Kutane (kožne) promene kod leukemija
Leukemije mogu zahvatiti kožu i slu-zokože direktno, u vidu specifičnih promena, ili mogu delovati indirektno izazivajući nespecifične paraneoplazične procese.
Specifične lezije se karakterišu prisustvom patoloških infiltrata u promenama na koži i sluzokožama. Najčešće se sreću kod monocitnih leukemija, dok su kod ostalih oblika rede. Javljaju se u vidu infiltrovanih lezija: papula, plakova, nodula; eritrodermija se vida kod hronične T-ćelijske limfocitne leukemije. Kod akutnih leukemija javljaju se na bukalnoj i genitalnoj sluzokoži specifični infiltrati, koji pokazuju sklonost ka nekrozi; rede, slične promené se nalaze i u ano-genitalnom pre-delu i na koži.
Nespecifične promené (v. Paraneoplazične promené) su polimorfne i češće su kod hronične limfocitne nego kod mi-jelocitne leukemije. Javlja se generali-zovani pruritus, prurigo, vezikulo-bule i purpura. Nespecifična eritrodermija, udružena s limfadenopatijom i splenome-galijom sreće se kod hronične T-ćelijske limfocitne leukemije i smatra se da je izazvana limfokinima, koje proizvode T-ćelije na svom prolasku kroz kožu. Zbog imunosupresije, kao i kod drugih malignih bolesti nastaje diseminovani herpes zoster i ulcerozni, hroničiii herpes simplex.
Dijagnoza ovih promena se postavlja na osnovu pregleda krvne slike, i histološke analize limfne žlezde i kože.
Lečenje se sastoji u lečenju osnovnog oboljenja. Površna zračna terapija može dovesti do brze regresije specifičnih depozita.