• O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Plastična hirurgija
No Result
Pogledaj sve rezultate
Vaš internet lekar
No Result
Pogledaj sve rezultate

Gonoreja (triper, kapavac) simptomi i lečenje

Gonoreja (triper, kapavac) simptomi i lečenje

Gonoreja (s. tripper, kapavac) je kontagiozno bakterijsko oboljenje, koje izaziva Neisseria gonorrhoeae (NG). 

Bolest se naččešće prenosi polnim putem.

Gnojni sekret koji je najobilniji u jutar­njim satima. Oboljenje je praćeno čes­tim i bolnim erekcijama urethritis go­norrhoea acuta anterior. Ako se ne leci infekcija se širi na zadnji deo mo­kraćnog kanala. Mokrenje je još učesta­lije, na kraju mikcije javlja se kap krvi, dolazi do jakih i bolnih erekcija i tupog bola u predeluperineuma; povećava se telesna temperatura (urethritis gonor­rhoea acuta posterior).

Kada se kod muškaraca infekcija proširi iz uretre na neki drugi deo uro-genitalnog trakta nastaju lokalne kom­plikacije gonoreje koje mogu da se ma-nifestuju u vidu gonokoknog balanitisa, balanopostitisa, tysonitisa, littreitisa, cowperitisa, prostatitisa, epididymitisa.

Najčešća komplikacija gonoroičnog uretritisa, kako kod muškaraca, tako i kod žena je urethritis postgonorrhoica (UPG) koji nastaje kada postoji istovre­mena infekcija NG i Chlamydia tracho­matis (CT). Zbog različitog inkubaci-onog perioda, koji za NG infekciju izno­si 3-5 dana, a za CT infekciju 1-3 nede-lje kod pacijenata koji se lece lekom koji deluje samo na NG (npr. penicilin) posle uspešno završenog lečenjaNG, a na kra­ju inkubacionogperioda za CT dolazi do pojave ponovne sekrecije iz uretre.

2.Simptomska gonoreja kod žena. Sim­ptomi kod žena obično su slabo izraženi; bolest se manifestuje pojavom vaginal-nog sekreta koji je u početku oskudan a kasnije postaje mukopurulentan ili puru-lentan. Pri mokrenju koje je otežano jav­ljaju se svrab i pečenje, ponekad može da se javi i abnormalno krvarenje iz uterusa.

Cervicitis gonorrhoica se odlikuje edematoznim i eritematoznim grlićem materieeHkanala’se eedi mukopurulentan ili purulentan sekret; pritiskom na symphisis pubis može da se iscedi gnoj ukoliko je sadržaj manje obilan. Kada se infekcija proširi nastaju komplikacije u vidu bartholinitisa ili daleko opsežnijih i opasnijih komplikacija u vidu adneksiti-sa, salpingitisa, endometritisa iparame-tritisa – koje mogu dovesti do steriliteta.

  1. Asimptomatska gonoreja. Ovaj oblik predstavlja infekciju NG bez kli­ničkih simptoma i/ili znakova bolesti. Seksualno aktivni muškarci sa asimpto-matskom infekcijom mogu preneti in­fekciju na zdrave žene koje potom mogu imati asimptomatsku gonorejuu dugom vremenskom periodu. Asimptomatske in­fekcije su češće kod žena (do 75%) i ho­moseksualaca (15%) nego kod muškara­ca – heteroseksualaca.
  2. Diseminovana gonoreja. Danas predstavlja redak oblik infekcije; nastaje hematogenom ili limfogenom disemina-cijom. Kod žena se javlja u toku menstru-acije ili trudnoće, a kod muškaraca obično kao posledica postojanja asimptomatske gonoreje. Bolest se najčešće manifestuje pojavom dermatitis – artritis sindroma sa septičkim temperaturama, artralgijama, tendovaginitisom i promenama na koži. Promené na koži su malobrojne, i obično lokalizovane oko zglobova, a sastoje se od makula, papula, pustula, vezikula, bula i purpure. Sa progresijom oboljenja promené na koži regrediraju, može doći do pojave monoartikularnog septičkog artritisa.

5. Anorektalna gonoreja. Obično nastaje kao posledica upražnjavanja anogenitalnog seksa, mada ponekad žene sa endocervikalnom gonorejom i bez seksualnog kontakta, autoinokulacijom mogu zaraziti rektum. Infekcija je najčešće asimptomatska, mada 10% pacijenata ima i snnptomatsfch proktitis; sa rektalnim krvarenjem, sekrecijom i tenezmima. 

