Phimosis (fimoza)
Fimoza je poremećaj kod koga se prepucijum ne može prevući unazad preko glansa, već ga potpuno pokriva. Može biti kompletna i nekompletna. Prema uzroku fimoza se deli na fiziološke, urođene i stečene. Fiziološka fimoza je posledica slepljivanja unutrašnjeg lista prepucijuma i glansa. Prisutna je kod novorođenčadi i bez lečenja se povlači do 3. godine života. Urođena fimoza nastaje usled suženja i nedovoljne elastičnosti prepucijalnog prevoja. Atrofična fimoza ima kratak prepucijum, koji kao napeta kožica prekriva glans. Hipertrofična fimoza je posledica dugog prepucijuma. Stečena fimoza je posledica zapaljivih procesa (neveneričnih i vene-ričnih) glansa i prepucijuma ili prisustva mehaničkih prepreka (tumori, ožiljci, edemi usled internističkih oboljenja).
Kod svih oblika fimoze i u svim uzrastima često dolazi do superinfekcije i za-paljenja u prepucijalnoj kesi, sa otokom, crvenilom i purulentnim sekretom. Dugotrajne promené su praćene zadebljanjem i rigidnošću prepucijuma, sa fisurama i ragadama. Moguća je pojava leukoplakije, pa čak i maligne alteracije.
Lečenje
Lečenje fiziološke fimoze obično nije potrebno. Kongenitalna fimoza se može tretirati hirurški, a kod stečene fimoze se leci osnovno oboljenje. Održavanje higijene sprečava super-infekciju,