Chlamydia trachomatis infekcija
Chlamydia trachomatis infekcija (CTI) je oboljenje iz grupe STD koje se kod muškaraca manifestuje negono-roičnim ur etritisom, akodženamukopuru-lentnim cervitisom. Izazivač oboljenja je Chlamydia trachomatis serotipovi D i E.
Incidencija, epidemiologija. Oboljenje se prenosi seksualnim kontaktom, drugi putevi prenošenja, izuzev perinatal-nog, nemaju većeg značaja. Učestalost CTI nije moguće utvrditi sa tačnošću, zato što je u pojedinim zemljama prijavljivanje neredovno, ne postoji mogućnost precizne ili bilo kakve dijagnostike, a postoji i veliki procenat asimptomatskih infekcija. Medu muškarcima najčešće obolevaju mladi homoseksualci između 15. i 25. godine života koji obično žive u dobrim socio-ekonom-skim uslovima i često menjaju seksualne partnere. Među ženama, mlade seksualno aktivne žene koje koriste oralne kontracep-tive te imaju veću slobodu pri izboru seksualnih partnera i samim tim veći broj istih, predstavljaju grupu sa najvećim rizikom za pojavu CTI. Muškarci i žene mogu biti asimptomatski prenosioci oboljenja.
Suspektni simptom je pečenje pri mokrenju. EMP se obično otkriva na ginekološkom pregledu gde se uočava erite-matozan, edematozan cervix uteri koji krvari na dodir. I kod žena koje su asim-ptomatski prenosioci oboljenja uvek postoji zapaljenjska reakcija cerviksa.
CTI može dovesti do komplikacija kao što su aktivni epididimitis, negono-kokna neonatalna oftalmij a i neonatalna pneumonija. Uretralne strikture, prostatitis, a naročito proktitis, predstavljaju rede komplikacije CTI. Kod žena se javlja akutni salpingitis posle koga može doći do pojave steriliteta. CTI u trudnoći može dovesti do pojave postpartalnog endometritisa.
Dijagnoza
Laboratorijski metod za dijagnozu CTI je pravljenje razmaza uretralnog sekreta u kome se mogu naći po limorfhonuklearni leukociti (više od 10) bez prisustva intracelularaih dipio-koka. CT može da se dokaže izolacijom, kultivisanjem, direktnim i indirektnim IF testom.
Diferencijalna dijagnoza. Uvek treba isključiti postojanje gonoreje ili UNG neke druge etiologije.
Lečenje
Preporuka za lečenje nego-noroičnog uretritisa izazvanog C. trachomatis.
- doksiciklin, 100 mg/per os, 2 x dnevno, 7 dana,
- azitromicin, 1 g/per os, u jednoj dozi,
- oksitetraciklin, 500 mg/per os, 4 x dnevno, 7 dana,
- ofloksacin, 200 mg/per os, 2 x dnevno, 7 dana.
Alternativno, kod osoba preosetlji-vih na tetracikline, može se davati
eritomicin 500 mg/per os, 4 x dnevno, 7 dana, ili
. amoksicilin, 500 mg/per os, 3 x dnevno u toku 7 dana.
U trudnoći, kada postoji infekcija sa CT daje se eritromicin ili amoksicilin u gore pomenutoj dozi.U daljem tekstu posebna pažnja biće posvećena Chlamydia trachomatis infekciji, mikoplazmatskim uretritisima i trihomonijazi.
Etiologija. Chlamydia trachomatis (CT) je Gram negativna intracelularna bakterija sa specifičnim životnim ciklusom koji podrazumeva transformaciju CT od infektivnog elementarnog tela promera 350 fim do inicijalnog retiku-larnog tela promera l\im koje mje infektivne i deB se binarnom fisijom. Na kraju ciklusa rasta, stvara se elementarno telo koje se oslobađa iz ćelije domaćina i izaziva infekciju. Otkriveno je