  1. Orofaringealna gonoreja. Najčeš­ća je među homoseksualcima, mada se javlja i kod heteroseksualaca i žena Infek­cija je obično asimptomatska mada pone­kad može dovesti do pojave gušobolje, eri-tema farinksa i retko do pojave purulentne sekrecije na tonzilama.
  2. Gonorejafcod dece. Genitalna go­noreja je retka, češća je kod devojčica nego kod dečaka. Može biti posledica indirektnog (rublje, posteljina) ili direk­tnog kontakta posle seksualne zloupo­trebe deteta.

Vulvovaginitis gonorrhoica. Obolje­nje karakteriše pojava žućkasto-zelen-kastog vaginalnog sekreta; edem i eritem vulve su udruženi sa znacima infekcije rektuma i uretre. Deca se žale na smetnje pri mokrenju, a roditelji primećuju prebo-jenost donjeg rublja.

Ophtalmia neonatorum. Oboljenje nastaje za vreme ili odmah nakon po­rođaja zaražene majke. Danas je infek­cija retka zbog profilaktičkog ukapava-nja antigonokoknih rastvora u oči novo­rođenčeta (Credeove kapi). Ukoliko se infekcija razvije, oči su crvene, edema-tozne sa purulenmim sadržajem, postoji fotofobija.

Dijagnoza. Dijagnoza gonoreje može da se postavi na osnovu kliničke slike i identifikacijom NG u direktnom razmazu sekreta, kultivisanjem ili sero-loškim testovima. Razmaz sekreta – ma­terijal se uzima iz uretre, anusa i cervik-sa uterusa. Sekret se razmazuje na stak­lenu pločicu, fiksira zagrevanjem i po­tom se boji po Gramu. Mnoštvo polimor-fonukleamih leukocita sa mtracelulamim Gram negativnim diplokokama bubre-žastog oblika ukazuju na pozitivan nalaz. Kultivisanje – eksudat iz uretre, cerviksa, uterusa, rektuma ili drugih inficiranih mesta se inokuliše u specijalni medijum, inkubira 48 sati na temperaturi 35-36°C. Reakcija vezivanja komplemena-ta – služi za dokazivanje antigonoko­knih antitela u serumu pacijenta. Test ima dijagnostičku vrednost za otkriva­nje hroničnih i/ili asimptomatskih in­fekcija.

Klinička dijagnoza se mora potvrditi direktnim nalazom GO, Gram negativ­nog diplokoka. Kada postoji hronični, asimptomatski gonokokni uretritis, kao i kod gonoreje u žena treba uraditi i kul­turu sekreta.

Diferencijalna dijagnoza. Gono-roični uretritis u žena treba razlikovati od infekcije koju izazivaju trihomonas, kandida i gardnerela koji ponekad imaju sličnu simptomatologiju. U muškaraca, sem nabrojanih uzročnika, u obzir se moraju uzeti i infekcije koje izazivaju herpes simplex virus, mikoplazme i hla-midije. Naročitu pažnju treba obratiti na asimptomatski gonoroični uretritis kod koga »simptomi« ponekad mogu pod-sećati na one koji se viđaju kod negono-roičnih uretritisa.

Možda će vaszanimati

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Lečenje. Prema najnovijem protokolu za lečenje STD preporučenom od strane centra za kontrolu bolesti (Center for Di­sease Control – CDC – USA) akutnu, ne-komplikovanu gonoreju treba lečiti na sledeći način:

  1. ceftriakson 250 mg i.m. u jednoj dozi, ili
  2. Cefixim, 400 mg/per os, u jednoj dozi,  ili
  3. ciprofloksacin, 500 mg/per os, u jednoj dozi,  ili
  4. oksofloksacin 400 mg/per os, u je­dnoj dozi, plus doksiciklin 100 mg 2 puta dnevno (per os), 7 dana (zbog moguće koinfekrije NG/CT).

Kod osoba preosetljivih na tetracik-line moguće je primeniti alternativno lečenje eritromicinom, 500 mg, 4 x puta dnevno (per os), 7 dana.

