• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Lupus erythematodes systemicus (sistemski eritemski lupus)

Lupus erythematodes systemicus (sistemski eritemski lupus)

Lupus erythematodes systemicus (LES) je sistemsko autoimuno oboljenje kod koga su ćelije i tkiva oštećeni patogenim autoantitelima i imunskim kom­pleksima. U Sjedinjenim Američkim Državama, prevalencija je 15-50 na 100.000 stanovnika. U severnoj Evropi, prevalencija kod žena je 12,5/100.000.

Etiopatogeneza. LES nastaje kao re­zultat interakcija između određenih gena koji predisponiraju za razvoj autoimune bolesti i faktora sredine. Oštećenje tkiva kod LES nastaje kao posledica dejstva podgrupa patogenih autoantitela i imun-skih kompleksa. Patološki imunski odgo­vor kod LES podrazumeva (l) poliklon-sku i antigen-specifičnu hiperaktivnost T i B limfocita i (2) neadekvatnu regu­laciju te hiperaktivnosti. Imunski kom­pleksi kod pacijenata sa LES se neade­kvatno eliminišu i mogu se deponovati u krvnim sudovima sa vaskulitisom kao posledicom.

HLA tipovi B8, DR3, D(|w2 se najčešće nalaze kod pacijenata sa LES. UVB i UVA zraci su značajni de-klanširajući faktori i oko 70% pacijena­ta ispoljava fotosenzitivnost Istraživanja u pravcu virusa ili retrovirusa kao induk-tora oboljenja nisu dala ubedljive rezulta­te. Neki lekovi (hidralazin, prokainamid, izonijazid, metildopa i dr.) mogu izazvati tzv. lupus-like sindrom, međutim, postoje razlike između oboljenja indukovanog lekom i spontano nastalog LES.

Klinička slika

Žene generativnog do­ba predstavljaju 90% pacijenata, ali se bo­lest može javiti i kod dece, muškaraca i starijih osoba. U generativnom dobu, odnos ženermuškarci je 7-9:1, dok je pre puberteta i posle menopauze, odnos žen­skog i muškog pola samo 3:1.

LES je multisistemsko oboljenje u kome je koža zahvaćena u oko 20% pa­cijenata u vreme postavljanja dijagno­ze, a kutane manifestacije u toku trajanja bolesti se javljaju čak u 70% obolelih.

Promené su lôkalizovane na licu, si­metrično, i to u zigo matičnim prede lima i na grebenu nosa u vidu aktivnog eritema, koji može biti i infiltrovan ili eksu-dati van, što daje karakterističnu slika »u vidu leptira«. Mogu postojati i telangiektazije. Eritematozne ili erite-matozno-li vidne makule se javljaju i u predelu dekoltea i na spoljašnjim strana­ma ruku, a na paimarnim stranama prsti­ju šaka i plantarnim stranama prstiju stopala može postojati li vidni eritem (Slika 73). Po pravilu, ove promené nisu praćene cikatrizacijom.

Pored eritema u vidu leptira, pacijen­ti sa LES mogu imati i diskoidne prome­né (tipa LEC) ili anularno-policiklične, odnosno psorijaziformne lezije (tipa LESC).

U sklopu LES se može javiti i Rayna-udov fenomen, kao i periungvalni eritem sa telangiektazijama. Čest je livedo reti-cularis koji se manifestuje mrežastim (retikularnim) ili arborizujućim livid-nim eritemom na ekstremitetima i/ili trupu, a javlja se udružen s arterijskim i/ili venskim trombozama, tromboem-bolijama i spontanim abortusima. Ova­ko udruženi znaci se nalaze u okviru an-tifosfolipidnog sindroma koji se sve češće opisuje u okviru LES.

Kod nekih pacijenata se vide urtika-rijalne ploče koje perzistiraju duže od 24 časa i čija histološka slika odgovara leukocitoklazičnom vaskulitisu (urticaria-like vasculitis). Vaskulitis na koži pacijenata sa LES može imati i izgled palpabilne purpure.

