Pityriasis versicolor
Pityriasis versicolor (pityron, g. -mekinje, perut; versicolor, 1. – različite boje, šaren) je blaga, hronična i rekurentna infekcija kože.
Edopatogeneza. Izazivač je Malassezia furfur (sinonimi Pityrosporum orbiculare, Pityrosporum ovale), lipofilni mikroorganizam, član rezidentne flore čovečje kože, koji pod izvesnim uslovi-ma prelazi iz saprofitne kvasnice u mi-celsku fazu i dovodi do oboljenja. Stoga se P. versicolor smatra oportunističkom infekcijom kože. Značajnu ulogu u nastajanju promena ima znojenje, povišena temperatura, nošenje odeće koja. sprečava perspiraciju, kao i neka opšta oboljenja: tuberkuloza, imunodeficijencija, pothranjenost. Oboljenje nije kontagipzno i javlja se kod predisponiranih osoba.
Klinička slika
Promené se lokalizu-ju na koži gornjeg delà trupa i na mišicama, rede na podlakticama, licu i vratu. Nikada se ne javljaju na sluzokožama, niti dovode do invazije dlake. Sastoje se od sitnih (<1 cm) i dobro ograničenih makula, s tendencijom ka konfluiranju. U početku su svetlo-mrke (boja »bele kafe«), ili blago-eritematozne, prekrivene sitnim beličastim skvamama. Ako se deskvamacija ne vidi, može se izazvati blagim kiretiranjem. Kod nekih osoba promené kasnije postaju hipopigmentovane, što se zapaža osobito posle sunčanja, kad zdrava koža poemi . Ova pojava je posledica oštećenja melanocita dikarboksilnim kiselinama (azelaična kiselina), koje sintetiše Pityrosporum, reverzibilna je.
Promene bez lečenja mogu trajati godinama; u retkim slučajevima spontano se povlače u toku hladnih meseçi. Rezidualna hipopigmentacija bez deskva-macije perzistira nekoliko meseci posle izlečenja, na šta bolesniku treba skrenuti pažnju. Bolest se može ponovo javiti, jer je P. ovale član normalne saprofitne flore kožeTo dakle nije recidiv, niti znak neizlečivog oboljenja.
Pityrosporum folliculitis predstavlja folikulamu infekciju istim mikroorganizmom. Lokalizuje se na leđima, grudimakapilicijumu, a javlja se u vidu sitnih •ifolikularnih eritematoznih papula pustula.
Diferencijalna dijagnoza
linički ed oboljenja je obično karakterističan, zvesnim slučajevim treba isključiti: letigo sicca, pityriasis rosea, vitiligo. :roskopski pregled skvama i posma-je kože pod Woodovom svetlošću )gućavaju razlikovanje. tečenje. Lokalno leČenje je osnovni in iečenja. Daju se imidazolski pre-iti i ciklopiroksolamin u obliku ras-a ili spreja 1-2 l dnevno u toku dve nedelje. Posle “šenog Iečenja mogu ostati hipopig-itovane pločice (v. gore) koje će se itano repigmentovati posle 2-3 me-. ili posle izlaganja suncu. Selenium d (2,5%) u obliku Šampona odstranjuje promené posle jednokratne upotrebe. Zink pirition šampon se upotrebljava jednom dnevno, dve nedelje, Opšte lečenje: oralni ketokonazol i itra-konazol su efikasni, ali se ne preporučuju, pošto je P. ovale normalni stanovnik kože i ne može se potpuno odstraniti. Preventivne mere: pranje sapunima koji sadrže cink i selinijum sulfid; frikcije blagim keratoliticima u toku toplih meseci.