Da bi se izbegle nelagodnosti zbog višekratnog uzimanja lekova kao i mo­gućnost stvaranja tetraciklin-rezistentnih sojeva NG (obično zbog uzimanja nedo­voljne doze leka) savetuje se »minutni tretman« što podrazumeva uzimanje leka u jednoj dnevnoj dozi. U tu svrhu preporučuje se jedan od sledećih lekova:

  1. prokain penicilin G (vodeni ras­tvor), 4,8 miliona jedinica/i.m. (u dva gluteusa) + probenecid 1 g/per os, u jed­noj dozi. N.B. lek je neefikasan kod is­tovremene infekcije NG/CT (gonoreja se izleči, ali ostaju simptomi CT infek­cije).
  2. amoksicilin 3 g/per os ili ampicilin 3,5 g/per os + probenecid, 1 g/per os, u jednoj dozi. N.B. lekovi su neefikasni kod istovremene infekcije NG/CT, ano-rektalne i faringealne gonoreje.
  3. spectinomicin 2 g/Lm. u jednoj do­zi. N.B. lek je efikasan i kod anorektalne gonoreje, ali je neefikasan kod faringe­alne gonoreje.

4. jedna dnevna doza cefalosporina za intramuskularnu upotrebu (ceftizok-sim 500 mg/i.m. cefotaksim 500 mg/Lm. cefotetan 1 g/i.m. ili cefoksitin 2 g/i.m.).

Pacijente koji istovremeno boluju od gonoreje i sifilisa ili daju anamnestički podatak o seksualnom kontaktu ša oso­bom obolelom od sifilisa treba lečiti adekvatnom terapijom za sifilis zavisno od stadijuma.

Seksualne partnere pacijenata sa go-norejom treba pregledati, napraviti ra­zmaze sekreta i kulture na NG i profi-laktički lečiti jednim od preporučenih vidova terapije.

Pacijenti treba da apstiniraju od sek­sualnih kontakata u toku primene tera­pije i sve dotle dok kontrolne kulture za NG ne postanu negativne. Prvu kontrol­nu kulturu za NG treba uraditi 4-8 dana po prestanku autigonokokne terapije. Pacijente obolele od gonoreje treba prija­viti a seksualne partnere obolelih treba identifikovati i lečiti što predstavlja oba­vezu lekara koji leci obolelog.

Slični članci

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Zdravlje kože lica i tela potiče od pravilne ishrane i dovoljne količine vitamina D. Za pravilo usvajanje vitamina D, odgovoran...

Pročitaj još

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

Bubuljice znaju da budu prilično uporne i da nam uruše izgled. Nekako se uvek jave u najnezgodnijem trenutku kada želimo...

Pročitaj još

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje

Simptomi celulita i njegovo uklanjanje Izraženi simptomi celulita ne samo da narušavaju izgled vaših nogu, već ovaj problem treba da...

Pročitaj još

Slatkiši i bubuljice

Postovani, Imam 32 godine,majka sam a i dalje imam akne,moje pitanje je ,da li je moguce da slatkisi uzrokuju akne...

Pročitaj još

Bakterija zlatni stafilokok

Pozdrav! Imam bakteriju zlatni stafilokok na tjemenu, pa mi se kosa užasno zamasti za jedan dan i užasno svrbi...pila sam...

Pročitaj još

Miliarija rubra, pogoršanje i lečenje

Zadnjih mesec dana imam problem sa Miliariom rubrom. Gornji deo ledja, ramena, dekolte, vrat i sve vise izlaze po licu....

Pročitaj još
Učitaj još
Sledeći članak

Urethritis mycoplasmatica (mikoplazmatični uretrtitis - zapaljenje uretre)

Leave a Reply Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktuelno

Rak dojke

Kako ultrazvuk dojke utiče na rano otkrivanje tumora

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Sistematski pregledi nakon srčanog udara

Bolesti srca i krvnih sudova (kardiologija)

Kucanje srca u stomaku

Bolesti organa za varenje (gastroenterologija)

Mučnina (nausea)

Vesti i zanimljivosti

Rešenje hroničnog umora?

Koliko često treba raditi pregled dojke?

Zaštita kože adekvatnim kremama za sunčanje

Kako skinuti fleke od bubuljica sa lica na najbrži način?

  • O nama
  • Marketing
  • Postavljanje tekstova
  • Napomena
  • Politika privatnosti

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

No Result
Pogledaj sve rezultate
  • Naslovna
  • Bolesti i stanja
  • Trudnoća
  • Stomatologija
  • Lekovi
  • Zdrava ishrana
  • Zdravi recepti
  • Hrono ishrana
  • Beba i Vi
  • Prirodno lečenje
  • Joga
  • Radiotalasno skidanje (uklanjanje) mladeza
  • Centar za zbrinjavanje i negu rana

© 2023 Sva prava zadržana | Svi tekstovi portala simptomi.rs predstavljaju autorsko delo registrovano u Zavodu za Intelektualnu svojinu Republike Srbije. Svako neovlašćeno preuzimanje, kopiranje i presnimavanje je kažnjivo zakonom.

x
x