Tinea corporis
Tinea corporis može biti izazvana svim specijesima dermatofita. Javlja se na koži trupa i ekstremiteta, s izuzetkom pregiba (Tinea cruris) i tabana (Tinea pe-dum). Sreće se u svim uzrastima i kod osoba oba pola.
U zavisnosti od ekološkog tipa spe-cijesa razlikuju se površni i duboki oblici oboljenja.
Tinea corporis superficialis je slabo inflamovani oblik oboljenja izazvan an-ttopofilnim specijesima dermatofita. Promené se lokalizuju pretežno na otkrivenim predelima tela i javljaju se u vidu pojedinačnih ili multiplih ploča okruglog oblika i jasnih granica. Na njima se vidi eritem i sitna deskvamacija, a na ivici ploča mogu se otkriti sitne vezi-kule, pustule i kraste. Centralno smirenje sa perifernim širenjem lezije dovodi do stvaranja anulamih promena. Iako je centralni deo rezistentan prema reinfekciji, ponekad dolazi do stvaranja novih koncentričnih krugova u toj zoni. Promené se progresivno šire i kao svi neinflamovani oblici dermatofitnih infekcija imaju hroničan tok
Tinea corporis profunda (Folliculitis agminata trichophytica), predstavlja fokalni, inflamovani oblik infekcije, izazvan zoofilnim specijesima dermatofita). Klinička slika i tok odgovaraju dubokoj trihofitiji na kapiliciju-mu, ah sa znatno blažim znacima.
Tinea favosa corporis (Favus cutis glabrae) izazvan je specijesom Tr. schönleinii. Pored kliničke slike koja odgovara površnom obliku tinee corporis, mogu se javiti i ploče sa skutulama.
Diferencijalna dijagnoza
Kod skvamoznih neinflamovanih oblika tinee u diferencijalnu dijagnozu treba uključiti druge skvamozne bolesti: psoriasis, sebo-roični i druge hronične dermatitise. Akutne inflamovane oblike treba razlikovati od piodermija.
Lečenje
Lokalno lečenje: primenju-je se kod lokalizovanih promena kao jedini vid terapije, ili uz opštu antimiko-tičnu terapiju. Koriste se imidazolski preparati, ciklopiroksolamin (2-4 nedelje), alilamini i tolnaftat (1-2 nedelje). Opšte lečenje: daje se kod proširenih promena: itrakonazol (200 mg/dn, 1 nedelja) ili terbinafin (250 mg/dn, 2 nedelje).