Dermatitis coccica (Eczema infectiosum)
Dermatitis coccica predstavlja ek-cemsko oboljenje koje je izazvano mikrobima ili proizvodima njihovog metabolizma.
Etiopatogeneza. Bakterijska flora koknoga dermatitisa razlikuje se samo kvantitativno od normalne bakterijske flore. Kulturom se često otkriva Staphy-loccocus aureus, ali njegova patogena uiogaiiije-pouzdano utvrđena. Mikroorganizmi i njihovi toksini verovatno učestvuju u nastajanju promena, a favo-rizujući faktori su maceracija, znojenje, frikcija odećom i cirkulatorni poremećaji. Promenr treba razlikovati od impe-tiga gde mikroorganizmi deluju direktno izazivajući prostu inflamaciju.
Klinička slika
Različite kliničke varijante imaju slične morfološke crte. Promené su u vidu jasno ograničenih ploča, a sastoje se od eritema, vlaženja, impetiginoznih krusta i krusto-skvama. Na ivici ploča obično se nalaze pustule i deskvamacija u vidu »ogrlice«, a u pregibima duboke i bolne ragade. Promené se lokalizuju u velikim pregibima, u okolini inficiranih rana i fistula. Kao poseban oblik opisuju sestasis dermatitis (v. Ulcus cruris variocosum) kod varikoznog kompleksa. Pri dužem trajanju promena može se javiti senzibilizacija prema mikroorganizmu ih primenje-nom leku, stoje praćeno diseminacijom promena.
Lečenje
Obično je dovoljno pranje i lokalna antibiotska terapija. Kod upornih slučajeva primenjuju se kortikoste-roidne masti koje sadrže antibiotik. U redim slučajevima je potrebno uvesti i opštu antibiotsku terapiju.