoznat, čak u 90% obolelih. Ovi oblici se nazivaju idiopatska urtikarija i smatra se da su izazvani nepoznatim neimu-nološkim mehanizmom. U hronične urtikarije spadaju i autoimune urtikarije.
Akutne i hronične urtikarije se razlikuju po toku i etiologiji, ali su izgled, broj promena i njihova distribucija isti.
Angioedem (Oedema Quincke) nastaje kad edem zahvati primarno duboki derm i subkutano ili submukozno tkivo. Lokalizuje se u zonama sa rastresitim vezivnim tkivom – na licu (kapci i usne), šakama, stopalima, penisu, skrotu-mu, jednjaku, farinksu i larinksu. Klinički se manifestuje u vidu nejasno ograničenog, elastičnog edema, a boja kože je obično normalna. Promené su više bolne nego pruriginozne. Edem farinksa izaziva otežano gutanje, a edem larinksa kašalj i gušenje, pa mogu neposredno ugrožavati život bolesnika. Angioedem može trajati i do 72 časa.
Urtikarija i angioedem nastaju kao izolovani oblici oboljenja ili se javljaju zajedno i kod akutne i kod hronične urtikarije.
U najtežim slučajevima dolazi do simptoma anafilaktičnog šoka sa zahva-tanjem respiratornog (gušenje), gastro-intestinalnog (abdominalni bolovi, povraćanje, dijareja, pseudookluzivne krize), kardiovaskularnog (kolaps) i neurološkog (migrena, vertigo) sistema.