Lupus erythematodes systemicus (sistemski eritemski lupus)
Lupus erythematodes systemicus (LES) je sistemsko autoimuno oboljenje kod koga su ćelije i tkiva oštećeni patogenim autoantitelima i imunskim kompleksima. U Sjedinjenim Američkim Državama, prevalencija je 15-50 na 100.000 stanovnika. U severnoj Evropi, prevalencija kod žena je 12,5/100.000.
Etiopatogeneza. LES nastaje kao rezultat interakcija između određenih gena koji predisponiraju za razvoj autoimune bolesti i faktora sredine. Oštećenje tkiva kod LES nastaje kao posledica dejstva podgrupa patogenih autoantitela i imun-skih kompleksa. Patološki imunski odgovor kod LES podrazumeva (l) poliklon-sku i antigen-specifičnu hiperaktivnost T i B limfocita i (2) neadekvatnu regulaciju te hiperaktivnosti. Imunski kompleksi kod pacijenata sa LES se neadekvatno eliminišu i mogu se deponovati u krvnim sudovima sa vaskulitisom kao posledicom.
HLA tipovi B8, DR3, D(|w2 se najčešće nalaze kod pacijenata sa LES. UVB i UVA zraci su značajni de-klanširajući faktori i oko 70% pacijenata ispoljava fotosenzitivnost Istraživanja u pravcu virusa ili retrovirusa kao induk-tora oboljenja nisu dala ubedljive rezultate. Neki lekovi (hidralazin, prokainamid, izonijazid, metildopa i dr.) mogu izazvati tzv. lupus-like sindrom, međutim, postoje razlike između oboljenja indukovanog lekom i spontano nastalog LES.
Klinička slika
Žene generativnog doba predstavljaju 90% pacijenata, ali se bolest može javiti i kod dece, muškaraca i starijih osoba. U generativnom dobu, odnos ženermuškarci je 7-9:1, dok je pre puberteta i posle menopauze, odnos ženskog i muškog pola samo 3:1.
LES je multisistemsko oboljenje u kome je koža zahvaćena u oko 20% pacijenata u vreme postavljanja dijagnoze, a kutane manifestacije u toku trajanja bolesti se javljaju čak u 70% obolelih.
Promené su lôkalizovane na licu, simetrično, i to u zigo matičnim prede lima i na grebenu nosa u vidu aktivnog eritema, koji može biti i infiltrovan ili eksu-dati van, što daje karakterističnu slika »u vidu leptira«. Mogu postojati i telangiektazije. Eritematozne ili erite-matozno-li vidne makule se javljaju i u predelu dekoltea i na spoljašnjim stranama ruku, a na paimarnim stranama prstiju šaka i plantarnim stranama prstiju stopala može postojati li vidni eritem (Slika 73). Po pravilu, ove promené nisu praćene cikatrizacijom.
Pored eritema u vidu leptira, pacijenti sa LES mogu imati i diskoidne promené (tipa LEC) ili anularno-policiklične, odnosno psorijaziformne lezije (tipa LESC).
U sklopu LES se može javiti i Rayna-udov fenomen, kao i periungvalni eritem sa telangiektazijama. Čest je livedo reti-cularis koji se manifestuje mrežastim (retikularnim) ili arborizujućim livid-nim eritemom na ekstremitetima i/ili trupu, a javlja se udružen s arterijskim i/ili venskim trombozama, tromboem-bolijama i spontanim abortusima. Ovako udruženi znaci se nalaze u okviru an-tifosfolipidnog sindroma koji se sve češće opisuje u okviru LES.
Kod nekih pacijenata se vide urtika-rijalne ploče koje perzistiraju duže od 24 časa i čija histološka slika odgovara leukocitoklazičnom vaskulitisu (urticaria-like vasculitis). Vaskulitis na koži pacijenata sa LES može imati i izgled palpabilne purpure.
U aktivnim fazama LES može doći do opadanja kose, ali se ne radi o cika-tricijalnoj (irevembilnoj) i cirkum
skriptnoj alopeciji kao kod LEC, već je proces difuzan i obično po tipu teloge-nog efluvijuma.
U usnoj duplji se mogu videti eritematozne i/ili purpurične makule, naročito na nepcu, kao i male erozije ili ulceracije (spadaju u ARA kriterijum).
U aktivnim fazama oboljenja, pacijenti su često febrilni, malaksali, osećaju bolove u zglobovima.
LES može da zahvati više organa i/ili sistema organa, kao što su: zglobovi, bubreg, CNS, hematopoezni, respiratorni i kardiovaskularni sistem, što predstavlja predmet proučavanja interne medicine. Na osnovu kliničke slike, anamnes-tičkih podataka i laboratorijskih parametara, ustanovljeni su dijagnostički kriterij umi za postavljanje dijagnoze LES (kriterij umi American Rheumatism Association – ARA) (Tabela 14-1).
LES obično ima periode remisije i egzacerbacije. Egzacerbacije su podstaknute stresom, UV radijacijom, infekcijom. Desetogodišnje preživljavanje iznosi 70-80%, dvadesetogodišnje 63-75%, a zavisi od zahvaćenosti bubrega, CNS-a, pluća i srca i odgovora na primenjenu terapiju. Letalni ishod najčešće nastaje zbog infekcija, oboljenja bubrega ili CNS-a.
Laboratorijske analize. Pored poremećaja navedenih u ARA kriterijumima za dijagnozu LES, pacijenti mogu imati i čitav niz drugih autoantitela, kao što su antihistonska antitela, anti-RKP, anti-Ro(SSA), anti-La(SSB), koja se mogu naći i kod drugih autoimunih bolesti. Značajno je prisustvo i antikardiolipin-skih antitela (ACA), koja mogu biti uzrok lažno-pozitivnoiiLVDRL testu (v.^ . antifosfolipidni sindrom).
Pored toga, najčeSće je povišena SE, često je prisutan reumatoidni faktor, povišene su koncentracije imunoglobuli-na, snižen serumski komplement (C3 i/ili C4) i povišeni cirkulišući imuni kompleksi.
Lupusband test (LB7) na zdravoj fo-toeksponiranoj kozi (ekstenzorna strana podlaktice) pozitivan je u 30-50% pacijenata (prisutni granularni depoziti imu-noglobulina i komplementa duž zone bazalne membrane), a na zdravoj foto-protektovanoj koži (gluteus) u 10-30%. Smatra se daje pozitivan LBT na foto-protektovanoj koži u korelaciji sa lezi-jom bubrega.
Diferencijalna dijagnoza
Promene na koži mogu biti slične kod dermatomiozitisa, a ne treba napraviti grešku kod pacijenata koji imaju rozaceu. Detaljna anamneza, klinički pregled i laboratorijski parametri dovode do tačne di-jagnoze. Ostale bolesti iz spektra »oboljenja vezivnog tkiva« mogu imati preklapanja u pojedinim kliničkim i/ili laboratorijskim parametrima.
Lečenje
Ukoliko je zahvaćena koža, a nema zahvaćenosti vitalnih organa, daju se sintetski antimalarici (videti kod
LEC) i opšta kortikosteroidna terapija u nižim dozama (prednizon 20-30 mg/dan).
Ako postoje znaci oštećenja bubrega, CNS-a, terapija je u domenu interniste, a primenjuju se visoke doze opšte korti-kosteroidne terapije (prednizon 1-1,5 mg/kg TT/dan), imunosupresivi kao što su azatioprin i ciklofosfamid, zatim tzv. »pulsne doze« intravenski datog metil-prednizolona (1000 mg/dan iv, tokom 3-5 dana) i plazmafereza. Neophodna je fotoprotekcija.