• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Alopecia areata (ćelavost na pečate)

Alopecia areata (ćelavost na pečate)

Alopecia areata (alopecija; area, 1. -prazno mesto) (Aa) se javlja u vidu ok­ruglih i jasno ograničenih ploča na koji­ma dlaka potpuno nedostaje.

Etiopatogeneza nije razjašnjena i smatra se daje oboljenje etiološki hete­rogeno. Genetska predispozicija je značajna: u 25% slučajeva nalazi se po­rodična pojava bolesti s autosomalno dominantnim tipom nasleđivanja. Na tome terenu emocionalni stres i drugi nedovoljno definisani faktori mogu pro­vocirati Aa. Najčešće se sugeriše auto-imuna priroda bolesti. Pošto kod Aa nisu dosad otkrivena specifična autoantitela, navode se indirektni dokazi za to mišlje­nje: peribulbarni limfocitni infiltrar, udruživanje Aa sa autoimunim bolesti­ma (tireoiditis), čest nalaz različitih or-gan-specifičnih autoantitela i porast ko­se posle davanja kortikosteroida. Pozna­to je takođe da se češće javlja kod ato-pije; ti slučajevi počinju rano i imaju nepovoljniji tok.

Infektivna žarišta ili oboljenja drugih organa nemaju etiopatogenetskog značaja Patogeneza. Alopecia areata se raz­vija ranim prelaskom anagenog (faza aktivnog rasta) u telogeni (faza mirova­nja) folikul, što je praćeno ispadanjem dlake. U zavisnosti od težine oštećenja folikul može dalje stvarati normalnu ili distrofičnu dlaku, dok se kod teških oblika dlaka uopšte ne javlja. Međutim, ^oštećeni folikufi imaju* očuvan potenci­jal da se regenerišu, pa se porast kose može javiti i kod dugotrajnih oblika bo­lesti. U nekim slučajevima se stvara dla­ka u vidu »znaka usklika« (Shema 15-3): distalni deo obolele dlake se lomi, s longitudinalnim rascepima, dok se donji deo stanjuje i završava »glavicom« te-logenog korena.

Klinička slika

Oboljenje se može ja­viti u ranom detinjstvu, ali se obično prve promene razvijaju od 5. do 30. godine života. Osobe ženskogpola češće oboleva-ju. Prve lezije su obično u kosi, ali mogu nastati u obrvama, trepavicama, bradi muškaraca, kao i na ostaloj koži.

Početna promena je obično okrugla i dobro ograničena ploča, dijametra od nekoliko cm, na kojoj dlake potpuno ne­dostaju, a koža je boje slonove kosti i la­ko edematozna . Folikuli su kod lakših oblika normalni, kod težih formi mogu biti hipotrofični. U aktivnoj fazi bolesti na ivici obolelih ploča kosa se lako izvlači i među tim dlakama mo­gu se naći i dlake tipa »znak usklika«. Kod teških oblika izvlačise kosa i na udaljenim, klinički nepro-menjenim predelhna, što predstavlja loš prognostički znak. Inicijalna ploča može biti solitarna, ali se javljaju i mul­tipli elementi. Širenje alopecije duž ok­cipitalne ivice kapilicijuma naziva se »ofijaza« (ophis, g. – zmija) (Slika 83) i znak je ozbiljnog oblika Aa.

Alopecia totalis predstavlja potpuni gubitak kose, dok je dlaka tela očuvana. Može početi u vidu okruglih ploča* koje se brzo šire i slivaju.

Alopecia universalis predstavlja naj­teži oblik oboljenja kod koga nedostaje kosa, brada, obrve, trepavice, aksilarne, pu-bične i vellus dlake. Koža ovih osoba je u celini bleda i nešto mlitavija (Slika 84).

Kod ova dva oblika alopecije sponta­ni porast kose se retko događa i one se nazivaju i malignim alopecijama.

Uz teže oblike alopecija sreću se i promene na noktima, koji su longitudi­nalno izbrazdani, s tačkastim ugnućima i iskrzanim ivicama. Može se javiti i ka­tarakta.

Tok Aa je nepredvidiv. Inicijalni atak s nastajanjem novih ploča može trajati od nekoliko meseci do jedne go­dine, ali i doživotno. Spontane remisije se redovno događaju kod ograničenih oblika bolesti, a kasniji recidivi se jav­ljaju praktično kod svih bolesnika; samo ako se ovi dovoljno dugo prate (20 go­dina). Alopecia areata koja je ogra­ničena i posle 6 meseci, ima dobru pro­gnozu, a teži slučajevi mogu preći u to­talnu ili univerzalnu alopeciju. Progno­za je gora kod oblika koji su počeli pre puberteta, kod atopičara i kod ofijaze. Kod lakših, ograničenih oblika kosa izrasta i spontano posle 3—5 meseçi i pe­riodi remisija mogu biti dugi. Spontani porast kose kod totalne i univerzalne alopecije je izuzetan, a terapijski uspeh se postiže samo u 20% slučajeva.

Diferencijalna dijagnoza. Dijagno­za se postavlja na osnovu kliničkog izgleda promena. Lokalizovani oblici obično ne predstavljaju dijagnostički problem. Lupus erythematodes disco-ides i pseudopelada karakterišu se poja­vom cikatrijalne atrofije. Totalnu i ge-neralizovanu alopeciju treba razlikovati od telogenog efluvijuma (proširenost i tok oboljenja).

