Sclerodermia (sklerodermija)
Termin sklerodermija se upotrebljava kao zajedničko ime za heterogenu grupu oboljenja kod kojih je skleroza kože osnovna i dominantna klinička karakteristika. Sklerodermija može biti sistemsko oboljenje, kada se naziva sclerodermia systemica, kao i isključivo kutana bolest – sclerodermia circumscripta (morphoea) sa varijantama. Uprkos nekim morfološkim sličnostima, smatra se da su sistemska sklerodermija i cirkumskriptni oblici Sklerodermie posebni entiteti.
Sclerodermia systemica (ScS) – ili sclerosis systemica – multisistemsko je oboljenje nepoznate etiologije koje ka-rakterišu skleroza kože i manje ili više izražena skleroza pojedinih visceralnih organa, pre svega digestivnog trakta, pluća, srca i bubrega.
Postoji i sclerosis systemica sine scleroderma (< 2% svih pacijenata sa sistemskpm sklerozom), gde su zahvaćeni samo unutrašnji organi, a ova forma bolesti se izučava u internoj me-dicini/reumatologiji.
Prevalencija ScS, prema različitim studijama, nalazi se između 19 i 75 na 100.000 statnovnika.
Etiopatogeneza. Glavna karakteristika ScS je prekomerna proizvodnja i nakupljanje kolagena u koži i visceralnim organima. Ustanovljeni su poremećaji imunološkog sistema, vaskularnog sistema i fibroblasta, koji zajedno dovode do karakteristične kliničke slike.
Imunološki poremećaji. Imuni odgovor posredovan ćelijama ima značajnu ulogu u razvoju skleroze. U peri vasJcularnom infiltrati! u koži dominiraju CD4+ ćelije (T helper iimfociti) i macrofagi, a u perifernoj krvi je povišen odnos CD4+/CD8+ ćelija. Povišenje nivo cirkulišućeg IL-2 i IL-2 receptora, što svedoći o aktivaciji CD4+ ćelija. Povišeni nivoi EL-i i Tumor Necrosis Factora (TNF), koje produkuju aktivi sani mo-nociti, stimulišu fibroblaste. Humoralni imuni odgovor je takode izmenjen.
Kod pacijenata sa ScS se sintetiše veći broj autoantitela (ANA, anti-Scl 70, anti-centromera i dr.), ali je njihov patogeni značaj za sada nejasan.
Vaskularni poremećaji se klinički ogledaju u ranom nastanku Raynaud-ovog fenomena. Histološki se konstatu-je oštećenje endotela kapilara sa zadebljanjem-intime i sužavanjem lumena, što vodi njihovoj obliteraciji i proredivanju kapilarne mreže sa ishemijom tkiva kao krajnjom posledicom. Sa pro-ređivanjem kapilarne mreže, preostali krvni sudovi postaju diktirani i tortuo-zni što se klinički ispoljava u vidu telan-giektazija i odgovarajućih promena na kapilaroskopiji. Povišenje nivo endote-lina 1, vazokonstriktornog faktora koga produkuju endotelne ćelije kada se izlože niskoj temperaturi. S druge strane, kod nekih pacijenata je snižen nivo endotelnog relaksirajućeg faktora, koga takode produkuju endotelne ćelije, što sve zajedno pogoduje vazokonstrukciji.
Fibroblasti u ScS se odlikuju poremećenom regulacijom rasta i povećanom produkcijom kolagena koji je normalnih karakteristika. Fibroblasti su stimulisani citokinima. S druge strane, i fibroblasti stimulišu T-limfocite da produkuju cito-kine, tako da se stvara circulus vitiosus.
Genetski faktori. Poznati su porodični slučajevi ScS kao i pojava drugih autoimunih bolesti u porodici, a ustanovljena je veća frekvencija određenih HLA tipova (HLA DRI, DR3, DR5). Hromozornske aberacije su nađene u oko 90% pacijenata sa ScS (prekidi hro-matida, acentrični fragmenti i ring hromo-zomi), ali njihov značaj za sada nije jasan.
Klinička slika
Oboljenje se 3-6 puta češće javlja kod žena nego kod muškaraca, sa početkom obično u 4. deceniji života. Ustanovljeni su knteriju-mi za postavljanje dijagnoze ScS
Promene na koži. U 95% pacijenata, ScS počinje Raynaudovim fenomenom Obično posle više meseci, javlja se i edem prstiju, šaka, podlaktica i lica (edematozna faza). Donji ekstremiteti su po pravilu relativno pošteđeni. Edematozna faza može da traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci pa i duže. Kasnije se postepeno razvija induratima faza, kada koža postaje čvrsta, glatka, bleda, sjajna i fiksirana za dublje strukture.
Prsti šaka, zbog skleroze, postaju stanjem, a njihova ekstenzija je onemogućena (fleksiona kontraktura). Na vrhovima prstiju, kao i nad koštanim prominencijama (interfalangealni zglobovi, lakto vi, maleolusi) razvijaju se ulce-racije koje za sobom ostavljaju male, atro-fične ožiljke. Ulceracije suposledica promena na krvnim sudovima. Može doći čak i do resorpcije terminalnih falangi.
Koža lica postaje zategnuta, bez normalnih nabora, amimična. Rima oris se sužava dovodeći do mikrostomije, usne postaju tanke. Oko usta postoje radijalne bore. Frenulum linguae je sklerotičan i pacijent ne može vrhom jezika da dodirne nepce. Nos postaje usiljen i lice podseća na izgled ptice. Razvijaju se te-langiektazije. Na licu, trupu i ekstremitetima može da se pojavi mrka pigmentacija.
