Sclerodermia circumscripta (Morphoea)
Pod nazivom Sclerodermia circumscripta podrazumevaju se svi kutani oblici sklerodermije kod kojih po pravilu ne postoji zahvaćenost unutrašnjih organa. Motphoeaje sinonim koji se koristi kao zbirno ime za ove oblike bolesti. Postoji više morfoloških varijanti koje se mogu javiti samostalno ili međusobno kombinovane ili udružene sa nekim drugim imunološki-posredovanim oboljenjima.
Etiopatogeneza. Uzrok nastanka cir-loimskriptnih oblika sklerodermije je nepoznat. U nekim slučajevima trauma prethodi pojavi skleroze na koži. Infekcija bakterijom Borxelia burgdorferi (preko uboda krpelja) verovatno nije od značaja u najvećem broju slučajeva. S obzirom na iste histološke i ultrastrukturne karakteristike, moguće je da morphoea ima sličnu patogenezu kao i ScS. Moguće je, takode, dà u patogenezi morphoeae ulogu imaju imunološki mehanizmi.
Klinička slika
U lokalizovane, lattane oblike sklerodermije spadaju: Sclerodermia circumscripta (“sclerodermie en plaque”, fr. – u vidu ploče); Sclerodermia linearis (“sclerodermie en bande”, fr. – u vidu trake), s varijantom “en coup de sabre”, fr. – u vidu udara sabljom; Morphoea generalisata i Morphoea panscierotica.
1) Sclerodermia circumscripta (sclerodermie en plaque) je najčešći oblik kutane sklerodermije. Oboljenje se javlja češće kod osoba ženskog pola, obično kod mladih odraslih osoba i dece. Lezije mogu biti solitarne ih multiple, lokalizovane su na trupu i/ili ekstremitetima u vidu ovalnih ili kružnih, jasno ograničenih, sklerotičnih plakova. Prečnik promena je od 1 cm do 10-15 pa i više cm, površina je sjajna, boje slonovače. Na periferiji lezija (u aktivnoj fazi) nalazi se eritematozno-lividna tra-ica (prsten) širine 1-2 cm, tzv »lilac ring« ‘lilac, e. – jorgovan). Pre nastanka skleroze, čitavo polje je obično eritematosno ili eritematozno-lividno. Na formi-anoj ploči nema vidljivih folikula dla-ee, znojenje je smanjeno ili odsutno i x>stoji hipoestezija.
2) Sclerodermia linearis (scleroder-nie en bande). Promene se nalaze duž ekstremiteta, najčešće unilateralno, mala se mogu javiti i obostrano, kao i na rupu. Relativno je česta kombinacija uka-noga homolateralno. Klinički se zapaža indurovana, sklerotična traka širine 2-5 cm, dužine 10-20 i više cm, često čvrsto fiksirana za dublje strukture, pošto skleroza može da se prostire do mišića pa i do kosti. Zglobovi preko kojih sklerotična traka prelazi su smanjene amplitude pokreta što može dovesti do invaliditeta.
Linearne lezije u fronto-parijetalnom predelu se nazivaju Sclerodermie en coup de sabre i prostiru se u vidu vertikalne, parasagitalne trake od kapilicijum u fronto-parijetalnom regionu naniže prema čelu i bočnoj strani nosa. Ova traka je sklerotična, ispod nivoa okolne kože, glatke i sjajne površine, boje slonovače i pigmentovana, bez folikula dlake (u kapilicijumu na tom mestu postoji ireverzibilna alopecija). U teškim slučajevima, proces se širi, zahvatajućiperiokularni predeo, gornju usnu, vilicu, obraz, tako da može doći do skleratrofije čitave polovine lica. Ovakva klinička slika odgovara oboljenju hemiatroghia faciei – Romberg.
3) Morphoea generalisata. Sklerotični pla-kovi se postepeno uvećavaju, umnožavaju i sliva-ju. Lezije nastaju najčešće na trupu, proksimalnim delovima ruku i nogu, a rede se mogu javiti i na licu i akraino na ekstremitetima. Međutim, na licu se ne pojavljuju telangiektazije, nema radijarnih bora perioralno. Raynaudov fenomen se retko javlja. Unutrašnji organi nisu zahvaćeni. Oko 40 % pacijenata ima ANA.
4) Morphoea panscierotica se javlja u dečjem uzrastu, vrlo je retka, a karakteriše se teškim mutilacijama koje nastaju zbog skleroze hipoderma, mišića i kosti. Skleroza zahvata trup i ekstremitete, može se naći i na lica. Kontrakture u svim zahvaćenim zglobovima su vrlo izražene i invaliditet je teškog stepena.
Prognoza za formu »en plaque« je dobra – kod većine pacijenata posle 4-5 godina evolucije dolazi do regresije. Sclerodermia linearis traje duže, mogu se stvoriti kontrakture. Ukoliko je pro-mena duž čitavog ekstremiteta, kod dece može doći do poremećaja rasta ruke/noge. Oblik »en coup de sabre« je često perzistentan, ali se lezije mogu izgubiti, pa čak i kosa može da poraste. Generalizovana morphoea traje godinama, kasnije može doći do poboljšanja, a opšte stanje ostaje očuvano. Morphoea pansclerotica ima progresivan tok, promene su perzistentne i ne reaguju na terapiju.
Diferencijalna dijagnoza
Sclerodermia en plaque može da liči na necrobiosis lipoidica, a kada su promene hipopigmentovane i na vitíligo. Generali-zovana morphoea treba da se razlikuje od ScS.
Lečenje
Sclerodermia en plaque se može leciti potentnim fluorisanim kor-tikosteroidnim mastima pod polietilen-skom okluzijom ili intralezionalnim injekcijama triamcinolon acetonida.
Linearni oblici sklerodermije se lece u početku prednizonomudozi od 0,5 mg/kg,, tt/dan, da bi se sprečile ili smanjile kontrakture. Potrebna je fizikalna terapija. Može se primeniti i d-pemcđamin.
Generalizovana morphoea se leci d-penicila-minom, primenora fizikalne terapije i, eventualno, sintetskim antimaiaricima.
Kod panskierotiČne morphoeae se pokušava sa opatom kortikosteroidnom terapijom i d-peni-cilaminom, ciklosporinom A, UVAi zracima i PUVA terapijom, ali su rezultati nezadovoljavajući