U aktivnim fazama LES može doći do opadanja kose, ali se ne radi o cika-tricijalnoj (irevembilnoj) i cirkum

skriptnoj alopeciji kao kod LEC, već je proces difuzan i obično po tipu teloge-nog efluvijuma.

U usnoj duplji se mogu videti eritema­tozne i/ili purpurične makule, naročito na nepcu, kao i male erozije ili ulceracije (spadaju u ARA kriterijum).

U aktivnim fazama oboljenja, pacijen­ti su često febrilni, malaksali, osećaju bo­love u zglobovima.

LES može da zahvati više organa i/ili sistema organa, kao što su: zglobovi, bu­breg, CNS, hematopoezni, respiratorni i kardiovaskularni sistem, što predstavlja predmet proučavanja interne medicine. Na osnovu kliničke slike, anamnes-tičkih podataka i laboratorijskih para­metara, ustanovljeni su dijagnostički kriterij umi za postavljanje dijagnoze LES (kriterij umi American Rheumatism Association – ARA) (Tabela 14-1).

LES obično ima periode remisije i egzacerbacije. Egzacerbacije su podstaknute stresom, UV radijacijom, infekci­jom. Desetogodišnje preživljavanje izno­si 70-80%, dvadesetogodišnje 63-75%, a zavisi od zahvaćenosti bubrega, CNS-a, pluća i srca i odgovora na primenjenu te­rapiju. Letalni ishod najčešće nastaje zbog infekcija, oboljenja bubrega ili CNS-a.

Laboratorijske analize. Pored pore­mećaja navedenih u ARA kriterijumima za dijagnozu LES, pacijenti mogu imati i čitav niz drugih autoantitela, kao što su antihistonska antitela, anti-RKP, anti-Ro(SSA), anti-La(SSB), koja se mogu naći i kod drugih autoimunih bolesti. Značajno je prisustvo i antikardiolipin-skih antitela (ACA), koja mogu biti uzrok lažno-pozitivnoiiLVDRL testu (v.^ . antifosfolipidni sindrom).

Pored toga, najčeSće je povišena SE, često je prisutan reumatoidni faktor, po­višene su koncentracije imunoglobuli-na, snižen serumski komplement (C3 i/ili C4) i povišeni cirkulišući imuni kompleksi.

Lupusband test (LB7) na zdravoj fo-toeksponiranoj kozi (ekstenzorna strana podlaktice) pozitivan je u 30-50% paci­jenata (prisutni granularni depoziti imu-noglobulina i komplementa duž zone bazalne membrane), a na zdravoj foto-protektovanoj koži (gluteus) u 10-30%. Smatra se daje pozitivan LBT na foto-protektovanoj koži u korelaciji sa lezi-jom bubrega.

Diferencijalna dijagnoza

Promene na koži mogu biti slične kod dermatomiozitisa, a ne treba napraviti grešku kod pacijenata koji imaju rozaceu. De­taljna anamneza, klinički pregled i labo­ratorijski parametri dovode do tačne di-jagnoze. Ostale bolesti iz spektra »obo­ljenja vezivnog tkiva« mogu imati pre­klapanja u pojedinim kliničkim i/ili la­boratorijskim parametrima.

Lečenje

Ukoliko je zahvaćena koža, a nema zahvaćenosti vitalnih organa, daju se sintetski antimalarici (videti kod

LEC) i opšta kortikosteroidna terapija u nižim dozama (prednizon 20-30 mg/dan).

Ako postoje znaci oštećenja bubrega, CNS-a, terapija je u domenu interniste, a primenjuju se visoke doze opšte korti-kosteroidne terapije (prednizon 1-1,5 mg/kg TT/dan), imunosupresivi kao što su azatioprin i ciklofosfamid, zatim tzv. »pulsne doze« intravenski datog metil-prednizolona (1000 mg/dan iv, tokom 3-5 dana) i plazmafereza. Neophodna je fotoprotekcija.

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Specifičnosti skeleta kod dece

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.