Kod nekih pacijenata, naročito kod forme sa ograničenom kutanom sklerozom (CREST sindrom), razvija se intra-kutana i supkutana kalcinoza, lokalizo-vana periartilcularao, na vrhovima prstiju i na koži duž ekstenzorne strane podlaktica. Nad kalcifikacijama se stvaraju ulceracije sa eliminacijom kalcifikovanog sadržaja.
Kod pacijenata sa difiiznom kutanom sklerozom, promené na koži su znatno ekstenzivnije, tok bolesti je brži, a krajnji ishod nepovoljniji.
Promene na unutrašnjim organima. Zahvaćenost digestivnog trakta podra-zumeva leziju ezofagusa u 50% pacijenata (dilatacija distalnog ezofagusa, smanjen tonus gastrozofagealnog sfinktera), kao i moguću hipotoniju i hipomoti-itet tankog i debelog creva sa malapsorpcijom, opstipacijom, meteorizmom.
Afekcija bubrega često određuje težinu kliničke slike. Javlja se hematurija, proteinurija, insuficijencija bubrega sa hipertenzivnim krizama (aktivacija renin-angiotenzin sistema).
Respiratorni sistem je zahvaćen u vidu intersticijalne fibroze pluća sa respiratornom insuficijencijom. Na ovakvom terenu može doći do nastanka karcinoma pluća i alveolarnog i bronhogenog tipa.
Srce je zahvaćeno u smislu perikardi-tisa, insuficijencije miokarda, različitog stepena bloka (AV ili grane) ili aritmija. Ove promene su posledica fibroze miokarda i oštećenja sprovodnog sistema srca. Može se razviti i cor pulmonale chronicum zbog plućne arterijske hiper-tenzije.
Prognoza ScS sa ograničenom kutanom sklerozom i anticentromera antiteli-ma u serumu je dobra. S druge strane, ScS sa difiiznom kutanom sklerozom ima znatno lošiju prognozu. Kod pacijenata sa difiiznom kutanom sklerozom, kumulativno desetogodišnje preživljavanje je oko 55%, dok je kod ScS sa ograničenom kutanom sklerozom oko 75%. Osobe muškog pola generalno imaju lošiju prognozu. Koža, posle više godina evolucije oboljenja, može i spontano da omekša.
Laboratorijske analize. SE može biti povišena. Nalazi se i hiposideremijska anemija. Reumatoidni faktor (RF) je pozitivan u 1/4 pacijenata. ANA se nalaze u 95% pacijenata. Anti-ScI 70 antitela (antitopoizomeraza 1 antitela) se nalaze kod pacijenata sa difiiznom kutanom sklerozom. Anticentromera antitela se vide kod pacijenata sa ograničenom kutanom sklerozom i CREST sindromom.
Kapilaroskopija: u predelu eponihi-juma vide se diktirani kapilari (u ograničenoj kutanoj sklerozi) ili čak pro-redena kapilarna mreža (u difuznoj kutanoj sklerozi) sa megakapilarima i hemoragijom.
Diferencijalna dijagnoza
Naročito je teška diferencijalna dijagnoza Rayn-audovog sindroma u ranim fazama oboljenja. Od pomoći su kapilaroskopija i imunološke analize. Bilateralni Rayn-audov fenomen je u 50% slučajeva u sklopu neke bolesti vezivnog tkiva, a medu njima najčešće ScS.
Akroskleroza se može videti kod čitavog niza oboljenja koja nisu sklero-dermija: porphyria cutánea tarda, kod osoba izloženih dejstvu toksičnih supstancija (vinfl-hlorid, bleomicin i dr.), kod reakcije graft-versus-host i dr.
Lečenje
U pokušaju sprečavanja progresije skleroze tkiva daje se Đ-penicila-min koji inhibirá stvaranje inter- i intra-molekulskih veza u procesu sinteze kola-gena, a deluje i imunosupresivno. Bolja podnošljivost leka se postiže nižim doza-maupočetkulečenja, obično 300mg/dan, da bi se zatim doza postepeno povećavala do maksimalnih 1500 mg/dan. Doza octóavanjase kreće najčešće od600do 900 mg/dan i daje se mesecima. Uz terapiju je potrebno jednom mesečno kontrolisati kompletnu krvnu sliku i urin.
Opšta kortikosteroidna terapija nema mesta u hroničnoj terapiji ScS. Kod pe-rikarditisa .se daje -prednizon, – 40-60 mg/dan.
Raynaudov fenomen se tretira kal-cijumskim antagonistima (nifedipin, 3×10-20 mg/dan). Potrebno je izbega-vati ekspoziciju hladnoći i zaštititi se adekvatnom odećom. Pušenje treba prekinuti.
Pentoksifilin može da poboljša per-fuziju tkiva povećavajući deformabil-nost membrane eritrocita.
Hipertenzija kod ScS se najefikasnije leci inhibitorima angiotenzin-konver-tujućeg enzima (npr. kaptopril ili enala-
prii).
Neophodno je sprovoditi fizikalnu kineziterapiju uz lokalnu primenu emo-lijentnihkremova. Na ulceracije se stavljaju različiti hidrokoloidni dresinzi koji mogu da ubrzaju epitelizaciju.
U terapiji ScS su primenjivani i kolhi-cin, azatioprin, interferon gama, kao i ek-strakorporalna fotohemoterapija, ali ne postoje kontrolisane prospektivne studije koje bi potvrdile njihovu efikasnost.
Terapija visceralnih lezija je u domenu interniste.