Prurigo
Termin prurigo je izraz koji nema univerzalno prihvaćenu definiciju i nema kliničku, histološku i etiološku specifičnost. Karakteriše se pruriginoznim čvorićima koji nastaju egzantematozno. Često nije jasno da li prvo nastaje svrab ili lezija na koži, a obično nije poznat ni uzročnik promena, mada se često navode faktori koji dovode do pruritusa. Erupcija pruriga može po toku biti akutna i hronična.
Prurigo acuta. I adultni i infantilni oblici oboljenja su izraz alergije na ujed insekta (v. Papulozne dermatoze, Strophulus infantum).
Prurigo vulgaris (prurigo subacu-ta et chronica). Javlja se od 40-60. godine života, a češći je kod žena nego kod muškaraca. Promene se lokalizuju na ekstenzornim stranama ekstremiteta, na leđima, licu, kapilicijumu, ali se mogu javiti i na ostalim predelima. Pruritus je vrlo jak, a na koži postoje ekskorisani čvorići, tako daje teško reći da li im pruritus prethodi ili ih prati. Promené traju mesecima i godinama, s periodima remisija.
Dijagnoza i diferencijalna dijagnoza
Nekad je potreban histološki i direktni imunofluorescentni pregled da bi se isključio morbus Duhring i pemphigoid. Radi etiološke dijagnoze potrebna su ispitivanja kao kod pruritusa
Lečenje
Lečenje je simptomatsko, kao kod pruritusa.
Prurigo nodularis Hyde je vrlo pru-riginozna dermatoza s nodusima lokali-zovanim na ekstenzornim stranama ekstremiteta. Iako uzrok nije jasan, najve-rovatnije nastaje usled emotivnog stresa i po patogenetskom mehanizmu srodan je sa lichen simplex chronicus Vidal. Najčešće obolevaju sredovečne žene. Promené se lokalizuju na ekstenzornim površinama gornjih i donjih ekstremiteta. Sastoje se od čvorova čija se veličina kreće od 1-3 cm, konzistencija im je čvrsta, površina hiperkeratotična ili verukozna, a na vrhu se po pravilu otkriva ekskorijacija. Koža među čvorovima je normalna, a oni su raspoređeni simetrično i ravnomerno. Pruritus je veoma jak (»ferox«). Histološki promené podsećaju na lichen simplex chronicus Vidal, ali je akantoza znatno jača, tako da se spušta duboko u denn. Nađene su promené i na nervima kože, ali se smatra da su sekundarne.
Diferencijalna dijagnoza. Treba isključiti lichen ruber planus verrucosus, kod koga papule imaju primesu ljubičaste boje, a na odstojanju se nalaze dijagnostički pouzdane promené. Inače, oboljenje ima tipičan izgled.
Lečenje; savetuje se intralezionalno davanje kortikosteroida (v. Sistemski kortikosteroidi) kao terapija izbora. U opštoj terapiji su korisni anksiolitici i trankilizatori. Bolesniku se mora skrenuti pažnja da prekine s češanjem.