Trichomoniasis (trihomonijaza)
Trihomonijaza je infekcija urogenitalnog trakta koja je izazvana protozo-om Trichomonas vaginalis (TV).
Incidencija, epidemiologija. Infekcija se obično prenosi polnim putem ili posredno različitim predmetima, kupanjem u bazenima itd. Oboljenje se javlja češće kod žena nego kod muškaraca; 20-30% žena u reproduktivnom periodu zaraženo je sa TV. Smatra se da 5-10% svih negonoroičnih uretritisa uzrokuje TV. Muškarci su u velikom broju asimptomatski prenosioci bolesti.
Etiologija. Trichomonas vaginalis (TV) je protoza (flagelata) kruškastog oblika, dužine između 15 i 30 |im, koja na prednjem delu poseduje 4 biča (flagele).
Klinička slika
Inkubacioni period se kreće ocf4 do 30 dana. Kod žena trihomonijaza se manifestuje pojavom žućkasto-zelenkastog penušavog sekreta neprijatnog mirisa. Pojava sekrecije je praćena svrabom, pečenjem i/ili bolovima u predelu vulve, perineuma, vagine ili uretre. Mogu se javiti i dispare-unija i disurija. Kod pojedinih žena javlja se samo slaba vaginalna sekrecija i mnoge su asimptomatski prenosioci bolesti. Ponekad nastaju komplikacije: vulva, perineum i natkolenice su crveni, javlja se otok labia. Zidovi vagine i cerviksa mogu biti izrazito eritematozni, javljaju se tačkaste maceracije (»jagoda«); iako retko, stanje može dalje da se kom-plikuje, tako da se javljaju bartolinitis, skeneitis ili cistitis. Kod muškaraca simptomi i znaci oboljenja su slabo izraženi. Može se javiti prolazni, penušavi, ponekad gnojni sekret iz uretre, sa smetnjama -pri-mokrenju.- Blaga-uretralna iritacija-i vlaženje na uretralnom meatusu obično se javlja u ranim jutar- njim satima. Ako nastanu komplikacije, najčešće dolazi do pojave epididimitisa ili prostatisa.
Dijagnoza
Uzorak za otkrivanje uzročnika uzima se iz vaginalnog ifi’ure-tralnog sekreta ili iz sedimenta urina. Di-jagnoza se postavlja dokazivanjem u na-tivnom preparatu, na tamnom polju ko-rišćenjem faznog mikroskopa, ponekad kultivisanjem.
Diferencijalna dijagnoza. Treba isključiti gonoreju kod muškaraca i kod žena, kao i vulvovaginalnu kandidijazu kod žena.
Lečenje
Lek izbora za lečenje triho-monijaze je metronidazol. Kod žena se sprovodi peroralna i lokalna terapija, a kod muškaraca samo peroralna. i
Preporuka za lečenje:
Metronidazol, od 250 mg/per os, 3 puta dnevno (posle jela), 7 dana
»Minutni tretman«- lečenje jednom dozom leka, sprovodi se davanjem 2 g metronidazola u jednoj dozi.
Metronidazol je kontraindikovan u trudnoći, te se za trudnice savetuje davanje lokalne terapije klotrimazolom u dozi 100 mg, vaginalno, pred spavanje u toku 7 dana. Lekom se postiže samo simptomatsko poboljšanje. Dojilje sa trihomonijazom mogu biti lečene me-tronidazolom, 2 g, U jednoj dozi, ali dojenje mora biti prekinuto i to najmanje 24 sata posle primene terapije.