Lečenje

Lečenje kojim raspolažemo je simptomatsko i omogućava uvodetije oboljenja u remisiju, koja se kod svih obli­ka bolesti može dogoditi i spontano. Kod ograničenih oblika Aa obično dolazi do spontanog porasta kose, dok se kod težih oblika to događa izuzetno.

Opšte mere: dermatolog treba da us­postavi s pacijentom kontakt i da obe-zbedi redovne kontrole, da se pacijent ne bi osetio prepušten sam sebi. Ovo je važno zbog hroničnog i recidivirajućeg toka bolesti. Kod težih oblika može biti potrebna pomoć psihologa; dermatolog treba daje svestan da ta intervencija ne­ma terapijsku svrhu, već je podrška u prihvatanju teškog kozmetskog nedos­tatka kao posledice ove bolesti.

Lokalno lečenje. Primenjuje se više lekova, čiji je terapijski uspeh teško pro-ceniti zbog spontanih remisija bolesti. To su:

•     salicilna kiselina 2% u alkoholnom rastvoru, daje se kao placebo kod lakših oblika Aa

« kortikosteroidne masti, jednom dnevno, potrebno je bar 3 meseca tera­pije za ocenu efekta

•     cignolin 0,5-1%; navode se dobri rezultati u 25-75% bolesnika u zavis­nosti od težine oboljenja.

Lokalna imunoterapija prema većini autora ima bolji efekat od bilo kog dru­gog vida terapije. Sastoji se u namernom izazivanju kontaktne senzibilizacije kože kapilicijuma visoko alergogenim supstancijama. U tu svrhu se upotreblja­vaju difenilciklopropenon (DCP) i dibu-tilestar skvarne kiseline (SADBE). Dve nedelje posle senzibilizacije nastavlja se lečenje aplikovanjem najniže koncen­tracije supstancije koja izaziva eritem i svrab, bez vezikulizacije, jednom ne-deljno; kad se javi porast kose intervali u aplikovanju alergena se povećavaju na 2-3 nedelje. Terapija se prekida posle dve godine kontinuiranog rasta kose. U osnovi ovoga postupka je verovatno an­tigena kompeticija. Toksikološka ispiti­vanja ovih supstancija nisu završena i neželjeni efekti se ne mogu isključiti. Zasad se u toku lečenja opisuju svrab, eritem i otok regionalnih limfnih žlezda, ali ovi znaci pripadaju terapijskom me­hanizmu; međutim, mogu se javiti i teške ekcemske reakcije, čak i sa dise-minacijom. Za terapiju je potrebna pis­mena saglasnost pacijenta; ne daje se deci ispod 10 godina.

Opšte lečenje: PUVA: efikasna je sa­mo oralna PUVA s iradijacijom celog tela. Za pun kozmetski efekat potrebno je do 100 seansi. Uspeh se postiže u 50% tretiranih.

Kod teških oblika Aa može se pri-meniti pulsna oralna kortikosteroidna terapija. U najtežim slučajevima se sa-vetuje perika.

Pojedini oblici monoterapije mogu se kombinovati. Bez obzira na terapiju recidivi su česti.

Laboratorijska ispitivanja i lečenje infektivnih ognjišta nisu potrebni i ne­maju uticaja na terapiju bolesti.

Slični članci

Saveti za kontrolu kožnih alergija – koje promene u načinu života vam mogu pomoći?

Kožne alergije mogu biti izvor značajne nelagodnosti i frustracije za mnoge ljude. Svrab, crvena i upaljena koža koja često prati...

Pročitaj jošDetails

Čitajte između redova! Signali koje nam telo šalje kada ste pod stresom!

U svakodnevnom ubrzanom životu, često zanemarujemo signale koje nam naše telo šalje. Jedan od najupečatljivijih, ali često i najmanje prepoznatih...

Pročitaj jošDetails

Herpes na usnama

Herpes su mali plikovi koji se razvijaju na usnama ili oko usta. Oni su uzrokovani virusom herpes simpleksa i obično...

Pročitaj jošDetails

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj jošDetails

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj jošDetails

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj jošDetails
Učitaj još
Sledeći članak

Alopecia androgenetica (nasledna ćelavost)

Please login to join discussion

Aktuelno

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Spirulina isometric set with images of medical products made with cyanobacteria 3d text and small people vector illustration SSUCv3H4sIAAAAAAACA3VRy24CMQz8FcvnVWnFbe+oVSVUVI6oB29iwG0eqyS7gND+ex0WpF5682Q89nhyxY6yGGyvKM4NuSQqEgO2Lw2ylRKTkMP2eWowFypD5qy9igwVPih7w48hu2t9xxY/um82JaOqhk7xWrJh5yhwHDJOzaPvjcmVo6HEi7WuM7rrH8lXg3TgYC51ve5P7JhubnZK/ZwKJ3+3NorlOJc0WKkljlFnK7+s1vXM6OvrIVF/FJNk5FSx5Wy0wG0vaXASCCRHzyWJgcwFTlKOIF6NZIh78LNl6FO0g54LnizPTeZCIXZk1JYQLC0UPhegYCF7cirh2DuGUVOKCf5G/wQrzZ06ZVeb7U3yycGydgV437zCPiav4TVYzjVCbO5ZzrPywrKJddTISsUf/cppmn4BbJBwdegBAAA=

Šta je spirulina i koji su njeni zdravstveni benefiti?

Partnerstvo roditelja i pedijatara u kreiranju zdravije budućnosti dece

Za šta se koristi aktivni ugalj i kako ga pravilno piti?

Najbolja pomoć za staračke probleme – Pomagala koja olakšavaju kretanje

ortopedska pomagala ortopedska pomagala ortopedska pomagala
  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.