Toksični alergijski egzantemi
Egzantemi (exanthema, g. – erupcija) predstavljaju nalete generalizovanih kožnih promena, koje nastaju naglo, a raspoređene su simetrično i ravnomer-no. Oni spadaju u najčešće kutane reakcije na lekove.
Etiopatogeneza. Egzantemi su najčešće izazvani lekovima. Međutim, treba imati u vidu da se navedeni lekovi i najčešće propisuju. Imaju duži inkubacioni period od urtikarijalne reakcije, mada se obično javljaju sedam dana po uvođenju leka. Penicilin može indukovati promene i posle 2 i više nedelja. Zapaženo je da se češće javljaju kod žena, starijih pacijenata i »sporih acetilatora«, a kod HIV bolesnika su 1000 puta češći nego kod opšte populacije. Iako patogeneza nije dovoljno jasna, smatra se daje mehanizam nastajanja metabolički i imunološki. Mogu biti posledica celularne imunološke reakcije IV tipa, ali je moguće da postoje i ne-alergijski egzantemi toksične ili pseudoalergijske prirode.
Klinička slika
Egzantemi zahvataju kožu svih predela, na sluzokožama se obično ne javljaju, a praćeni su pruritu-som, a ponekad i blagom febrilnošću. Prema morfološkim karakteristikama razlikuje se više tipova egzantema.
Skarlatiniformni egzantem se sastoji od prostranih eritematoznih plaža bez polja zdrave kože; liči na kožne promene kod skarlatine.
Morbiliforani egzantem liči na egzan-tem kod morbila i sastoji se ođeritemato-znih makula, koje se mogu slivati u ploče, ali se vide zone normalne kože.
Rozeoliformni egzantem se sastoji od okruglih, bledoružičastih i diskretnih makula, čiji dijametar iznosi oko 1 cm.
Makulo-papulozni egzantem se javlja u vidu eritematoznih, lako uzdignutih i eksudativnih pločica ili papula.
Ove promené mogu konfluirati i stvarati eritematozne plakove.
Kao i druge kutane erupcije izazvane lekovima i egzantemi se spontano povlače u toku 2 nedelje.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Dijagnoza se postavlja pre svega na Dsnovu detaljne anamneze. Da bi se jtvrdio suspektni lek neophodno je pri-cupiti sledeće podatke: prethodno is-custvo s uzimanjem suspektnog leka, /reme uzimanja leka i vreme pojave )romena, doza leka, rezultat eventual-10g povlačenja i ponovnog uvođenja leca, alternativni uzročnici egzantema hemijski agensi upotrebljeni u pripremi »ića i hrane). In vivo testiranje (patch i cratch testovi) moglo bi ponekad biti d koristi za utvrđivanje uzročnog leka, li nije pouzdano ni bezbedno. Test •ansformacije limfoblasta (in vitro test) ikođe nije siguran. Ekspozicija suspek-îom lelcu se ne preporučuje. Kada je eophodno, može se sprovesti alergolo-zo testiranje u specijalizovanim ustanovama. U diferencijalnoj dijagnozi se tora misliti na virusne egzanteme. čuvane sluzokože i pruritus sugeriSu edikamentoznu prirodu egzantema, omene u krvnoj slici i serološka viru-loška ispitivanja su značajna za dija-iozu virusnih egzantema.
Lečenje
Isključiti upotrebu suspektnog leka. Kod lakših slučajeva se daju lokalna kortikosteroidna terapija i antipruriginozni medikamenti, dok se kod težih oblika mogu uvesti i sistemski kortikosteroidi.