Syphilis primaria (primarni sifilis)
Primarni stadijum sifilisa se manifestuje pojavom primarnog šankra i regionalnom limfadenopatijom. Inkubacioni period iznosi 9 do 90 dana, prosečno 21 dan. Primarni šankr nastaje na mestu inokulacije TP, prosečno perzistira 1-5 nedelja. Regionalna limfadenopatija se javlja posle pojave primarnog šankra i to u 1. nedelji (tj. u 4. nedelji posle inokulacije TP) unilateralna, u 2. nedelji (tj. u 5. nedelji posle inokulacije TP) bilateralna. Sifilis se razvija kod 50-60% osoba koje su bile u kontaktu sa obolelima od infek-tivnog sifilisa.
Tvrdi šankr; primarni šankr (1. Ulcus durum, fi chancre induré). Primarni ski sifilis). Ukoliko infekcija TP nastane intrauterino prenošenjem sa obolele, ne-lečene majke na fetus dolazi do pojave kongenitalnog sifilisa. Klasifikacija sifilisa je napravljena na osnovu kliničke slike, epidemioloških i terapijskih kriterijuma.
Šankr je prva promena koja se javlja na mestu inokulacije TP, počinje u vidu male tamno crvene makule koja se ubrzo pretvara u papulu koja na vrhu eroduje. Tipični tvrdi šankr je ovalan ili okrugao, bezbolan, čistog dna, promera oko 1 cm; baza je indurovana, čvrsta i tvrda na palpaciju, ivica je široka nekoliko mm, uzdignuta, tvrda i oštra. Serozni eksudat u kome se nalaze TP može biti istisnut blagim pritiskom na ivice šankra. Promena je obično solitama. Osim opisanog, klasičnog, može se javiti i atipični tvrdi šankr i to u vidu: multiplih promena koje nastaju istovremeno ili sukcesivno; na površinama koje se dodiruju mogu se javiti dva identična ulkusa (kis-sing ulcer); šankr na otvoru uretre ili unutrašnjeg lista prepucijuma može dovesti do veoma izražene fimoze; ako infekcija TP nastane na ranije postojećoj analnoj fisuri tada šankr ima linearni oblik. Primami šankr može biti lokali-zovan na genitalijama ili ekstragenital-no; kod muškaraca najčešće je na unutrašnjem listu prepucijuma, u blizini fre-nuluma, u koronarnom sulkusu, nekada na korpusu i korenu penisa i predelu pu-bisa. Kod žena najčešće su zahvaćene labia minora i maiora, klitoris, otvor ure-tre i comissura posterior, cervix uteri, a najrede vagina. Ekstragenitalni tvrdi šankr nastaje; kao posledica različitih seksualnih navika (cunnilingus i fellatio) kako u heteroseksualnom tako i u homoseksualnom odnosu kida mogu biti zahvaćeni anus, rektum,|usne, jezik, tonzile, prsti, aksile, umbilikus, dojke, očni kapci, usne školjke i vrat Atipično, primarni šankr je bolan kada je lokalizovan ekstragenitalno (naročito na prstima) ili kada dode do sekundarne infekcija Staphilococcus aureusom.
Ukoliko se ne leci, ulcus durum se povećava sporo do dijametra od 2 cm i potom sporo zarasta obično bez rezidualnog ožiljka u toku 4-8 nedelja, Lečeni šankr epitelizuje za 10-14 dana.
Uvećanje regionalnih limfnih žlezda počinje %~2 nedelje posle pojave primarnog šankra, u početku je unilateralno (posle 1. nedelje) a potom bilateralno (posle 2. nedelje). Limfne žlezde su male, tvrde, bezbolne {bubo indolens), nisu srasle medu sobom, koža koja ih pokriva nije izmenjena {scleradenitis bez periadenitisa). Zavisno od lokalizacije ulcus durum-a mogu biti uvećane sledeće limfne žlezde: ingvi-nalne (genitalije), maksilarne i submandibulars (usta), preaurikularne (gornja usna), aksilame (dojka). Uvećane limfne žlezde koje prate šankr lokalizovan na cervix uteri, anušu ili rektumu nalaze se u karlici i ne mogu da se palpiraju.