• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Urtikarija (urticaria – koprivnjača)

urtikarija, koprivnjača, simptomi, Beograd, Srbija

Urtikarija

Urtikarija (urticaria – koprivnjača) 

urtikarija, koprivnjača, simptomi, Beograd, SrbijaUrtikarija je polietiološko oboljenje, koje je posredovano hemijskim medija­torima, medu kojima je najznačajniji histamin, akarakteriše se eksudativnom papulom ili plakom (urtika) kao osnov­nom promenom.

Etiopatogeneza urtikarije je vrlo kom­pleksna. Medijatori procesa su histamin, kinini, serotonin, acetilholin, prostaglan-dini i leukotrieni. Najznačajniji medu nji­ma je histamin, koji dovodi do vazodila-tacije, povišene propustljivosti zida krvnih sudova i pruritusa; on takode iza­ziva kontrakciju glatkih mišića i hiperse-krecijusluzokoža. Promene na koži supo-sledica vazodilatacije i edema derma i/ili hipoderma. Respiratorni, gastrointesti-nalni i kardiovaskularni sistem takode mogu biti ledirani i učestvovati u nastaja­nju kliničke simptomatologije.

Etiopatogenetski mehanizam odgo­voran za pojavu ovih promena može biti imunološki i neimunološki. Imunološke urtikarije su najčešće uzrokovane reak­cijom I tipa (anafilaksa, preosetljivost ranog tipa), gde specifični antigen iza­ziva stvaranje antitela klase IgE. Ova antitela proizvode B limfociti, ali u tom procesu induktivnu ulogu imaju i medi­jatori Th-2 limfocka, pre svega 11-4. IgE- -antitela se vezuju za membranu masto­cita i bazofilnih leukocita; vezivanje specifičnog antigena, koji mora pre­mostiti bar 2 IgE molekula, dovodi do degranulacije ovih ćelija i do oslobađa­nja medijatora (Shema 1-1). Specifični antigeni koji izazivaju ovaj oblik urtika­rije su brojni. (Tabela 1-I). Ovi oblici ur­tikarije obično nastaju nekoliko minuta posle kontakta sa uzročnikom; među­tim, medikamenti mogu davati promene i’posle više dana, pa čak i nedelja. U re­dim slučajevima u osnovni urtikarijal-nih promena može biti i imunološka re­akcija III tipa sa aktivacijom komple-menta (vasculitis urticarialis, serumska bolest); kod ovih oblika antitela pripa­daju klasi IgG i IgM. Neimunološke ur-tikarije nastaju usled direktnog osloba­đanja medijatora iz mastocita, bez učešća antigen-antitelo reakcije, pa se ova pojava naziva anafilaktoidna reak­cija. Tačan mehanizam procesa nije ja­san, ali se smatra da kod tih osoba pos­toji povišena sklonost mastocita da os­lobađaju medijatore. Indukujući agensi (histaminoliberatori) mogu biti lekovi, hemikalije, neke vrste hrane, aditivi, okultne infekcije, kao i hipotetični en­dogeni faktori. Medu njima su naj­značajnija radiokontrastna sredstva, opijati, intravenski anestetici, školjke…

Urtikarija može biti izazvana i nizom fizičkih faktora: toplota, hladnoća, sun­ce, pritisak i dr. Mehanizam nastajanja ovih oblika urtikarije je kompleksan i aedovoljno razjašnjen. U redim slučaje­vima i u ove procese je uključen imuno­loški mehanizam. Ipak se smatra da kod većine fizički faktori imaju direktnu ini-;irajuću ulogu u degranulaciji funkciomalno izmenjenih mastocita. 

U redim slučajevima urtikarija se avlja kod sistemskih bolesti kolagenog kiva, hipertireoidizma i malignih tumo-a, ali i kod nekih drugih opštih oboljeija .

Klinička slika

Urtikarija je vrlo često oboljenje. Javlja se u oko 25% populacije u nekom periodu života i-može astati u svim uzrastima.

jagode i limun. Intolerancija anafilaktoidnog tipa usled uzimanja aspirina, nes-teroidnih antinflamatoraih sredstava i aditiva iz hrane pripisuje se abnormal­nom metabolizmu arahidonske kiseline. U nekim slučajevima i emocionalni stres može provocirati urtikariju.

