Syphilis tertiaria (tercijarni sifilis)
Simptomatologiju tercijarnog stadijuma sifilisa čine promené na koži, sluzokožama i visceralnim organima, posebno promené u smislu kardiovaskularnog sifilisa i neurosifilisa. Promene u ovom stadijumu su destruktivne i ostavljaju trajne rezidue.
Promené na koži se javljaju posle perioda latencije u periodu od 3 do 20 godina, po pravilu su asimetrične, ograničene na jednu zonu, nisu diseminovane; nastaju kao posledica inflamatornog tkivnog odgovora na prisustvo malog broja treponema.
Gumma je osnovna patološka lezija, u trećem stadijumu sifilisa. Manifestuje se u vidu subkutanih ili dubljih, često periostalnih bezbolnih čvorova veličine 2 do 10 cm u kojima dolazi do nekroze. Proces počinje u subkutanom tkivu i širi se kako prema površini, tako i u dubinu. Centralna nekroza dovodi do pojave ul-ceracije čije je dno pokriveno nekro-tičnim lepljivim masama. Gume su bezbolne čak i kada ulcerišu. Gume mogu dovesti do pojave teških destrukcija dubljih tkiva. Proces se završava stvaranjem ožiljaka. Najčešće, gume su loka-lizovane na kapilicijumu, licu, grudima i nogama.
Nodularni sifilidi su bezbolni, čvrsti, crvenomrke boje, sporo se .uvećavaju, dostižu promer veći od 0,5 cm, promi-niraju iznad ravni kože, mogu biti pokriveni beličastom skvamom. Ukoliko ulcerišu dolazi do stvaranja ulceracija podignutih ivica (noduloulcerozni sifilidi). Nodusi su pojedinačni ili grupisani u ploču na kojoj dolazi do centralne regresije sa pojavom atrofije, hiper- ili hi-popigmentacije dok se nove promené stvaraju na periferiji i proces se polagano širi (circmarne, policiklične ploče). Promené su lokalizovane na licu, leđima i ekstenzornim stranama ruku.
Promené na sluzokozama.Na. jeziku, sluzokoži mekog i tvrdog nepca, tonzilama, farinksu, larinksu, retko na sluzokoži obraza i na usnama mogu da se jave gume; ukoliko su lokalizovane na sluzokoži mekog ili tvrdog nepca, izazivaju destrukciju kostiju i dovode do definitivne perforacije. Promené koje za-hvataju sluzokožu nosa mogu dovesti do destrukcije hrskavice i kosti i pojave
»sedlastog« nosa. Guma na jeziku je obično solitarna, dovodi do stvaranja ul-ceracije ili difuzne infiltracije jezika (glossitis interstitialis chronica)
Kardiovaskularni sifilis. Promené na kardiovaskularnom sistemu se javljaju kod oko 12% pacijenata, 10 do 30 godina posle inicijalne infekcije. Najčešće su zahvaćeni srce, i/ili aorta. Zahvaćenost kardiovaskularnog sistema klasično se manifestuje aortnom regurgitacijom, ane-urizmom aorte ili koronarnom ostijal-nom stenozom.
Neurosifilis. Kod oko 12% pacijenata dolazi do zahvaćenosti nervnog sistema; posle inicijalne infekcije u vremenu od 3 do 7 godina se javljaju meningovas-kularne, a posle 10 do 20 godina parenhi-malne promené na nervnom sistemu. Klasične manifestacije neurosifilisa su paralysis progressiva i tabes dorsalis (ataxia locomotoria progressiva).
Promene na kostima. Promene se najčešće manifestuju u vidu periostitisa. Osteoperiostitis dugih kostiju se manifestuje osteoblastičnim procesom u kome dolazi do stvaranja “ekstra” kosti ispod periosta sa zadebljanjem i deformitetima na kostima. Osteoperiostitis kostiju lobanje i nosa je osteoklastični proces koji dovodi do ekstenzivne destrukcije i gubitka kostiju.