Kod značajnog broja obolelih uzro­čnik i mehanizam nastajanja ne može biti otkriven i ovi slučajevi se nazivaju idiopatske urtikarije. U skorije vreme su opisane i autoimune urtikarije, koje su izdvojene iz grupe idiopatskih urtikarija.

Osnovna eflorescencija je urtika, pro­totip eksudativne papule. Javlja se kao cir-kumskriptni edem površnog dela derma. Promene su najčešće u vidu ograničenih, eritematoznih i elastičnih papula ili ploča (plak) čije se dimenzije kreću do 10 i više santimetara. Mogu se javiti i u obliku anu-lamih (Slika 1) i circinarnih elemenata. U slučaju intenzivnog edema, usled sekun­darne kompresije krvnih sudova urtika postaje bleda i čvrsta (porcelanska urtika) (Slika 2). Ukoliko dođe do ekstravazacije eritrocita, urtika postaje hemoragična. Navedene promene mogu biti pojedi­načne, ili konfluirati (Slika 3); obično su simetrične, a pruritus je redovno prisutan. Urtike se povlače posle nekoliko sati (promene ne traju duže od 24 sata), a da­lji tok oboljenja protiče u sukcesivnim naletima. U zavisnosti od trajanja, urti­karija može biti akutna i hronična.

Akutna urtikarija se karakteriše naletima koji traju do 6 nedelja. Javlja se u svim uzrastima, ali je češća kod de-ce i mladih osoba. U osnovi oboljenja je najčešće imunološki mehanizam zavi­san od IgE; uzročnik je obično poznat i egzogenog je porekla. Rede se javlja kao kratkotrajna neimunološka reakcija uzled uzimanja neke hrane ili leka (v. gore).

Hronična urtikarija je ona kod koje se naleti promena javljaju duže od 6 ne­delja, a može trajati mesecima i godina­ma. Obično se sreće kod sredo večnih oso­ba, pretežno ženskog pola. U redim slučajevima je imunološke prirode (često uzimanje jednog leka, hrane i si.). Niz op­štih oboljenja takode može biti praćen hroničnom urtikarijom (Tabela l-II). Najčešće, međutim, uzročnik ostaje ne­poznat, čak u 90% obolelih. Ovi oblici se nazivaju idiopatska urtikarija i sma­tra se da su izazvani nepoznatim neimu-nološkim mehanizmom. U hronične ur­tikarije spadaju i autoimune urtikarije.

Akutne i hronične urtikarije se razli­kuju po toku i etiologiji, ali su izgled, broj promena i njihova distribucija isti.

Angioedem (Oedema Quincke) nastaje kad edem zahvati primarno du­boki derm i subkutano ili submukozno tkivo. Lokalizuje se u zonama sa rastre­sitim vezivnim tkivom – na licu (kapci i usne), šakama, stopalima, penisu, skrotu-mu, jednjaku, farinksu i larinksu. Klinički se manifestuje u vidu nejasno ogra­ničenog, elastičnog edema, a boja kože je obično normalna. Promené su više bolne nego pruriginozne. Edem farinksa izaziva otežano gutanje, a edem larinksa kašalj i gušenje, pa mogu neposredno ugroža­vati život bolesnika. Angioedem može trajati i do 72 časa.

Urtikarija i angioedem nastaju kao izolovani oblici oboljenja ili se javljaju zajedno i kod akutne i kod hronične ur­tikarije.

U najtežim slučajevima dolazi do simptoma anafilaktičnog šoka sa zahva-tanjem respiratornog (gušenje), gastro-intestinalnog (abdominalni bolovi, pov­raćanje, dijareja, pseudookluzivne kri­ze), kardiovaskularnog (kolaps) i neuro­loškog (migrena, vertigo) sistema.

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak
urtikarija, koprivnjača, simptomi, Beograd, Srbija

Urtikarije izazvane fizičkim faktorima

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.